ABC nawiewników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2011-01-17 15:02:30
ABC nawiewników
Nawiewniki powietrza służą zaopatrzeniu pomieszczeń w świeże powietrze w sposób kontrolowany zależny od potrzeb użytkowników. Do wyboru mamy nawiewniki okienne i ścienne, regulowane ręcznie i automatycznie: reagujące na różnicę wilgotności i ciśnienia.

Jak działają nawiewniki

Okno drewniane z nawiewnikiem
Okno drewniane z nawiewnikiem (fot. Brevis)
Nawiewniki ciśnieniowe. Wyposażone są w samoczynnie działający regulator przepływu (reagujący na różnicę ciśnień), dzięki któremu ilość nawiewanego powietrza jest stała, niezależna od warunków atmosferycznych (wiatr, zimno). Dodatkowo umożliwiają ręczną regulację do zamknięcia włącznie.

 

Są to nawiewniki szczelinowe, montowane w górnych, poziomych profilach okna. Składają się z czerpni powietrza montowanej na zewnątrz oraz regulatora montowanego po wewnętrznej stronie okna. Elementy te połączone są szczeliną w profilach okna, umożliwiającą przepływ powietrza.

 

Samoczynny (automatyczny) regulator przepływu umieszczony jest w czerpni powietrza. Elementem sterującym jest aerodynamiczny płat aluminiowy „pływający” w strumieniu przepływającego powietrza. W miarę wzrostu prędkości powietrza płat unosi się i obraca wokół górnej krawędzi, przymykając przekrój przelotu. Gdy prędkość maleje, płat opada, zapewniając w ten sposób stały strumień przepływającego powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych.

 

Czerpnia dodatkowo osłania przed wnikaniem wody deszczowej, wyposażona jest również w siatkę przeciw owadom.

 

Nawiewniki można też regulować ręcznie pokrętłem mechanizmu napędowego lub sznureczkami z obciążnikami.

 

Nawiewniki higrosterowane
Nawiewniki higrosterowane
(fot. Brevis)
Nawiewniki higrosterowane. Wyposażone są w higrometr sterujący wielkością strumienia powietrza zależnie od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu.

 

Elementem odpowiedzialnym za automatyczną regulację jest higrometr z czujnikiem poliamidowym, który mierzy wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu i steruje położeniem przepustnicy nawiewnika. W ten sposób dostosowuje wydajność wentylacji do poziomu wilgotności – zwiększa wydajność przy dużej wilgotności, zmniejsza przy małej.

 

Sterownik z higrometrem montowany jest po wewnętrznej stronie okna. Na zewnątrz znajduje się czerpnia powietrza osłaniająca szczelinę przed wodą deszczową. Ma ona również siatkę przeciw owadom.

W jakich pomieszczeniach montuje się nawiewniki?

Nawiewniki montuje się w tzw. pomieszczeniach czystych, a więc w pokojach.

 

Urządzeń tych natomiast nie należy montować w kuchniach, łazienkach i toaletach, skąd zużyte powietrze powinno być odprowadzane na zewnątrz budynku.

Czy nawiewniki można montować w innych miejscach niż okna?

Część okien sprzedawana jest z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami, ale można kupić okna szczelne, a nawiewniki zamontować w ścianie. Nawiewniki ścienne mają zazwyczaj większą wydajność niż okienne. Produkuje się je w dwóch wersjach:
  • regulowane ręcznie – możemy je przymknąć całkowicie, odcinając w ten sposób dopływ zimnego powietrza;

     

  • automatyczne – reagują zmianą wielkości otworu na zmiany jednego z trzech parametrów – ciśnienia, wilgotności lub temperatury – panujących wewnątrz i na zewnątrz domu. W ten sposób mogą utrzymywać stałą ilość powietrza nawiewanego, a więc i usuwanego.
Nawiewniki można zamontować też za lub tuż nad grzejnikiem.

 

Nawiewnik ścienny Nawiewnik ścienny. Żeby nie odczuwać nieprzyjemnego nawiewu zimnego powietrza, nawiewniki montuje się na wysokości około 2 m od poziomu posadzki, aby zimne powietrze nie było nawiewane bezpośrednio na osoby przebywające w pobliżu, tylko mieszało się z ciepłym powietrzem zbierającym się pod sufitem. Najlepiej gdy pod nawiewnikiem znajduje się grzejnik (fot. Aereco)

Jakie są wymagania prawne dotyczące montażu nawiewników?

Pierwszego stycznia 2009 roku zmieniły się przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry okien. Do końca 2008 roku wprowadzone do obrotu okna (o współczynniku infiltracji powietrza 0,5–1,0 m³/(m•h•daPa2/3)) nie musiały być wyposażone w urządzenia nawiewne.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, czyli w przypadku wentylacji grawitacyjnej, dopływ powietrza zewnętrznego należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

 

Przepis ten oznacza konieczność stosowania, w domu z wentylacją grawitacyjną, nawiewników okiennych lub ściennych we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką, kuchnią i toaletą. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wszystkie okna powinny być szczelne.

 

Joanna Dąbrowska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Domowy osuszacz powietrza - na pranie, na wilgoć i do domku letniskowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!