Czy i kiedy można wprowadzać zmiany w projekcie więźby dachowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy i kiedy można wprowadzać zmiany w projekcie więźby dachowej?

Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu? Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia? Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów? Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane? Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję? Na te pytania odpowiada nasz ekspert, Mariusz Gieros.

aktualizacja: 2018-10-16 05:18:11

Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu?

Prawidłowe wykonanie więźby dachowej powinno być zgodne z projektem, w którym są zawarte wszelkie informacje dotyczące przekrojów elementów, połączeń i łączników. Często jednak wiele decyzji, dotyczących konkretnego połączenia podejmuje cieśla na budowie. Wszelkie braki w projekcie lub niejasności powinien on skonsultować z kierownikiem budowy, a ten z projektantem lub/i konstruktorem. Nie wolno tego lekceważyć, bo nierzadko nawet drobne zmiany w konstrukcji mają ogromny wpływ na przenoszenie ciężaru dachu.

Wykonanie połączeń elementów więźby źle albo niezgodnie z projektem (np. przesunięcie lub wyeliminowanie słupa) może osłabić wytrzymałość całego budynku, na który przenoszony jest ciężar dachu. Każda zmiana musi zostać zatwierdzona przez kierownika budowy/konstruktora. A jeżeli kierownik ma wątpliwości, powinien zlecić konstruktorowi zrobienie obliczeń, które wykluczą błędy wykonawcze.

Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia?

Jeżeli podczas wznoszenia domu inwestor zdecyduje się na montaż dodatkowych elementów lub urządzeń, np. okien dachowych lub kolektorów słonecznych, które nie były przewidziane na etapie projektowania budynku, konstrukcja dachu może nie przenieść ciężaru tych elementów i wówczas konieczne będzie miejscowe jej wzmocnienie.

Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów?

Prawidłowe połączenie elementów drewnianych to nie lada wyzwanie, ponieważ działają na nie różne siły. Na ogół dobiera je wykonawca na podstawie obliczeń konstruktora. Nie zawsze w podstawowych projektach domów znajdują się szczegółowe informacje dotyczące konkretnych połączeń konstrukcji. Bezwzględnie użyte łączniki muszą spełniać określone normy. Na rynku jest wiele firm oferujących cieślom kompletne rozwiązania połączeń. Najlepiej korzystać z tych, które mają precyzyjną instrukcję dotyczącą zastosowania ich do konkretnego połączenia, aby było odpowiednio wytrzymałe.

Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane?

Szczegóły dotyczące rodzaju i jakości drewna na konstrukcję więźby zawarte są w projekcie budynku i podczas zakupu surowca, należy ich przestrzegać. Mało kto potrafi wizualnie ocenić jakość konkretnego elementu. W profesjonalnych tartakach są od tego odpowiednio wykształceni fachowcy, więc jeśli zależy nam na najlepszym produkcie, a nie na niskiej cenie, korzystajmy z solidnych dostawców drewna konstrukcyjnego.

Wilgotność standardowego drewna przeznaczonego do tego celu powinna oscylować miedzy 14 a 18%, można to sprawdzić dobrym wilgociomierzem. Prawdopodobnie najlepszym sposobem impregnacji drewna jest metoda ciśnieniowa, samo moczenie drewna w impregnacie jest tylko powierzchowne i często nieskuteczne - warto o to dopytać sprzedawcę w tartaku.

Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję?

Odpowiednio wysuszone drewno jest trwalsze i odporniejsze na deformacje. Nie należy używać mokrej tarcicy, bowiem skutki mogą być poważne. Często, po jakimś czasie, łączniki zamocowane w takim drewnie robią się luźne i trzeba je skręcać (jeśli jest taka możliwość).

Jeżeli mokra więźba zostanie szybko zabudowana, od wewnątrz z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na niej pleśń lub inne grzyby, czego nie będzie widać, a co znacznie osłabi trwałość dachu i negatywnie wpłynie na zdrowie domowników. Same połączenia ciesielskie w takim dachu również się zluzują albo będą niestabilne z powodu pracy łączonych elementów.

Mariusz Gieros
dekarz, cieśla
członek Oddziału Podlaskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy,
prowadzi własną firmę MG Dekarstwo – Ciesielstwo
fot. T. Rybarczyk

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny