Nowe przepisy dotyczące stolarki - co trzeba wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nowe przepisy dotyczące stolarki - co trzeba wiedzieć?

Ostrzejsze wymogi w kwestii izolacyjności cieplnej stolarki, a także nowe zasady dofinansowania wymiany starych okien - to najważniejsze zmiany, które mogą zaciekawić inwestorów budujących i remontujących budynki jednorodzinne. Na które przepisy warto zwrócić uwagę? I jakie dotacje możemy otrzymać w ramach programów typu "Czyste powietrze"?

aktualizacja: 2020-09-30 05:35:37

Postępujące zanieczyszczenie środowiska - głównie powietrza, a także wysokie i stale rosnące koszty ogrzania domów - to główne problemy związane ze zbliżającym się sezonem grzewczym. Ma je rozwiązać jeszcze większy nacisk na energooszczędność budynków. A że najwięcej ciepła ucieka z domów przez okna, to zaostrzeniu ulegają m.in. przepisy dotyczące ich izolacyjności. Już od stycznia 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych zostanie obniżony z 1,1 W/m²K do 0,9 W/m²K.

- Oczywiście nie oznacza to, że właściciele domów muszą natychmiast wymieniać wszystkie, niespełniające norm okna. Wymogi te dotyczą nowego budownictwa. Ich spełnienie nie powinno być problematyczne, gdyż obecnie oferowana stolarka mieści się "w parametrach" z nawiązką. Dla przykładu, produkty MS więcej niż OKNA gwarantują Uw na poziomie znacznie mniejszym niż wymagane 0,9 W/m2K. W zależności od linii i zastosowanych rozwiązań, współczynnik ten dla okien MS może wynosić nawet 0,71 W/m2K. - wyjaśnia Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Jak zdobyć środki na wymianę okien?

Spełnienie nowych norm izolacyjności cieplnej jest za to niezbędnym warunkiem uzyskania dofinansowania na wymianę starej i nieszczelnej stolarki okiennej i drzwiowej. A możliwości zdobycia dodatkowych środków na ten cel jest kilka.

Nadal można składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Tyle że od maja bieżącego roku - na innych zasadach. Dotację na okna możemy uzyskać jeśli:

  • jednocześnie wymienimy stary piec na ekologiczne źródło ciepła spełniające wymagania programu - wówczas całkowita suma dotacji to max. 25 tys. zł;
  • lub gdy udowodnimy wcześniejszą wymianę pieca - wówczas dotacja na zmianę stolarki to max. 30% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 10 tys. zł.

Drugą opcją umożliwiającą częściowy zwrot poniesionych kosztów jest ulga termomodernizacyjna. Możemy z niej skorzystać nawet gdy otrzymaliśmy dotację z programu "Czyste powietrze". Ulga pozwala na odliczenie od dochodu wydatków (do wysokości 53 tys. zł) poniesionych na termomodernizację już wybudowanych budynków jednorodzinnych, ale tylko w kwocie nieobjętej dofinansowaniem.

Ale to nie wszystko. Planując termomodernizację i wymianę stolarki warto również sprawdzić programy lokalne - obowiązujące w gminie, w której mieszkamy. Wiele z miast - np. Kraków, umożliwia swoim mieszkańcom uzyskanie dodatkowych środków na podniesienie energooszczędności budynków. I te programy, w znakomitej większości mogą być łączone z "Czystym powietrzem" i ulgą na termomodernizację.

Firma powiązana:
MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje