Odpowiedź eksperta:
Nowoczesne budownictwo energooszczędne nie może się obyć bez wysoko sprawnych systemów wentylacji. Powietrze, którym oddychamy ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.
Idealny system wentylacji powinien poza odpowiednią ilością doprowadzanego świeżego powietrza, dbać o temperaturę w obsługiwanych pomieszczeniach (przewietrzanie budynku w nocy latem, gdy temperatura wewnątrz jest wyższa od zewnętrznej i odwrotnie w okresach wiosna–jesień). Powinien być również bezgłośny i ekonomiczny w użytkowaniu.
Warto kupić rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, który nie tylko odzyskuje energię zawartą w powietrzu wywiewnym, ale również z pary wodnej zawartej w tym powietrzu. Dzięki tak zaawansowanej technologii nie będziemy musieli się obawiać przesuszonego powietrza, gdyż rekuperator nawilży powietrze nawiewane do budynku.
Wymiana powietrza może być realizowane przez różnego typu rekuperatory: ścienne (w eleganckiej obudowie), podsufitowe, które można zamontować w mieszkaniach i domach na każdym etapie budowy oraz kanałowe o szerokim zakresie wydajności i skuteczności odzysku temperaturowego (powyżej 90%), których instalację najlepiej zaplanować na etapie projektowym.
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
Marcin Markowski
Product Manager firmy ZYMETRIC Sp. z o.o.
fot. rekuperatory.pl