Jak działają nawiewniki
Okno drewniane z nawiewnikiem (fot. Brevis) |
Są to nawiewniki szczelinowe, montowane w górnych, poziomych profilach okna. Składają się z czerpni powietrza montowanej na zewnątrz oraz regulatora montowanego po wewnętrznej stronie okna. Elementy te połączone są szczeliną w profilach okna, umożliwiającą przepływ powietrza.
Samoczynny (automatyczny) regulator przepływu umieszczony jest w czerpni powietrza. Elementem sterującym jest aerodynamiczny płat aluminiowy „pływający” w strumieniu przepływającego powietrza. W miarę wzrostu prędkości powietrza płat unosi się i obraca wokół górnej krawędzi, przymykając przekrój przelotu. Gdy prędkość maleje, płat opada, zapewniając w ten sposób stały strumień przepływającego powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Nawiewniki można też regulować ręcznie pokrętłem mechanizmu napędowego lub sznureczkami z obciążnikami.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
W takie upały ani rusz bez klimatyzacji!
Z czego zrobić kanały wentylacyjne w budynku mieszkalnym?
Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych...
Dowiedz się więcej
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
|
Nawiewniki higrosterowane (fot. Brevis) |
Elementem odpowiedzialnym za automatyczną regulację jest higrometr z czujnikiem poliamidowym, który mierzy wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu i steruje położeniem przepustnicy nawiewnika. W ten sposób dostosowuje wydajność wentylacji do poziomu wilgotności – zwiększa wydajność przy dużej wilgotności, zmniejsza przy małej.
Sterownik z higrometrem montowany jest po wewnętrznej stronie okna. Na zewnątrz znajduje się czerpnia powietrza osłaniająca szczelinę przed wodą deszczową. Ma ona również siatkę przeciw owadom.
W jakich pomieszczeniach montuje się nawiewniki?
Nawiewniki montuje się w tzw. pomieszczeniach czystych, a więc w pokojach.
Czy nawiewniki można montować w innych miejscach niż okna?
Część okien sprzedawana jest z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami, ale można kupić okna szczelne, a nawiewniki zamontować w ścianie. Nawiewniki ścienne mają zazwyczaj większą wydajność niż okienne. Produkuje się je w dwóch wersjach:- regulowane ręcznie – możemy je przymknąć całkowicie, odcinając w ten sposób dopływ zimnego powietrza;
- automatyczne – reagują zmianą wielkości otworu na zmiany jednego z trzech parametrów – ciśnienia, wilgotności lub temperatury – panujących wewnątrz i na zewnątrz domu. W ten sposób mogą utrzymywać stałą ilość powietrza nawiewanego, a więc i usuwanego.
Jakie są wymagania prawne dotyczące montażu nawiewników?
Pierwszego stycznia 2009 roku zmieniły się przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry okien. Do końca 2008 roku wprowadzone do obrotu okna (o współczynniku infiltracji powietrza 0,5–1,0 m³/(m•h•daPa2/3)) nie musiały być wyposażone w urządzenia nawiewne.Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, czyli w przypadku wentylacji grawitacyjnej, dopływ powietrza zewnętrznego należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
Przepis ten oznacza konieczność stosowania, w domu z wentylacją grawitacyjną, nawiewników okiennych lub ściennych we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką, kuchnią i toaletą. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej wszystkie okna powinny być szczelne.
Joanna Dąbrowska