Jakie zalety mają rolety kompaktowe z systemem "ciepłej" skrzynki nadstawnej montowanej do ramy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Jakie zalety mają rolety kompaktowe z systemem "ciepłej" skrzynki nadstawnej montowanej do ramy?

Decyzję o zakupie rolet nadstawnych należy podjąć już na etapie projektowania budynku i stawiania stanu surowego. Ma to bowiem bezpośredni związek z wielkością przeszkleń, ponieważ przygotowane pod okna otwory muszą uwzględniać wymiary skrzynki, która jest połączona z oknem.

aktualizacja: 2022-06-21 08:51:31

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest to, że skrzynka znajduje się bezpośrednio nad oknem. Oznacza to, że jej front w niewielkim stopniu wchodzi w warstwę ocieplenia i może być całkowicie ukryty pod elewacją. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wysokich przeszkleń, ponieważ zwijająca się roleta może mieć średnicę przekraczającą grubość ocieplenia muru i, w przypadku typowych rolet zewnętrznych montowanych na nadprożu, nie da się ich ukryć (będą znacznie wystawać poza lico elewacji).

Aspekt wizualny nie jest jednak najważniejszy. Podstawowymi argumentami przemawiającym za ciepłymi skrzynkami nadstawnymi są ich parametry znacznie poprawiające wartość współczynnika przenikania ciepła Uw. Gwarantują one dodatkową izolację termiczną i niwelują straty ciepła, co przy dzisiejszych kosztach energii jest niezwykle istotne. Dzięki ich zamontowaniu, można zredukować nawet do 30% wydatki na ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały rok.

Należy też zwrócić uwagę na dodatkową izolację akustyczną jaką zapewnia taka skrzynka. Co istotne, nie dotyczy ona jedynie hałasu dobiegającego z zewnątrz, ale również dźwięków emitowanych przez domowe urządzenia, których działanie coraz częściej jest zautomatyzowane. Podobnie jest w przypadku osłon okiennych, takich jak rolety czy żaluzje fasadowe, które również mogą być zamontowane w ciepłych skrzynkach nadstawnych. 90% osłon przeciwsłonecznych montowanych w domach jednorodzinnych wyposażona jest w różnego rodzaju napęd elektryczny i trzeba pamiętać o tym, że nie pracuje on bezgłośnie. Właściwy montaż i zastosowanie odpowiedniego systemu pomoże ograniczyć dźwięki dobiegające do wnętrz podczas pracy takiej automatyki. Oczywiście, należy wybierać napędy od sprawdzonych producentów.

Podsumowując, zastosowanie rolet lub żaluzji fasadowych montowanych w ciepłych skrzynkach nadstawnych ma znaczący wpływ na bilans energetyczny budynku i komfort jego użytkowania. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze kierować się jakością i wybierać rozwiązania renomowanych producentów, które oprócz poprawy parametrów zapewnią nam dodatkowo wieloletnie, bezproblemowe i komfortowe użytkowanie.

Paweł Lange
Ekspert MS WIĘCEJ NIŻ OKNA
Na zdjęciu otwierającym: Po zwinięciu roleta chowa się w skrzynce zamontowanej do ramy okna lub do ściany. (fot. MS więcej niż OKNA)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!