Systemy drenarskie służą do odwadniania wszelkich terenów, począwszy od działki wokół budynku, aż do obszarów takich jak pola uprawne, łąki, parki, boiska sportowe czy drogownictwo. Mogą też służyć do rozsączania wód gruntowych oraz deszczowych.
Data publikacji: 2018-10-22
Data aktualizacji: 2018-10-22
Gwarantują zabezpieczenie przed napływem wody praktycznie we wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego i wodnego, w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych.
Najczęściej są to rury karbowane z PVC-U perforowane na całym obwodzie (dzięki otworom w rurze zbiera się woda), z otuliną (oplot z włókien polipropylenowych lub geowłókniny działa jako filtr, który zabezpiecza przed zbieraniem się mułu i piasku w rurze) lub bez. Duża powierzchnia otworów wlotowych zapewnia wysoką wydajność hydrauliczną rzędu 20-47 cm2 na 1 m.b. rurociągu (wg normy wynosi ona min. 8 cm2/m.b.). Dwa typy filtrów z włókien ciętych PP 700 oraz PP 450 o dużej wielkości porów Ø90 ok. 600 μm oraz ok. 450 μm zapewniając bardzo wysoką wydajność hydrauliczną, trwałość oraz długotrwałą eksploatację.
Rury drenarskie z filtrem wykonane z PVC-U oplecione są filtrem o grubości powyżej 5 mm, wykonanym z cienkich włókien polipropylenowych (PP). Dzięki temu nadają się do każdego rodzaju podłoża i mogą z powodzeniem być stosowane do odwodnień podziemnych części budynków i fundamentów oraz w drogownictwie.
Styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a filtrem z włókien polipropylenowych jest większy niż np. styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a geowłókniną, dzięki temu zapewnione są bardzo dobre warunki odwadniania.
Spiralne zwoje karbów ścianek rur nie tylko zwiększają wytrzymałość przewodów na ściskanie, ale zapewniają też dużą elastyczność. Dzięki temu, możliwe jest zwijanie długich odcinków, transport oraz składowanie rur w zwojach.
Istotną zaletą rur karbowanych z PVC-U jest mały ciężar (około 20-krotnie mniejszy niż rur ceramicznych o równoważnych średnicach), dzięki czemu ich transport i układanie jest o wiele łatwiejsze i tańsze.
System uzupełniają kształtki i studzienki drenarskie rewizyjne DN 400 mm z polipropylenu (PP-B). Jako zwieńczenie studzienki można zastosować: stożek betonowy z pokrywą betonową lub żeliwną oraz teleskop z włazem żeliwnym typu T05 (5t).
Karol Marzejon Menedżer produktów Pipelife Polska S.A.