Odpowiedź eksperta:
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła funkcjonuje efektywniej we współpracy z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła.
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła jest instalacją zapewniającą dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) oraz gwarantującą wstępne podgrzanie (zimą) lub schłodzenie (latem) tego powietrza.
Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym typem GPWC jest przeponowy wymiennik rurowy, w którym powietrze pełni rolę medium, ale nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu powietrza z gruntem. Podwyższona przewodność cieplna rur polipropylenowych umożliwia optymalną wymianę ciepła między zasysanym powietrzem a gruntem, co przekłada się na bardzo wysoką sprawność systemu.
W celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza wentylacyjnego rury GPWC muszą mieć antybakteryjną warstwę wewnętrzną, która minimalizuje niebezpieczeństwo rozwijania się drobnoustrojów.
- Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
Dzięki wentylacji mechanicznej z GPWC, zapobiegamy zawilgoceniu i zagrzybieniu budynków oraz oszczędzamy na kosztach ogrzewania nawet do 30% rocznie, zyskując dodatkowo zdrowy i naturalny efekt klimatyzacyjny latem. GPWC skutecznie zabezpiecza rekuperator przed oblodzeniem i zwiększa wydajność systemów rekuperacyjnych.
Jakub Koczorowski
Rehau