Rekuperacja: dlaczego warto zainteresować się nią w 20xx roku?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperacja: dlaczego warto zainteresować się nią w 20xx roku?

Dlaczego w dacie 20xx nie podaliśmy dwóch ostatnich cyfr? Bo rekuperacja to temat ponadczasowy. Warty zainteresowania tak samo w 2024, 2035, jak i w 2078 roku. Ale czym tak naprawdę jest rekuperacja i czy faktycznie ma ona aż tak duży wpływ na stan naszego zdrowia i kondycję naszych portfeli?

aktualizacja: 2023-11-06 09:06:08

Czym jest rekuperacja?

Technicznie rzecz biorąc, jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja to wentylacja, ponieważ jej zadaniem jest wymiana powietrza, którym oddychamy w naszych domach.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, ponieważ proces wymiany powietrza jest w tym modelu wymuszony, a nie samoistny, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

A dlaczego "z odzyskiem ciepła"? Ponieważ z powietrza, które opuszcza nasz dom, wyłapywana jest energia cieplna, która następnie jest używana do podgrzania świeżego powietrza pobieranego do domu z zewnątrz.

A to nie wszystkie zalety tego rozwiązania!

Dowiedz się więcej o rekuperacji: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/

Rekuperacja a zdrowie

Zasady, według których działamy, są proste. Bez czystego, świeżego, natlenionego powietrza - nie możemy efektywnie funkcjonować. Nasz mózg potrzebuje tlenu! Jeśli chcemy w pełni wykorzystywać jego potencjał, krew w tętnicach musi być nasycona tlenem w 90%. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Nathana Masora. O ile w ciepłej porze roku, na terenach mniej zurbanizowanych nie mamy raczej problemów z dostępem do takiego powietrza, to późną jesienią, zimą i wczesną wiosną oraz w gęsto zaludnionych obszarach kraju - skład tego, czym oddychamy, szczególnie w pomieszczeniach, daleki jest od doskonałości.

Bardzo delikatnie mówiąc...

A skoro w tym okresie powietrze za oknem nie nadaje się do użytku, to w naszych świetnie ocieplonych domach zaczynamy szczelnie zamykać równie szczelne okna. W ten sposób nasz dom szybko zmienia się w termos. Niestety, efekty tego są porażające.

Powietrze w mieszkaniu szybko nasyca się dwutlenkiem węgla pochodzącym z naszego oddechu. Robimy się senni, rozdrażnieni i zmęczeni. Tracimy koncentrację. Nie możemy się skupić na prostych zadaniach. W naszym szczelnym "termosie" do głosu dochodzi wilgoć. Bakterie, wirusy i grzyby mają coraz lepsze warunki do rozwoju.

Co gorsza, wentylacja grawitacyjna przestaje spełniać swoją rolę, ponieważ do swojego działania potrzebuje rozszczelnionych okien, czyli nawiewników zamontowanych w energooszczędnych oknach. Po ich zamontowaniu okazuje się, że ciepło, którego wytworzenie kosztuje nas rokrocznie niemałe pieniądze, zwyczajnie ucieka z naszego domu.

Rekuperacja rozwiązuje wszystkie te problemy - jednym ruchem. Przede wszystkim zapewnia wymianę powietrza niezależnie od warunków pogodowych. Również w sytuacji, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie. Warto wspomnieć, że właśnie wtedy wentylacja grawitacyjna praktycznie przestaje działać.

Dzięki efektywnej wentylacji mechanicznej, do domu jest nawiewane świeże powietrze. Ryzyko pojawienie się wilgoci, a wraz z nią grzybów - drastycznie spada. Zużyte powietrze, wraz z drobnoustrojami chorobotwórczymi, jest usuwane na zewnątrz.

BONUS: rekuperacja zmienia również życie alergików na lepsze i lżejsze! Wszystko dzięki zainstalowanym w niej specjalistycznym filtrom, które grzecznie, acz stanowczo wypraszają niechciane alergeny z ich mieszkań.

Rekuperator może być zamontowany na poddaszu, w każdym pomieszczeniu gospodarczym, również w pralni czy w garażu
Rekuperator może być zamontowany na poddaszu, w każdym pomieszczeniu gospodarczym, również w pralni czy w garażu.
Kiedy zaplanować montaż rekuperacji?

Rekuperacja a oszczędności

Rekuperacja to nie tylko system wspomagający stan naszego zdrowia, wpływający korzystnie na nasze zdolności umysłowe i poprawiający nasze samopoczucie. Dla wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła istotny jest również aspekt finansowy tego przedsięwzięcia.

Żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego. Oznacza to, że przez kilka miesięcy w roku musimy przeznaczać spore nakłady pieniężne na ogrzewanie naszych domów. Problem pojawia się w momencie, kiedy ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz. A robi to na różne sposoby.

58% strat ciepła jest związane z wentylacją grawitacyjną. 27% tego, co uda nam się ogrzać, ucieka przez ściany i dach, a 15% przez okna. W przypadku budynków pasywnych i niskoenergetycznych, straty energii cieplnej, za którymi "stoją" kominy wentylacji grawitacyjnej sięgają od 30% do nawet 60%. Nic więc dziwnego, że jedynym sensownym rozwiązaniem, szczególnie dla nowych, wyjątkowo szczelnych domów, jest rekuperacja.

System rekuperacji najpierw odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, by następnie przekazać tę energię powietrzu pobieranemu z zewnątrz. Rekuperator odzyskuje więc ciepło, które w "normalnych" okolicznościach byłoby bezpowrotnie zmarnowane!

Dodatkowo, sam koszt funkcjonowania systemu jest niewielki. W przypadku rekuperatorów takich jak AERISnext wynosi on, w zależności od modelu, od 167,95 do 625,3 kWh rocznie.

Na wielkość tych danych pewien wpływ mają również intensywność pracy urządzenia i wielkości instalacji. Dla porównania: duża lodówka zużywa 200-300 kWh/rok, zmywarka - 200-240 kWh/rok, a pralka - 60-240 kWh/rok.

Rekuperator AERISnext
Rekuperator AERISnext
Tłumiki wyciszające umieszczone na kanałach systemu rekuperacji
Tłumiki wyciszające umieszczone na kanałach systemu rekuperacji.
Czy da się wykonać cichy system rekuperacji?

Rekuperacja - inwestycja w (zdrową i dostatnią) przyszłość

Rekuperacja to inwestycja generująca równocześnie zyski i oszczędności. Zyskiem jest wpływ mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła na zdrowie i dobrostan domowników. Oszczędnością są całoroczne koszty ogrzewania, które dzięki rekuperacji stają się wyraźnie niższe.

W jakim domu można zamontować rekuperację?

Rekuperacja - od czego zacząć?

Od rozmowy ze specjalistą. Zadzwoń lub napisz:
603 446 366
pytania@rekuperatory.pl

Wyceń bezpłatnie montaż: https://www.rekuperatory.pl/wycena-montazu/.


www.rekuperatory.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych