Gdzie można stosować systemy drenarskie z PVC-U?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gdzie można stosować systemy drenarskie z PVC-U?

Systemy drenarskie służą do odwadniania wszelkich terenów, począwszy od działki wokół budynku, aż do obszarów takich jak pola uprawne, łąki, parki, boiska sportowe czy drogownictwo. Mogą też służyć do rozsączania wód gruntowych oraz deszczowych.

aktualizacja: 2018-10-22 12:12:00

Gwarantują zabezpieczenie przed napływem wody praktycznie we wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego i wodnego, w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych.

Najczęściej są to rury karbowane z PVC-U perforowane na całym obwodzie (dzięki otworom w rurze zbiera się woda), z otuliną (oplot z włókien polipropylenowych lub geowłókniny działa jako filtr, który zabezpiecza przed zbieraniem się mułu i piasku w rurze) lub bez. Duża powierzchnia otworów wlotowych zapewnia wysoką wydajność hydrauliczną rzędu 20-47 cm2 na 1 m.b. rurociągu (wg normy wynosi ona min. 8 cm2/m.b.). Dwa typy filtrów z włókien ciętych PP 700 oraz PP 450 o dużej wielkości porów Ø90 ok. 600 μm oraz ok. 450 μm zapewniając bardzo wysoką wydajność hydrauliczną, trwałość oraz długotrwałą eksploatację.

Rury drenarskie z filtrem wykonane z PVC-U oplecione są filtrem o grubości powyżej 5 mm, wykonanym z cienkich włókien polipropylenowych (PP). Dzięki temu nadają się do każdego rodzaju podłoża i mogą z powodzeniem być stosowane do odwodnień podziemnych części budynków i fundamentów oraz w drogownictwie.

Styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a filtrem z włókien polipropylenowych jest większy niż np. styk połączenia powierzchni pomiędzy rurą a geowłókniną, dzięki temu zapewnione są bardzo dobre warunki odwadniania.

Budowa systemy drenażowego Pipelife

Spiralne zwoje karbów ścianek rur nie tylko zwiększają wytrzymałość przewodów na ściskanie, ale zapewniają też dużą elastyczność. Dzięki temu, możliwe jest zwijanie długich odcinków, transport oraz składowanie rur w zwojach.

Istotną zaletą rur karbowanych z PVC-U jest mały ciężar (około 20-krotnie mniejszy niż rur ceramicznych o równoważnych średnicach), dzięki czemu ich transport i układanie jest o wiele łatwiejsze i tańsze.

System uzupełniają kształtki i studzienki drenarskie rewizyjne DN 400 mm z polipropylenu (PP-B). Jako zwieńczenie studzienki można zastosować: stożek betonowy z pokrywą betonową lub żeliwną oraz teleskop z włazem żeliwnym typu T05 (5t).

Działanie systemu drenarskiego z PVC-U
Schemat działania systemu drenarskiego z PVC-U

Karol Marzejon
Menedżer produktów
Pipelife Polska S.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny