Jak sterować osłonami przeciwsłonecznymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak sterować osłonami przeciwsłonecznymi?

Osłonami przeciwsłonecznymi można sterować na kilka sposobów. Dowiedz się, jaki rodzaj osłony okiennej może być sterowany za pomocą automatyki, a jaki ręcznie.

Sterowanie roletami

Małe i lekkie rolety można obsługiwać ręcznie, przy pomocy zwijacza uchylnego z taśmą bądź linką, natomiast cięższe i większe - nawijarki z korbą. Znacznie wygodniejsze jest jednak wyposażenie tych osłon w silnik elektryczny, który montuje się w wale w kasecie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas budowy domu i układania elektryki. W newralgicznych miejscach, jak drzwi tarasowe, dobrze jest zapewnić też możliwość ręcznego podnoszenia osłon.

Sterowanie żaluzjami i markizami okiennymi

Żaluzjami najczęściej steruje się ręczne, przy pomocy mechanizmu korbowego. Warto zastąpić go wygodniejszym urządzeniem elektrycznym, jak przy roletach.

W przypadku markiz okiennych, tańsze produkty ręcznie zahacza się o zaczepy usytuowane na dolnej ramie skrzydła. Droższe, ze sterowaniem elektrycznym lub słonecznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.

Markiza do okien dachowych sterowana ręcznie (fot. z lewej) i automatycznie solarnie (fot. z prawej) - napęd wyposażony w baterie słoneczne. (fot. Fakro)

Sterowanie okiennicami

Na ogół okiennice obsługuje się ręcznie. Można je również wyposażyć w mechanizm korbowy, montowany na skrzydle albo parapecie zewnętrznym (pomiędzy przeszkleniem a okiennicą), regulowany korbą umieszczoną wewnątrz domu. Poprzez kręcenie korbą, okiennice otwiera się lub zamyka bez wychodzenia z budynku i bez otwierania w tym celu okien. W wersji elektrycznej, mechanizm zawiera ramię z szyną, zapewniającą cichy ruch elementów tej bariery. W momencie domykania skrzydła następuje zwolnienie jego ruchu, co zabezpiecza okiennicę przed uderzeniem o mur lub ramę. Po zamknięciu nie jest możliwe otwarcie osłon z zewnątrz.

Sterować osłonami przeciwsłonecznymi ręcznie, czy za pomocą automatyki?

Osłonami każdej kategorii można sterować pojedynczo lub centralnie wszystkimi naraz. Niektóre napędy wyposażone są w funkcję automatycznego zatrzymania, która działa w razie wykrycia przeszkody.

Najwygodniej umieścić w ścianie przy oknach włącznik bądź sterować osłonami za pomocą pilota, aplikacji w smartfonie albo w tablecie.

Osłonami zewnętrznymi można sterować za pomocą panelu dotykowego (fot. z lewej: Velux) lub aplikacji zainstalowanej np. w tablecie (fot. z prawej: Somfy).

Mniej kłopotliwe na etapie montażu jest sterowanie radiowe, bo nie trzeba układać przewodów elektrycznych (z wyjątkiem zasilających). Jest to szczególnie przydatne przy adaptacji instalacji, gdy brak w niej odpowiednich przewodów.

Osłony chroniące przed słońcem można dodać do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia i wymagań domowników. System będzie na przykład samoczynnie opuszczał i podnosił rolety, żaluzje, markizy, zamykał i otwierał okiennice w wyznaczonych godzinach, lub gdy będzie połączony z automatyką pogodową - w zależności od nasłonecznienia, siły wiatru.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Somfy

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje