Wady wentylacji grawitacyjnej
Wymuszenie wymiany powietrza przy użyciu wentylatorów pozwala usunąć za jednym zamachem dwie największe wady wentylacji grawitacyjnej:
- nieskuteczność przy wysokich temperaturach zewnętrznych, skutkującą obniżeniem komfortu mieszkańców;
- niekontrolowany przepływ powietrza w warunkach zimowych, powodujący nadmierne wychładzanie domu i duże straty energii.
Zalety wentylacji mechanicznej
Działanie wentylacji mechanicznej nie jest zależne od warunków atmosferycznych i można je precyzyjnie kontrolować, uwzględniając także chwilowe zapotrzebowanie na świeże powietrze, które jest przecież zupełnie inne w sytuacji, gdy w domu trwa przyjęcie dla dwudziestu osób (a w kuchni szykowane są dla nich potrawy), a inne, gdy przebywa w nim dwoje czy troje mieszkańców pogrążonych we śnie. Pozwala to na istotne oszczędności na ogrzewaniu w porze zimowej i zwiększenie komfortu latem. A dodatkowa zaleta wentylacji mechanicznej w przypadku budowy nowego domu to brak konieczności stawiania kominów wentylacyjnych.
Rodzaje wentylacji mechanicznej
W przypadku wentylacji mechanicznej mamy zasadniczo do czynienia z trzema rodzajami instalacji:
- nawiewnymi, które tłoczą świeże powietrze do wnętrza, a wyrzut zużytego realizowany jest w sposób naturalny na skutek powstającego w domu nadciśnienia;
- wywiewnymi, w których wentylatory używane są do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz, a powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz;
- nawiewno-wywiewnymi, będącymi połączeniem obu systemów opisanych powyżej, tzn. zarówno czerpanie jak i wyrzucanie powietrza wymuszane jest przez wentylatory.
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się obecnie wentylacja nawiewno-wywiewna, i to nie tylko dlatego, że może działać ona jako zrównoważona (w domu nie ma ani podciśnienia, ani nadciśnienia). Zdecydowanie ważniejsze jest to, że jest ona znakomitą bazą do stworzenia systemu pozwalającego na o wiele większe oszczędności energii niż te, które wynikają jedynie z kontrolowania i ograniczania ilości przepływającego powietrza.
Sposobem na radykalne zmniejszenie energochłonności instalacji wentylacyjnej jest zgrupowanie wentylatorów odpowiedzialnych za czerpanie i wyrzut powietrza w jednym urządzeniu - zwanym centralą wentylacyjną - i zamontowanie tam wymiennika ciepła, który pozwala w razie potrzeby (czyli kiedy na dworze jest zimniej niż w budynku) ogrzewać zasysane powietrze ciepłem odbieranym od tego usuwanego na zewnątrz. Wymiennik taki nazywany jest rekuperatorem, ale dość często tym mianem określa się również kompletne centrale wentylacyjne.
Redaktor: Adam Jamiołkowski
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?