Montaż rynien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-03-05 07:57:24
Montaż rynien

Rynny zwykle montuje dekarz, ale niektóre elementy – zwłaszcza rynny na zatrzaski – można założyć samemu, korzystając z instrukcji producenta. Lepiej jest jednak skorzystać z pomocy fachowca – zapłacimy mu 10% ceny materiałów i otrzymamy gwarancję.

Elementy systemu rynnowego
 Elementy systemu rynnowego
(rys. Monier (Braas))

Oto jak powinien przebiegać montaż rynien.

 

1. Mocowanie haków rynnowych. Rozpoczyna się go od przymocowania haków rynnowych.

 

Haki, zwane rynhakami (rynajzami), przykręca się do deski okapowej, czasem też do krokwi lub łat albo mocuje do ściany. Każdy hak może być mocowany pojedynczo lub wsuwany z ceownika do szyny przymocowanej do konstrukcji dachu.

 

Odległości między hakami dostosowuje się do obciążeń:

  • 50 cm – w rejonach dużych opadów śniegu;
  • do 70 cm – w mniej śnieżnych.

W pobliżu narożników, rur spustowych i łączników haki powinny być umieszczone gęściej. Odległość haka od zakończenia rynny, od krawędzi narożnika oraz od obu stron wlotu rury spustowej (leja) i obu stron łącznika nie powinna przekraczać 10–15 cm.

 

Montaż orynnowania ze zwykłymi hakami rozpoczyna się najczęściej od zamocowania przy leju stanowiącym wlot do rury spustowej najniższego haka.

 

Następnie przytwierdza się hak położony najwyżej (najbardziej oddalony od leja), rozciąga się między nimi mocną linkę lub żyłkę (można ją np. przywiązać do „dna” haków), po czym haki ustawia się i mocuje tak, by uzyskać wymagany spadek rynny: 2–5 cm na 1 m. Dna pozostałych haków powinny się znaleźć w linii wyznaczonej przez linkę lub żyłkę.

 

Niektóre rodzaje haków umożliwiają korektę wypoziomowania na elementach mocujących; położenie stalowych haków mocowanych na stałe koryguje się przez doginanie.

 

2. Przygotowanie orynnowania. Polega ono na przycięciu rynien na taką długość, aby połączenia nie wypadły w miejscu uchwytów, oraz wycięciu otworów tam, gdzie mają być założone kosze spustowe, jeśli technologia montażu tego wymaga.

 

3. Montaż rynien. Wstępnie przygotowane odcinki rynien wstawia się w uchwyty i łączy za pomocą złączek zatrzaskowych, zwracając uwagę, by krawędź rynny sięgała do znaczka umieszczonego wewnątrz złączki. Umożliwi to swobodne rozszerzanie się i kurczenie rynny pod wpływem temperatury. W ten sposób zapobiega się odkształcaniu orynnowania.

 

4. Montaż lejów spustowych i zaślepek. Po zamontowaniu ich na ułożonych rynnach, do rynien wlewa się sporo wody: w chwilę po napełnieniu orynnowanie powinno się opróżnić i nigdzie nie powinny powstać zastoiny wody.

 

5. Montaż rur spustowych. Rury spustowe łączy się najczęściej na wcisk, a w miejscach połączeń mocuje obejmami do ściany domu. Obejmy mocuje się zawsze pod dolnym kolanem odsadzki i pod złączkami lub kielichami łączącymi poszczególne rury. Odległość między sąsiednimi obejmami nie powinna przekraczać 2 m.

 

Montaż rur spustowych Montaż rur spustowych. Poszczególne elementy systemu można montować na złączki uszczelkowe, za pomocą spoiwa dekarskiego lub tradycyjnie lutując (fot. Plastmo Polska)


Skośne odcinki rur spustowych pod okapem powinno się układać z użyciem dwóch kolanek o kącie 45°, co zapewnia szybkie spływanie wody. Jeśli woda ma być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub do zbiornika na deszczówkę, to na zakończeniu rury należy zamontować rewizję (czyszczak) lub wpust deszczowy z osadnikiem. Urządzenia te umożliwiają usuwanie spływających rurami liści i zanieczyszczeń.

 

Rury spustowe w miejscach połączeń mocuje się do ściany domu obejmami, które umieszcza się zawsze pod dolnym kolanem odsadzki i pod złączkami lub kielichami łączącymi poszczególne rury (fot. Lemar) Rury spustowe w miejscach połączeń mocuje się do ściany domu obejmami

 

Cezary Jankowski

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

03 Cze 2011, 23:58

Cytat PIERWSZY RAZ SPOTYKAM SIE ZEBY KTOS ROBIL SPADEK RYNNY 2-5cm NA 1m!!! człowieku nie wprowadzaj ludzi w błąd!. Trzeba się tylko zgodzić! Ma być dziesięć razy mniej.

time image

Gość WITY

03 Cze 2011, 20:44

PIERWSZY RAZ SPOTYKAM SIE ZEBY KTOS ROBIL SPADEK RYNNY 2-5cm NA 1m!!! człowieku nie wprowadzaj ludzi w błąd!.

time image

Gość adam

20 Lut 2011, 17:06

naprawdę mało pierwszy raz WIDZĘ TAKĄ CENĘ!!!!!! autor nie ma pojęcia o cenach (co najwyżej z biedronki).....

time image

Gość Lolo

10 Wrz 2010, 13:44

Strasznie tanio Pan wycenia pracę wykonawców, a może założy Pan firmę wykonawczą - po takich cenach klientów nie zabraknie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny