Membrana EPDM bez tajemnic

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Membrana EPDM bez tajemnic

Na rynku pojawiła się ponad 50 lat temu, jednak należny sobie rozgłos zdobyła dopiero w ostatnim czasie. Zainteresowanie wzbudza głównie ze względu na swoje nieprzeciętne parametry - jest bowiem wysoce elastyczna, bardzo szczelna i odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czym tak naprawdę jest i co warto wiedzieć o membranie EPDM?

aktualizacja: 2021-06-29 08:50:24

W skrócie można powiedzieć, że stanowi nowoczesny i ekologiczny zamiennik papy dachowej. To jednak nie oddaje w pełni fenomenu membrany EPDM. Przyjrzyjmy się jej więc dokładniej.

Papa - do widzenia!

Rozwój budownictwa, w tym coraz chętniej wybieranych przez inwestorów domów z płaskimi dachami, wymusił na architektach i budowniczych konieczność poszukiwania nowych technologii z zakresu hydroizolacji. Stosowana dotąd powszechnie papa, mimo iż udoskonalana na przestrzeni lat, zdawała się nie mieć szans w starciu z nowoczesną technologią. Rozwiązanie przyszło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał pierwszy system pokrycia dachowego EPDM. Materiał kryjący się pod skrótem "EPDM" to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, który otrzymuje się dzięki zastosowaniu procesu polimeryzacji etylenu i propylenu oraz monomeru wraz ze specjalnymi uzupełniaczami. Osiągnięta gumowa masa jest poddawana wulkanizacji, która zapewnia jej elastyczny charakter i szereg dodatkowych właściwości.

Długa lista zalet

Membranę EPDM poddawano licznym testom wytrzymałościowym, z których każdy przechodziła pomyślnie. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. To efekt wspomnianego wcześniej procesu wulkanizacji. Przyczynia się on do powstawania tzw. mostków, które tworzą strukturę o charakterze sieci. To właśnie dzięki niej, membrana jest tak odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz przerastanie korzeni.

- Co niewątpliwie bardzo istotne z punktu widzenia inwestora - EPDM zachowuje swoje właściwości fizyczne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga prac konserwacyjnych - zaznacza Magdalena Buryło, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych i odwodnień.

Membranę często porównuje się z papą dachową. W zestawieniu obu materiałów na prowadzenie wysuwa się EPDM, której montaż przebiega znacznie szybciej i nie wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów. W przeciwieństwie do zwykłej papy, w przypadku której konieczne jest ułożenie zwykle 2 lub 3 warstw, gwarancję trwałej izolacji dachu zapewni już 1 powłoka membrany. Co szczególnie istotne, membrana jest lekka, dzięki czemu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia stropodachu.

- Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, iż może być stosowane na każdym typie dachu, a także tarasach, balkonach czy wiatach. Membrana może stanowić wykończenie zadaszenia lub też być podłożem pod płytki, kamienie czy deski tarasowe - dodaje Magdalena Buryło.

Eco friendly

Membrana EPDM to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku produktów do izolacji dachowej. Materiał jest chemicznie martwy - oznacza to, że w czasie jego użytkowania nie dochodzi do ulatniania się do otoczenia żadnych szkodliwych substancji.

Może cię zainteresować
Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zasady poprawnego montażu okna dachowego Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jaka papa na deskowanie? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

- EPDM to rozwiązanie, w którego składzie nie znajdziemy żadnych toksycznych związków, dlatego podlega też łatwemu recyklingowi. Już sam proces produkcji membrany minimalnie wpływa na środowisko naturalne. Jest to więc produkt ekologiczny, który powinien zainteresować wszystkich mających na celu dobro naszej planety - uzasadnia ekspert marki Galeco.

Firma powiązana:
Galeco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!