Rekuperator zamontowano w piwnicy, obok pompy ciepła |
Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia użytkowa 130 m2 (parter 75 m2, poddasze 55 m2), piwnica 75 m2, garaż 50 m2, rok budowy 2009/2010.
Opis instalacji: rekuperator Brink Renovent HR 400 Large z krzyżowoprzeciwprądowym wymiennik ciepła i automatycznym by-passem, filtr EU3 z sygnalizacją zabrudzenia filtra. Planuję kupno kasety filtracyjnej.
Rekuperator zamontowany został w piwnicy, tuż obok pompy ciepła. W przyszłości, jak pozwolą na to finanse, zamierzam wykonać glikolowy GWC.
Decyzja: O wyborze tego rodzaju wentylacji zadecydowała lektura forum budowlanego (wcześniej nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak rekuperator). Decydujący wpływ na wybór miało zwiększenie energooszczędności domu oraz pełna kontrola nad wentylowaniem domu – duży zakres regulacji i sterowalności.
Decyzja ta została podjęta jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty na budowie, bo od początku planowałem zrezygnować z kominów wentylacyjnych. Jak tylko miałem już , wysłałem kilkanaście zapytań ofertowych do różnych firm.
- Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
Wybrałem kilka najkorzystniejszych do doprecyzowania oferty i ostatecznie zdecydowałem się na ASK – ta firma skontaktowała mnie z ich podwykonawcą działającym w moim regionie.
Piony wentylacyjne na poddaszu | Przewody wentylacyjne na poddaszu | Czerpnia powietrza w ścianie piwnicy |
Porady i przestrogi:
- Wykonanie projektu i montaż warto powierzyć sprawdzonej firmie. Jak dotąd, przez rok eksploatacji nie miałem żadnych awarii. Jedynie zatkała się kratka w czerpni i trzeba ją było oczyścić – ale to normalna praktyka eksploatacyjna. Cała obsługa rekuperatora polega jedynie na okresowym czyszczeniu i wymianie filtrów oraz kratki w czerpni.
- W przypadku mojego domu dzięki zainstalowaniu rekuperatora, o około 3200 kWh zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzewania (obliczone w audytorze OZC). Dzięki temu mogłem wybrać pompę ciepła o mniejszej mocy, czyli tańszą.
- Rekuperator, co prawda pobiera prąd, ale w bardzo małej ilości. Urządzenie na które się zdecydowałem, wyposażone jest w oszczędne wentylatory, które na najniższy biegu pobierają tylko ok. 21–23 W energii. Koszty z tego tytułu są naprawdę niewielkie.
Koszty: Montaż instalacji z rekuperatorem to 17 000 zł razem z wykończeniem pomieszczenia piwnicy.
Koszty eksploatacyjne: rocznie rekuperator zużywa około 400 kWh energii za ok. 180 zł, z uwzględnieniem tego, że latem instalacja pracuje na wyższym biegu. Koszt wymiany filtrów: 30–50 zł/rok.
Joanna Dąbrowska