Zgodnie z polskimi przepisami określonymi w normie PN-83/B-03430 Az3:2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania" powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym.
Data publikacji: 2013-02-04
Data aktualizacji: 2017-09-04
Kanały wentylacyjne odprowadzające powietrze umieszczone są w kuchni, łazience, oddzielnym WC oraz pomieszczeniach bez okna, pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz położonych na wyższych kondygnacjach niż pomieszczenia, z których powietrze jest usuwane.
Bardzo ważne jest zapewnienie przepływu powietrza od elementów nawiewnych do kanałów wyciągowych. W tym celu należy pamiętać o podcięciu drzwi w pokojach, zapewniając otwór min. 80 cm2 oraz wykonaniu w drzwiach kuchni, łazienki, toalety otworów o powierzchni łącznej 220 cm2.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690), w paragrafie 149, punkt 1, określono, iż minimalny strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, to 20 m3/h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały.
Ponadto wg wspomnianej Polskiej Normy PN-83/B-03430 Az3 2000 ilość powietrza, jaką musimy usunąć (a więc i dostarczyć) z mieszkania lub domu jest różna dla poszczególnych pomieszczeń.
Doboru odpowiedniej liczby nawiewników dokonuje się, sumując ilość powietrza, jaką należy dostarczyć oraz dzieląc przez wydajność jednego nawiewnika przy 10 Pa. Nawiewniki powietrza powinny być zamontowane w pokojach i ewentualnie w kuchni.
Montując nawiewniki, w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskana liczba nawiewników jest niewystarczająca, dodatkowe można zamontować w kuchni lub w pokoju o powierzchni większej niż 25 m2. Nie montujemy nawiewników w łazience.
Na przykładzie mieszkania: 2 pokoje, oddzielna kuchnia z kuchenką elektryczną i łazienka. Z każdego pokoju powinno być usunięte po 50 m3 powietrza na godzinę, zatem suma powietrza do usunięcia to 50 + 50 = 100 m3/h. Otrzymaną wartość dzielimy przez wydajność nawiewnika, np. 30 m3/h i otrzymujemy wynik, że w takim mieszkaniu należy zamontować 3 nawiewniki.
Podsumowując, aby spełnić wymagania przepisów, dostarczając okna należy ze szczególną uwagą uwzględniać zalecenia projektów wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, które określają, które okno spełnia w danym przypadku funkcję wentylacyjną i musi być wyposażone w nawiewnik powietrza.
Okno jest najlepszym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza, ale bez zastosowania dodatkowych elementów - nawiewników okiennych - ilość powietrza napływającego do pomieszczenia jest niewystarczająca do zapewnienia skutecznej wentylacji.
Warto jednak pamiętać, że nawiewniki stanowią tylko część całego systemu wentylacji - dostarczają powietrze, równie ważne jest sprawne usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne.
Monika Łastowska, Andrzej Kowalski
Komentarze
Gość Tom
07-05-2020 08:13
@KR - przyczyną cofki jest brak nawiewników. Rozszczelnij lub otwórz okno i zobacz czy to rozwiązuje problem jeśli tak to zamontuj nawiewniki
Gość KR
30-05-2015 16:22
JAK PRZYCZYNA MOZE BYC ZE KOMINEMDO KUCHNI ŁAZIENKI NAWIEWA LODOWATE ZIMNOW zimie zamarzalismy, czegos takiego nigdy nie miałam w mieszkaniu, po sprzeczkach ze SM w ubiegłym roku ta sytuacja sie pojawiłaczymogli podłaczyc cos do wentylacji ABY POWSTAŁ LEPSZY CIĄG , o czym ja nie wiem, ...