Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych? Gdzie umieszcza się rury spustowe? W jakich odstępach osadza się haki?

aktualizacja: 2018-10-16 05:08:02

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych?

Najpowszechniejsze połacie na dachach dwu- i wielospadowych mają do 100 m2 i wtedy wystarcza system rynnowy o przekroju ok. 130 mm. Większe przekroje rynien należy dobrać przy dużych powierzchniach dachów jednospadowych, np. hale produkcyjne i magazynowe. Natomiast przekroje mniejsze, np. 100 mm, pasują na wiaty i garaże, a 50 mm na wykusze i balkony - jeżeli znajdują się nad tarasem lub wejściem do domu.

Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Na dachach dwuspadowych, rury spustowe  powinny być zamontowane na końcach budynku i mieć średnicę 10 cm. Konieczne jest zaplanowanie studzienek rewizyjnych do ewentualnego udrożnienia odpływu, jeśli dom jest podłączony do kanalizacji deszczowej. Można umieścić na takim dachu jedną rurą spustową na środku budynku, lecz przy intensywnych opadach woda może przelewać się przez rynnę.

Rury spustowe na dachu wielospadowym też muszą mieć średnicę 10 cm i być przymocowane w co drugim narożniku zewnętrznym lub wewnętrznym. Dlaczego? Każdy narożnik hamuje przepływ wody w rynnie o ok. 50%. Sposobem na przelewającą się wodę przy koszu dachowym jest założenie odbojnika na narożniku wewnętrznym. Taki odbojnik wykonamy z blachy w kolorze rynny albo opierzeń, odpowiednio do narożnika docinamy, montujemy na klej i nitujemy.

W jakich odstępach osadza się haki?

Haki rozmieszcza się w odstępach ok. 60 cm. Dotyczy to rynien z PVC, stalowych, tytanowo-cynkowych oraz miedzianych. Można stosować haki nakrokwiowe i doczołowe. Te pierwsze wymagają trochę więcej pracy dekarza.

Poza tym są wygodniejsze, jeśli chodzi o wykonanie podbitki w późniejszym etapie budowy. Osadza się je na łatach pod dachówką, przez co jest swobodny dostęp do okapnika i czoła krokwi. Zalecany spadek rynny to od 3 do 5 mm na metr. Przy połaci 12 m i spadku rynny na dwie strony, różnica poziomów wynosi 3 cm. Może to wyglądać nieestetycznie i krzywo, ale jest praktyczne i skuteczne. Przy rynnach klejonych i lutowanych należy pamiętać o złączkach dylatacyjnych co 6-10 m, w zależności od wskazań producenta. Rynny łączone na złączki z uszczelkami nie wymagają dylatacji.

Niestandardowe złączki o różnych kątach rozwarcia do rynien z PVC i stalowych są już w sprzedaż znaczących producentów orynnowania. Mogą kosztować 100% więcej od typowej złączki, ale ponieważ nie potrzeba ich zbyt dużo na dach (2-4 szt.), tylko nieznacznie podniosą koszty. W przypadku orynnowania z blachy cynkowo-tytanowej i miedzi z takimi nietypowymi złączkami poradzi sobie wykwalifikowany dekarz i wykona je samodzielnie na budowie.

Michał Kowal
dekarz z 25-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy;
właściciel firmy Michał Kowal - Ciesielstwo Dekarstwo
fot. Galeco

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny