Bezpieczne portfenetry w systemach Schüco z PVC

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Bezpieczne portfenetry w systemach Schüco z PVC

Balkony francuskie to bardzo modne rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać na fasadach nowoczesnych budynków. Kompleksowych rozwiązań w zakresie realizacji takich projektów dostarczają systemy balustrad Schüco zintegrowanych z oknami PVC z Krajową Oceną Techniczną.

aktualizacja: 2018-04-19 13:19:17

Portfenetry, zwane też balkonami francuskimi, wzbogacają fasady budynków dużych miast już od XVII wieku. Konstrukcja okna z balustradą bez płyty balkonowej jest wykorzystywana w budynkach o wysokości do 25 m nad poziomem terenu oraz wszędzie tam, gdzie warunki ciasnej zabudowy wymuszają projektowanie płaskich elewacji. W ostatnich latach w powstaje coraz więcej budynków z balkonami francuskimi.

Jest to podyktowane trendem projektowania dobrze doświetlonych wnętrz, które otwierają się na widoki otoczenia. Już w połowie tego roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące wprowadzanie do obrotu balustrad na rynku krajowym. Kompletne, przebadane rozwiązania portfenetrów marki Schüco już teraz odpowiadają tym wymogom i mogą być stosowane w różnego rodzaju budynkach.

Przykład zamocowania przeszklonej balustrady Schüco do ościeżnicy  okiennej za pomocą listwy przylgowej

Jakie funkcje spełnia portfenetr?

Choć konstrukcja balkonu francuskiego uniemożliwia wychodzenie na zewnątrz budynku, to tego typu rozwiązanie zyskało wielu zwolenników, zwłaszcza wśród architektów i inwestorów. Balustrada ze szkła bezpiecznego lub ażurowa z prętów i rur nie tylko podkreśla prosty kształt bryły budynku, lecz także pozwala optycznie ją podwyższyć. Drzwi balkonowe i ostatnio bardzo modne otwierane okna zamontowane nisko w stosunku do poziomu podłogi umożliwiają nie tylko komfortowe doświetlenie wnętrz, ale też wietrzenie pomieszczeń.

Najważniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcją portfenetru jest zabezpieczenie przed wypadnięciem. Do tej pory polscy producenci balustrad nie byli jednak objęci obowiązkiem sporządzania krajowych deklaracji właściwości użytkowych. Zgodnie z  rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, z dniem 30 czerwca 2018 roku zostanie wprowadzony wymóg stosowania Krajowych Ocen Technicznych dla wprowadzanych na rynek balustrad.

Unikatowe rozwiązanie portfenetru Schüco, w którym balustrada jest mocowana bezpośrednio do ościeżnicy energooszczędnych i pasywnych okien oraz drzwi balkonowych Schüco z PVC-U, zostało poddane szeregowi specjalistycznych badań. Zgodność rozwiązania Schüco z obowiązującymi wymaganiami potwierdza Krajowa Ocena Techniczna ITB, dzięki czemu może być ono bezpiecznie stosowane w budynkach mieszkalnych i publicznych, takich jak np. biura, hotele, restauracje, szkoły czy obiekty służby zdrowia.

Portfenetry Schüco z balustradami  z bezpiecznego szkła VSG

Prostsza realizacja portfenetru

W standardowych rozwiązaniach portfenetrów balustrady są zazwyczaj mocowane do ściany, co utrudnia modernizację elewacji i wiąże się z przerwaniem izolacji termicznej przegrody oraz powstawaniem tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Technologia portfenetrów Schüco pozwala na mocowanie balustrady bezpośrednio do ościeżnicy okiennej. Nie tylko eliminuje to problemy, jakie mogą się wiązać z ingerencją w konstrukcję przegrody, lecz również zapewnia nowoczesną, minimalistyczną estetykę.

Rozwiązanie portfenetru Schüco jest dostępne w dwóch wariantach wykonania z balustradą wykonaną z rur i prętów ze stali nierdzewnej lub bezpiecznego szkła warstwowego typu VSG. Balustrada złożona z elementów stalowych daje bardzo szerokie możliwości kształtowania estetyki elewacji. Dostępne w trzech średnicach rury i pręty stalowe są mogą być rozmieszczane w różnych rozstawach, tworząc balustradę o rozpiętości do 2000 mm.

Natomiast wszędzie tam, gdzie ważna jest wizualna lekkość architektury, można zastosować całkowicie transparentne balustrady ze szkła bezpiecznego VSG o szerokości nawet do 2000 mm. Szeroki wachlarz prefabrykowanych akcesoriów systemowych obejmujących różne rodzaje zamocowań sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej.

 

Firma powiązana:
Schüco International Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny