Gdzie można stosować systemy drenarskie z PVC-U?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie można stosować systemy drenarskie z PVC-U?

Systemy drenarskie służą do odwadniania wszelkich terenów, począwszy od działki wokół budynku, aż do obszarów takich jak pola uprawne, łąki, parki, boiska sportowe czy drogownictwo. Mogą też służyć do rozsączania wód gruntowych oraz deszczowych.

aktualizacja: 2018-10-22 12:12:00

Gwarantują zabezpieczenie przed napływem wody praktycznie we wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego i wodnego, w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych.

Najczęściej są to rury karbowane z PVC-U perforowane na całym obwodzie (dzięki otworom w rurze zbiera się woda), z otuliną (oplot z włókien polipropylenowych lub geowłókniny działa jako filtr, który zabezpiecza przed zbieraniem się mułu i piasku w rurze) lub bez. Duża powierzchnia otworów wlotowych zapewnia wysoką wydajność hydrauliczną rzędu 20-47 cm2 na 1 m.b. rurociągu (wg normy wynosi ona min. 8 cm2/m.b.). Dwa typy filtrów z włókien ciętych PP 700 oraz PP 450 o dużej wielkości porów Ø90 ok. 600 μm oraz ok. 450 μm zapewniając bardzo wysoką wydajność hydrauliczną, trwałość oraz długotrwałą eksploatację.

Rury drenarskie z filtrem wykonane z PVC-U oplecione są filtrem o grubości powyżej 5 mm, wykonanym z cienkich włókien polipropylenowych (PP). Dzięki temu nadają się do każdego rodzaju podłoża i mogą z powodzeniem być stosowane do odwodnień podziemnych części budynków i fundamentów oraz w drogownictwie.

Styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a filtrem z włókien polipropylenowych jest większy niż np. styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a geowłókniną, dzięki temu zapewnione są bardzo dobre warunki odwadniania.

Budowa systemy drenażowego Pipelife

Może cię zainteresować
Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak działa pompa abisynka? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Wszystko o rurach spustowych Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?
Zobacz więcej Zwiń

Spiralne zwoje karbów ścianek rur nie tylko zwiększają wytrzymałość przewodów na ściskanie, ale zapewniają też dużą elastyczność. Dzięki temu, możliwe jest zwijanie długich odcinków, transport oraz składowanie rur w zwojach.

Istotną zaletą rur karbowanych z PVC-U jest mały ciężar (około 20-krotnie mniejszy niż rur ceramicznych o równoważnych średnicach), dzięki czemu ich transport i układanie jest o wiele łatwiejsze i tańsze.

System uzupełniają kształtki i studzienki drenarskie rewizyjne DN 400 mm z polipropylenu (PP-B). Jako zwieńczenie studzienki można zastosować: stożek betonowy z pokrywą betonową lub żeliwną oraz teleskop z włazem żeliwnym typu T05 (5t).

Działanie systemu drenarskiego z PVC-U
Schemat działania systemu drenarskiego z PVC-U

Karol Marzejon
Menedżer produktów
Pipelife Polska S.A.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!