Co kupić, żeby dom stał się bezpieczny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co kupić, żeby dom stał się bezpieczny?

Jak za 2 tysięcy złotych poprawić własne bezpieczeństwo w domu? - zarówno użytkowe, jak i przeciwwłamaniowe. Poniżej kilka pomysłów związanych z oknami i drzwiami.

aktualizacja: 2021-08-19 12:22:55

Przeciwwłamaniowe zamki do drzwi

Bezpieczeństwo w domu zaczyna się od bezpiecznych drzwi, dlatego pierwszą propozycją jest automatyczny zamek drzwiowy, przeznaczony do drzwi w klasie RC 2. Takim zamkiem jest np. A-TS firmy MACO, który automatycznie, tuż po zamknięciu skrzydła, rygluje aż w 3 punktach: wysuwają się 2 haki u góry i u dołu oraz rygiel kasety głównej. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa zamek można wyposażyć w system kontroli dostępu lub sztywny łańcuch, który pozwoli tylko uchylić drzwi nieznajomemu.

Okucia do okien o podwyższonym standardzie

Okna w klasie RC 2 powoli przestają robić wrażenie na inwestorach, dlatego skupimy się na RC 3 - takich, które wytrzymają atak włamywacza przez co najmniej 5 minut. Okna w klasie RC 3, poza wklejaną szybą P5A i klamką przeciwwłamaniową, powinny być wyposażone w specjalny zestaw okuć. Po pierwsze - posługując się przykładem okuć obwiedniowych MACO Multi Matic - okucia powinny być wyposażone w czopy i.S. oraz zaczepy i.S., które uniemożliwiają wyważenie skrzydła. Czopów i zaczepów w oknach RC 3 będzie naprawdę dużo, nawet kilkanaście sztuk na skrzydło. Wszystkie elementy okuć będą połączone ze sobą specjalnymi blaszkami, które wzmocnią całe okno. Dodatkowo pod klamką należy zastosować płytkę antyrozwierceniową, która uniemożliwi przewiercenie się przez profil i przesunięcie klamki.


Czopy i.S. oraz zaczepy i.S.
Okucia okien powinny być wyposażone w czopy i.S. oraz zaczepy i.S., które uniemożliwiają wyważenie skrzydła. (fot. Maco)

Kontaktrony

Niewielkie czujniki magnetyczne montowane między skrzydłem a ramą, które w połączeniu z alarmem lub systemem smart home informują mieszkańców o próbie włamania - tak w wielkim uproszczeniu działają kontaktrony. MACO ma w ofercie wyjątkowe rozwiązanie: czujnik mTronic, który nie tylko powiadomi o próbie wyważenia okna, ale także pozwoli na bieżąco monitorować ich stan: informuje, czy okna są otwarte, zamknięte czy uchylone. Dzięki temu w każdym momencie mamy pełna kontrole nad mieszkaniem, np. gdy w domu są dzieci albo podczas urlopu, gdy domem opiekuje się np. sąsiad, który przychodzi raz na jakiś czas przewietrzyć i podlać kwiatki.

"Mniejszym bratem" mTronica jest eTronic - czujnik mechaniczny, a nie magnetyczny, wykrywający próbę włamania oraz pozycję otwartą i zamkniętą okna. Dzięki niewielkim rozmiarom, sprytnemu położeniu w narożniku okna i niższej cenie, świetnie nadaje się do mniejszych skrzydeł, a przede wszystkim do okien rozwiernych.

mTronic - czujnik magnetyczny
mTronic - czujnik magnetyczny (fot. Maco)
eTronic - czujnik mechaniczny
eTronic - czujnik mechaniczny (fot. Maco)

O cenach powyższych rozwiązań oraz innych metodach zabezpieczania domów i mieszkań można dowiedzieć się więcej z najnowszego odcinka Spokojna Głowa dostępnego na platformie Spotify: https://tinyurl.com/bezpieczenstwoza2000

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje