Czym, poza kształtem i wielkością, różnią się syfony?

Czym, poza kształtem i wielkością, różnią się syfony?

Czeka mnie remont instalacji wodno-kanalizacyjnej. W związku z tym zastanawiam się, czym poza kształtem i wielkością różnią się syfony? Czy jest np. jakaś istotna różnica w "skłonności" do zapychania się? Ponadto czy warto zastosować wyjmowany i czyszczony od góry syfon w wannie i brodziku oraz jaki syfon zrobić w kotłowni (wpust podłogowy), bo tam woda często mi wysycha.

Odpowiedź eksperta: Funkcją syfonu jest utworzenie tzw. zamknięcia wodnego na odpływie ścieków z wanny, umywalki, zlewozmywaka, brodzika. Pozostająca w syfonie woda uniemożliwia przedostawanie się gazów (zapachów) z kanalizacji do pomieszczenia. Rodzaj instalowanego syfonu dobieramy oczywiście do konkretnego urządzenia, gdyż różnią się one sposobem mocowania, średnicą odpływu czy możliwością podłączenia przelewu. Syfony sprzedawane są jako kompletne - zawierające wszystkie elementy lub też jako tzw. półsyfony przystosowane do połączenia z odpływem wchodzącym w skład baterii.

W różny sposób tworzone jest też zamknięcie wodne - przez ukształtowanie syfonu w kształcie litery U lub w niewielkim zbiorniczku w tzw. syfonach butelkowych. Z punktu widzenia efektywności odprowadzenia ścieków i odporności na zapychanie korzystniejszy jest montaż syfonu typu U, który nie ma żadnych elementów, na których mogłyby zatrzymywać się zanieczyszczenia. Zaletą syfonów butelkowych jest natomiast zwarta budowa - są wysokie, ale bardzo wąskie. Montuje się je tam, gdzie jest dość miejsca pod przyborem oraz łatwy dostęp, gdyż wymaga on okresowego czyszczenia.

Syfon NEO AIR z napowietrzaniem
Syfon WIRQUIN NEO gwarantuje szczelność dzięki unikalnym uszczelkom wykonanym w technologii „Bi-injection”. Uszczelki są bezpośrednio zintegrowane z syfonem, nie ma więc ryzyka wycieku lub uszkodzenia uszczelek.

Oddzielną grupę stanowią syfony przeznaczone do montowania w wannie lub brodziku. Ze względu na niskie umieszczenie odpływów muszą cechować się niewielką wysokością. Ponieważ wanna czy brodzik są po zamontowaniu obudowywane, warto zamontować typ syfonu, który umożliwia czyszczenie od góry.

W kotłowni lub innym pomieszczeniu, gdzie woda z syfonu może odparować, a my nie pamiętamy o jej dolewaniu, przyda się syfon o specjalnej konstrukcji. W jego przestrzeni wodnej znajduje się pływak, który, jeśli woda wyschnie, opada i zamyka odpływ, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się gazów kanalizacyjnych do pomieszczenia.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
Na rysunku otwierającym: Klasyczny syfon rurowy (po lewej) ma zdolność do samooczyszczania się, zaś zaletą popularnych syfonów butelkowych (po prawej) jest zwarta budowa

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Robert
04-04-2011 13:16
Różnią się JAKOŚCIĄ !! Odradzam tanie .... zwłaszcza bardzo tanie ... kupując wannę, umywalkę itd. sprzedawca wepchnął nam takie w komplecie ... śruba w umywalce zardzewiała po 3 miesiącach !!.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz