Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Użytkuję indywidualną przepompownię ścieków przetłaczanych do sieci kanalizacyjnej (działka w zagłębieniu) i chciałbym zabezpieczyć silnik pompy przed uszkodzeniem (sąsiad dopiero co spalił silnik). Instalacja jest "odziedziczona" po poprzednim właścicielu i nie bardzo wiem, jaki jest jej układ sterowania. Co zrobić, jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym o mocy 1,5 kW, aby uniknąć takich awarii?

aktualizacja: 2018-09-20 12:23:34

Odpowiedź eksperta: Silniki pomp - zwłaszcza trójfazowe, pracujące bez nawet krótkotrwałego nadzoru - wymagają założenie dodatkowych zabezpieczeń zarówno przed awarią napędu, jak i zasilania. Standardowe wyłączniki nadprądowe nie dają wystarczającej ochrony przed nadmiernym obciążeniem, zanikiem jednej fazy czy znacznym obniżeniem napięcia zasilania w jednym z przewodów. W instalacji zasilającej silnik pompy ściekowej należy więc zaplanować:

  • wyłącznik termobimetaliczny, reagujący na prąd przekraczający wartość dopuszczalną dla uzwojeń silnika;
  • wyłącznik chroniący przed zanikiem fazy;
  • układ reagujący na asymetrię napięcia zasilania (znaczne różnice napięć na przewodach fazowych).

Silnik powinien być załączany poprzez stycznik, który może jednocześnie służyć - za pośrednictwem styków pomocniczych - do powiadamiania o awariach agregatu.

Układ aparatury zabezpieczającej można skonfigurować z osobnych elementów, umieszczonych np. w osobnej rozdzielnicy, ale lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie gotowego zestawu ochronnego, zawierającego wszystkie potrzebne elementy w jednej hermetycznej obudowie, w której często montuje się dodatkowe wyposażenie, jak wyłącznik zasilania, czujnik poziomu cieczy albo ciśnienia, sygnalizację wypalenia styków stycznika.

Dzięki możliwości regulacji prądu zadziałania wyłącznika przeciążeniowego, możemy ustawić go na potrzebną wartość, odpowiadającą 1,1-krotności prądu nominalnego, podanego na tabliczce znamionowej silnika.

Aparaturę zabezpieczającą lokujemy w łatwo dostępnym miejscu, a obwód zasilający doprowadzamy z tablicy rozdzielczej przez wyłącznik nadprądowy i różnicowoprądowy.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Wyłącznik nadprądowy (a) i róznicowoprądowy (b). (fot. Eaton)

Dodaj komentarz

time image
time image
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny