Membrana EPDM bez tajemnic

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Membrana EPDM bez tajemnic

Na rynku pojawiła się ponad 50 lat temu, jednak należny sobie rozgłos zdobyła dopiero w ostatnim czasie. Zainteresowanie wzbudza głównie ze względu na swoje nieprzeciętne parametry - jest bowiem wysoce elastyczna, bardzo szczelna i odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czym tak naprawdę jest i co warto wiedzieć o membranie EPDM?

aktualizacja: 2021-06-29 08:50:24

W skrócie można powiedzieć, że stanowi nowoczesny i ekologiczny zamiennik papy dachowej. To jednak nie oddaje w pełni fenomenu membrany EPDM. Przyjrzyjmy się jej więc dokładniej.

Papa - do widzenia!

Rozwój budownictwa, w tym coraz chętniej wybieranych przez inwestorów domów z płaskimi dachami, wymusił na architektach i budowniczych konieczność poszukiwania nowych technologii z zakresu hydroizolacji. Stosowana dotąd powszechnie papa, mimo iż udoskonalana na przestrzeni lat, zdawała się nie mieć szans w starciu z nowoczesną technologią. Rozwiązanie przyszło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał pierwszy system pokrycia dachowego EPDM. Materiał kryjący się pod skrótem "EPDM" to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, który otrzymuje się dzięki zastosowaniu procesu polimeryzacji etylenu i propylenu oraz monomeru wraz ze specjalnymi uzupełniaczami. Osiągnięta gumowa masa jest poddawana wulkanizacji, która zapewnia jej elastyczny charakter i szereg dodatkowych właściwości.

Długa lista zalet

Membranę EPDM poddawano licznym testom wytrzymałościowym, z których każdy przechodziła pomyślnie. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. To efekt wspomnianego wcześniej procesu wulkanizacji. Przyczynia się on do powstawania tzw. mostków, które tworzą strukturę o charakterze sieci. To właśnie dzięki niej, membrana jest tak odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz przerastanie korzeni.

- Co niewątpliwie bardzo istotne z punktu widzenia inwestora - EPDM zachowuje swoje właściwości fizyczne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga prac konserwacyjnych - zaznacza Magdalena Buryło, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych i odwodnień.

Membranę często porównuje się z papą dachową. W zestawieniu obu materiałów na prowadzenie wysuwa się EPDM, której montaż przebiega znacznie szybciej i nie wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów. W przeciwieństwie do zwykłej papy, w przypadku której konieczne jest ułożenie zwykle 2 lub 3 warstw, gwarancję trwałej izolacji dachu zapewni już 1 powłoka membrany. Co szczególnie istotne, membrana jest lekka, dzięki czemu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia stropodachu.

- Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, iż może być stosowane na każdym typie dachu, a także tarasach, balkonach czy wiatach. Membrana może stanowić wykończenie zadaszenia lub też być podłożem pod płytki, kamienie czy deski tarasowe - dodaje Magdalena Buryło.

Eco friendly

Membrana EPDM to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku produktów do izolacji dachowej. Materiał jest chemicznie martwy - oznacza to, że w czasie jego użytkowania nie dochodzi do ulatniania się do otoczenia żadnych szkodliwych substancji.

- EPDM to rozwiązanie, w którego składzie nie znajdziemy żadnych toksycznych związków, dlatego podlega też łatwemu recyklingowi. Już sam proces produkcji membrany minimalnie wpływa na środowisko naturalne. Jest to więc produkt ekologiczny, który powinien zainteresować wszystkich mających na celu dobro naszej planety - uzasadnia ekspert marki Galeco.

Firma powiązana:
Galeco

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA