Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

O czym warto pamiętać wybierając oczyszczacz powietrza?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym warto pamiętać wybierając oczyszczacz powietrza?

Na etapie wyboru oczyszczacza powietrza zwraca się uwagę przynajmniej na kilka parametrów i właściwości. Przede wszystkim jest to obszar do oczyszczania, rodzaj zastosowanych filtrów, poziom hałasu, zapotrzebowanie na energię elektryczną. Istotną rolę odgrywa również prosta obsługa oraz wygląd.

aktualizacja: 2020-11-02 11:19:29

Rodzaj filtrów

Zacznijmy od rodzaju zastosowanych filtrów. Decydują one bowiem o tym jakie zanieczyszczenia oczyszczacz powietrza ma usunąć - alergeny w postaci pyłków, łupież zwierzęcy, zarodnik, dym, kurz itp. Na przykład w oczyszczaczach Wood’s typu AL310 i ELFI 900 oprócz filtra Active ION Hepa (produkowany w Szwecji) zastosowano również filtr węglowy przeznaczony do czyszczenia zapachów oraz innych lotnych związków organicznych.

Warto zwrócić uwagę na masę węgla aktywnego w filtrze. Szacuje się, że 1 g węgla aktywnego oczyszcza zapach i dym z jednego papierosa. Kluczową rolę odgrywa efektywny obszar zastosowania, który powinien być równy lub większy od całkowitej powierzchni oczyszczanego pomieszczenia.

Działanie oczyszczacza powietrza AL 310 Wood's
Działanie oczyszczacza powietrza GRAN 900 Wood's

Parametry wydajnościowe

Przeanalizujmy ile razy powietrze będzie filtrowane w ciągu godziny. Jeżeli nasz oczyszczacz ma maksymalny przepływ powietrza wynoszący 300 m3/h a objętość pomieszczenia wynosi 75m3 to oczyszczacz powietrza jest w stanie filtrować całe powietrze w pomieszczeniu do 4/h. Z kolei parametr w postaci szybkości dostarczania czystego powietrza określa wydajność oczyszczaczy w stosunku do pyłu, pyłków i dymu tytoniowego.

Oczyszczacze Wood’s otrzymały jedną z najwyższych ocen CADR. Test został przeprowadzony przez największą organizację zajmująca się testowaniem oczyszczaczy powietrza AHAM tworzącą standardowe testy różnych urządzeń gospodarstwa domowego. Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Warto zwrócić uwagę na pobór energii elektrycznej tym bardziej, że urządzenia tego typu pracują w trybie ciągłym. Kalkulacja jest tutaj prosta. Moc elektryczną wyrażoną w watach mnoży się przez 24 h i dzieli przez 1000. W ten sposób oblicza się kilowatogodziny. Im wyższa moc wymagana do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach tym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe. Co prawda, w oferowanych na rynku oczyszczaczach stawia się na szereg rozwiązań energooszczędnych, ale tylko w niektórych modelach np. AL 310 i TALL 155 firmy Wood’s niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest potwierdzone certyfikatem Energy Star.

Sprawdź, ile kosztuje oczyszczacz powietrza:

Poziom hałasu

Kolejna kwestia - poziom hałasu, określany w decybelach. Parametr ten znajdziemy w kartach katalogowych oczyszczaczy jednak niewiele on może mówić.. Różnie bowiem, w zależności od producenta, wykonywane są pomiary - np. w odległości 3 m od urządzenia lub bardzo blisko niego. Jak głośno pracuje konkretny model można posłuchać przed zakupem w wyspecjalizowanym w sklepie. W przypadku oczyszczaczy Wood’s jest to sklep OROLE w Warszawie. Profesjonalna obsługa zademonstruje urządzenie a przy okazji można dokładnie przyjrzeć się ekskluzywnemu minimalizmowi wyglądu oczyszczaczy Wood’s.

Oczyszczacz powietrza AL 310
Oczyszczacz powietrza AL 310

Akcesoria

Nie można zapomnieć o doborze przydatnych akcesorów - czujniki reagujące na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, jonizatory, czujnika światła. To tylko przykładowe wyposażenie dodatkowe oczyszczaczy powietrza.

Okres gwarancji

W zdecydowanej większości oferowanych na rynku oczyszczaczy powietrza gwarancja wynosi 2 lata a spełniając dodatkowe warunki okres ten może być znacznie wydłużony. Np. w oczyszczaczach firmy Wood’s przewidziano możliwość przedłużenia gwarancji do 10 lat pod warunkiem, że użytkownik wymienia okresowo filtr Hepa.

Podsumowanie

Ceny oferowanych na rynku oczyszczaczy powietrza są zróżnicowane. Wszystko zależy od mocy oraz stopnia zaawansowania urządzenia. Koszt zakupu to nie jedyne wydatki związane z oczyszczaczem. Liczyć się trzeba również z kosztami eksploatacyjnymi obejmującymi wymianę filtrów i zużycie energii. Koszty te należy uwzględnić już na etapie wyboru odpowiedniego urządzenia.

Orole Logo
www.orole.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Paula

24 Lis 2020, 08:22

Wybierajac klimatyzator lepiej odezwać się do ekipy i ludzi którzy znają się na tym, co jak po co na co i dlaczego

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje