Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych? Gdzie umieszcza się rury spustowe? W jakich odstępach osadza się haki?

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych?

Najpowszechniejsze połacie na dachach dwu- i wielospadowych mają do 100 m2 i wtedy wystarcza system rynnowy o przekroju ok. 130 mm. Większe przekroje rynien należy dobrać przy dużych powierzchniach dachów jednospadowych, np. hale produkcyjne i magazynowe. Natomiast przekroje mniejsze, np. 100 mm, pasują na wiaty i garaże, a 50 mm na wykusze i balkony - jeżeli znajdują się nad tarasem lub wejściem do domu.

Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Na dachach dwuspadowych, rury spustowe  powinny być zamontowane na końcach budynku i mieć średnicę 10 cm. Konieczne jest zaplanowanie studzienek rewizyjnych do ewentualnego udrożnienia odpływu, jeśli dom jest podłączony do kanalizacji deszczowej. Można umieścić na takim dachu jedną rurą spustową na środku budynku, lecz przy intensywnych opadach woda może przelewać się przez rynnę.

Rury spustowe na dachu wielospadowym też muszą mieć średnicę 10 cm i być przymocowane w co drugim narożniku zewnętrznym lub wewnętrznym. Dlaczego? Każdy narożnik hamuje przepływ wody w rynnie o ok. 50%. Sposobem na przelewającą się wodę przy koszu dachowym jest założenie odbojnika na narożniku wewnętrznym. Taki odbojnik wykonamy z blachy w kolorze rynny albo opierzeń, odpowiednio do narożnika docinamy, montujemy na klej i nitujemy.

W jakich odstępach osadza się haki?

Haki rozmieszcza się w odstępach ok. 60 cm. Dotyczy to rynien z PVC, stalowych, tytanowo-cynkowych oraz miedzianych. Można stosować haki nakrokwiowe i doczołowe. Te pierwsze wymagają trochę więcej pracy dekarza.

Poza tym są wygodniejsze, jeśli chodzi o wykonanie podbitki w późniejszym etapie budowy. Osadza się je na łatach pod dachówką, przez co jest swobodny dostęp do okapnika i czoła krokwi. Zalecany spadek rynny to od 3 do 5 mm na metr. Przy połaci 12 m i spadku rynny na dwie strony, różnica poziomów wynosi 3 cm. Może to wyglądać nieestetycznie i krzywo, ale jest praktyczne i skuteczne. Przy rynnach klejonych i lutowanych należy pamiętać o złączkach dylatacyjnych co 6-10 m, w zależności od wskazań producenta. Rynny łączone na złączki z uszczelkami nie wymagają dylatacji.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Niestandardowe złączki o różnych kątach rozwarcia do rynien z PVC i stalowych są już w sprzedaż znaczących producentów orynnowania. Mogą kosztować 100% więcej od typowej złączki, ale ponieważ nie potrzeba ich zbyt dużo na dach (2-4 szt.), tylko nieznacznie podniosą koszty. W przypadku orynnowania z blachy cynkowo-tytanowej i miedzi z takimi nietypowymi złączkami poradzi sobie wykwalifikowany dekarz i wykona je samodzielnie na budowie.

Michał Kowal
dekarz z 25-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy;
właściciel firmy Michał Kowal - Ciesielstwo Dekarstwo
fot. otwierająca: Galeco

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz