Jak wybrać kształt i pokrycie dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybrać kształt i pokrycie dachu?

Dach, to element domu, który nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także ważną funkcję architektoniczną. Ma być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.

KSZTAŁT MA ZNACZENIE

Kształt dachu (ale i kąt nachylenia, a czasami nawet kolor), musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W Polsce najpopularniejsze są dachy spadziste. Stanowią integralną część elewacji budynku, dlatego mają duży wpływ na jego wygląd.

Najlepiej sprawdzają się dachy dwuspadowe – przy większej liczbie połaci wzrasta ryzyko popełnienia błędów podczas prac dekarskich, które mogą skutkować przeciekami. Przy mniej skomplikowanych kształtach jest też mniej problemów podczas eksploatacji – woda deszczowa nie napotyka na przeszkody w postaci załamań połaci, a śnieg nie zatrzymuje się w koszach, które mają dachy wielopołaciowe.

Dachy płaskie wykonuje się obecnie rzadziej. Niektórym kojarzą się bowiem z domami-kostkami, które dominowały w polskim budownictwie w latach 70. ubiegłego wieku. Takiego rozwiązania nie należy jednak przekreślać, ponieważ bardzo dobrze pasuje do budynków o nowoczesnej bryle.

Dodatkową zaletą jest to, że na płaskiej powierzchni można urządzić tzw. zielony dach czy taras. Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, powinniśmy pomyśleć o skutecznym systemie odprowadzania wody, a podczas eksploatacji – pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu.

POKRYCIA DACHOWE

Blachodachówkę układa sie szybko i łatwo szczególnie na nieskomplikowanych dachach
Blachodachówkę układa sie szybko i łatwo szczególnie na nieskomplikowanych dachach. fot. RUUKKI

Istotną rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa kąt nachylenia dachu. Dla poszczególnych rodzajów materiałów zalecane są różne kąty nachylenia, lecz generalna zasada jest taka: im kąt mniej stromy, tym szczelniejszym materiałem musi być przykryty dach. Ważna jest również konstrukcja więźby – im mniej wytrzymała, tym lżejsze ma być przekrycie.

Do pokryć lekkich należy blacha dachowa i gonty bitumiczne, natomiast do ciężkich zalicza się dachówki cementowe i ceramiczne oraz strzechę. Z kolei kształt dachu jest istotny ze względu na konieczność dopasowania do niego pokrycia. Poza tym parametr ten ma wpływ na ilość odpadów materiału pokryciowego podczas prowadzenia prac dekarskich.

Do krycia dachów przeznaczone są rozmaite materiały. W naszym kraju najpopularniejsze są dachówki ceramiczne. Znane od wieków i cenione za naturalność oraz wyjątkową trwałość – mogą służyć nawet ponad 100 lat. Wytwarza się je z gliny i mączki ceglanej lub kwarcu. Dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć dachy o skomplikowanych kształtach. Niestety, są bardzo ciężkie, dlatego można je kłaść tylko na konstrukcjach o właściwej wytrzymałości.

Tańszym odpowiednikiem dachówek ceramicznych są modele cementowe. Z wyglądu trudno je od siebie odróżnić, choć ich budulec stanowi nie glina, a barwiony beton. Charakteryzują się podobną trwałością, ale są lżejsze i większe od dachówek ceramicznych.

Innym popularnym materiałem są blachodachówki. Powstają z wytłoczenia blachy tak, aby pokrycie przypominało dachówki. Ich wierzchnią warstwę okrywa się wieloma warstwami powłok ochronnych i ozdobnych. Są lekkie, układa się je szybko i łatwo, szczególnie na dachach o nieskomplikowanych kształtach.

Kolejny materiał, płaskie blachy dachowe, wytwarzane są ze stali, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego i miedzi. Pokrywa się je rozmaitymi warstwami ochronnymi. Najczęściej wybierane są blachy stalowe powlekane, a najpospolitszym sposobem łączenia arkuszy jest rąbek stojący. Są bardzo lekkie, łatwe i szybkie w montażu. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna.

Z kolei gonty bitumiczne produkowane są z włókien nasycanych bitumem. Ich zewnętrzną warstwę stanowią różnego rodzaju posypki, zaś spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna. Są lekkie, łatwe w obróbce i proste w montażu. Można je układać także na skomplikowanych dachach.

Do łask wraca stosowana przed laty strzecha. Świetnie pasuje do budynków o tradycyjnej architekturze, wyjątkowo dobrze prezentuje się na dachach stromych. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i świetnymi właściwościami akustycznymi. Wadą tego materiału jest duży ciężar.

PRAWIDŁOWE WYKONANIE

Dach jest narażony na działanie deszczu, śniegu, wiatru i silnego nasłonecznienia, dlatego musi być poprawnie zaizolowany. Jeśli znajduje się pod nim pomieszczenie mieszkalne, niezbędne będzie wyposażenie go w izolację cieplną.

Niestety, podczas prac dekarskich często dochodzi do błędów, na tym etapie należy zatem wyjątkowo pilnować staranności robót. Uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na prawidłową kolejność warstw izolacyjnych, szczelne mocowanie paroizolacji, odpowiednią grubość ocieplenia, staranne zamocowanie pokrycia dachowego i dokładne wykonanie obróbek blacharskich.

Podczas prac dekarskich, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich
Podczas prac dekarskich, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich. fot. RÖBEN

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Kształt dachu, kąt nachylenia i kolor pokrycia muszą odpowiadać wymaganiom stawianym przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. (fot. WIENERBERGER)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny