Czy klimatyzator może być powodem przeziębienia?
Klimatyzacja ma wiele zalet. Jednak jej niewłaściwe użycie może doprowadzić do przeziębienia. Powodem jest najczęściej długotrwałe przebywanie pod strumieniem chłodnego powietrza wypuszczanego przez klimatyzator lub zbyt duża różnica między temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Zaznaczmy, że klimatyzator nie jest szkodliwym urządzeniem. Ustawienie właściwej temperatury pozwala odczuwać właściwy komfort termiczny przy jednoczesnym bezpieczeństwie zdrowia. Wszelkie przeziębienia wynikają najczęściej ze skrajnie niewłaściwego użycia klimatyzatora.
Gdzie umieścić klimatyzator ścienny, aby uniknąć przeziębienia?
Na komfort termiczny i małe prawdopodobieństwo przeziębienia w dużej mierze wpływa lokalizacja klimatyzatora. Należy zamontować go w takim miejscu, aby mógł równomiernie rozprowadzać chłód w pomieszczeniu.
Najlepszym wyjściem jest centralna część ściany. Warto jednak pamiętać, aby nie znajdowała się przy niej np. kanapa. Im dalej od przebywających w pomieszczeniu osób jest zamontowany klimatyzator, tym lepiej.
Bardzo pomocne są również dodatkowe funkcje. Doskonały przykład stanowi tryb Smart Eye Away, w którą wyposażone są klimatyzatory Rotenso Mirai. Dzięki temu poziomy nawiew jest kierowany w taki sposób, aby unikał osoby przebywającej w pomieszczeniu.
Regularny serwis klimatyzatora
Regularny serwis klimatyzatora wydłuża jego żywotność i poprawia wydajność. Wiele osób zapomina jednak, że może też zmniejszyć ryzyko zachorowania. W jaki sposób? Przyczynia się do tego choćby czyszczenie filtrów.
Z przepływającym powietrzem do urządzenia mogą przedostać się szkodliwe bakterie, wirusy, a także zarodniki pleśni i grzybów. Kiedy nadmiernie osadzą się na filtrze, wymienniku ciepła czy żaluzjach, będą rozprowadzane w pomieszczeniu razem z chłodnym powietrzem. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie oraz serwisowanie klimatyzatora.
Dodatkowe filtry w klimatyzatorze pozytywnie wpływają na zdrowie, gdyż oczyszczą powietrze. Klimatyzatory Rotenso serii Versu posiadają jednak nie tylko filtry. Zostały wyposażone w jonizator powietrza iAIR.
Temperatura, która pozwoli uniknąć przeziębienia
Ważnym aspekt stanowi ustawienie odpowiedniej temperatury. Kiedy jest zbyt niska, może prowadzić do szoku termicznego, gdy wychodzimy z chłodnego pomieszczenia na gorące powietrze. Zaleca się, aby różnica między temperaturą wewnętrzna w stosunku do zewnętrznej nie była większa niż 6-7°C. Optymalna temperatura w pomieszczeniach to około 24-26°C.
Kierowanie strumieni powietrza
Aby nie narazić się na przeziębienie, warto odpowiednio regulować strumienie powietrza. Najlepiej, jeśli będą one skierowane ku górze lub na boki. Świetnym rozwiązaniem są w tym przypadku klimatyzatory Rotenso Versu, Fresh i Luve. Mają one żaluzje 180°, dzięki którym można dowolnie kierować nawiew w orientacji góra-dół.
Warty wspomnienia jest także tryb Windless. Mają go modele Teta, Teta Mirror, Fresh i Luve. Dzięki temu trybowi klimatyzator rozprowadza powietrze rozproszonym strumieniem. Użytkownicy urządzenia nie czują wówczas mroźnych powiewów powietrza. Warto dodać, że klimatyzatory pracują wtedy bardzo cicho, sięgając raptem 18 dB.