Jak sterować osłonami przeciwsłonecznymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak sterować osłonami przeciwsłonecznymi?

Osłonami przeciwsłonecznymi można sterować na kilka sposobów. Dowiedz się, jaki rodzaj osłony okiennej może być sterowany za pomocą automatyki, a jaki ręcznie.

aktualizacja: 2022-06-20 10:09:33

Sterowanie roletami

Małe i lekkie rolety można obsługiwać ręcznie, przy pomocy zwijacza uchylnego z taśmą bądź linką, natomiast cięższe i większe - nawijarki z korbą. Znacznie wygodniejsze jest jednak wyposażenie tych osłon w silnik elektryczny, który montuje się w wale w kasecie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas budowy domu i układania elektryki. W newralgicznych miejscach, jak drzwi tarasowe, dobrze jest zapewnić też możliwość ręcznego podnoszenia osłon.

Sterowanie żaluzjami i markizami okiennymi

Żaluzjami najczęściej steruje się ręczne, przy pomocy mechanizmu korbowego. Warto zastąpić go wygodniejszym urządzeniem elektrycznym, jak przy roletach.

W przypadku markiz okiennych, tańsze produkty ręcznie zahacza się o zaczepy usytuowane na dolnej ramie skrzydła. Droższe, ze sterowaniem elektrycznym lub słonecznym, przesuwają się zdalnie wzdłuż metalowych prowadnic.

Markiza do okien dachowych sterowana ręcznie (fot. z lewej) i automatycznie solarnie (fot. z prawej) - napęd wyposażony w baterie słoneczne. (fot. Fakro)

Sterowanie okiennicami

Na ogół okiennice obsługuje się ręcznie. Można je również wyposażyć w mechanizm korbowy, montowany na skrzydle albo parapecie zewnętrznym (pomiędzy przeszkleniem a okiennicą), regulowany korbą umieszczoną wewnątrz domu. Poprzez kręcenie korbą, okiennice otwiera się lub zamyka bez wychodzenia z budynku i bez otwierania w tym celu okien. W wersji elektrycznej, mechanizm zawiera ramię z szyną, zapewniającą cichy ruch elementów tej bariery. W momencie domykania skrzydła następuje zwolnienie jego ruchu, co zabezpiecza okiennicę przed uderzeniem o mur lub ramę. Po zamknięciu nie jest możliwe otwarcie osłon z zewnątrz.

Sterować osłonami przeciwsłonecznymi ręcznie, czy za pomocą automatyki?

Osłonami każdej kategorii można sterować pojedynczo lub centralnie wszystkimi naraz. Niektóre napędy wyposażone są w funkcję automatycznego zatrzymania, która działa w razie wykrycia przeszkody.

Najwygodniej umieścić w ścianie przy oknach włącznik bądź sterować osłonami za pomocą pilota, aplikacji w smartfonie albo w tablecie.

Osłonami zewnętrznymi można sterować za pomocą panelu dotykowego (fot. z lewej: Velux) lub aplikacji zainstalowanej np. w tablecie (fot. z prawej: Somfy).

Mniej kłopotliwe na etapie montażu jest sterowanie radiowe, bo nie trzeba układać przewodów elektrycznych (z wyjątkiem zasilających). Jest to szczególnie przydatne przy adaptacji instalacji, gdy brak w niej odpowiednich przewodów.

Osłony chroniące przed słońcem można dodać do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia i wymagań domowników. System będzie na przykład samoczynnie opuszczał i podnosił rolety, żaluzje, markizy, zamykał i otwierał okiennice w wyznaczonych godzinach, lub gdy będzie połączony z automatyką pogodową - w zależności od nasłonecznienia, siły wiatru.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Somfy

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!