Na co zwrócić uwagę wybierając wymienniki do współpracy z pompą ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę wybierając wymienniki do współpracy z pompą ciepła?

Aby otrzymać ciepłą wodę przy pomocy pompy ciepła, należy zastosować zbiornik o pojemności dobranej do możliwości grzewczych urządzenia i indywidualnych potrzeb użytkowników. 

aktualizacja: 2022-07-21 08:46:19

Wymiennik nadający się do współpracy z pompą ciepła powinien przede wszystkim zapewnić prawidłowy odbiór energii cieplnej, która będzie dostarczana przez pompę. Jest to proces realizowany poprzez wężownicę, dlatego właśnie odpowiednio dobrana powierzchnia wymiany ciepła wężownicy ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Podstawowy przelicznik stosowany przy doborze wężownicy do pompy ciepła to 0,25 m2 na każdy 1 kilowat mocy pompy ciepła. Przykładowo, pompa o mocy 10 kW powinna być podłączona do wymiennika, który posiada wężownicę o powierzchni 2,5 m2 lub większą. Analogicznie pompy ciepła o większej mocy powinny współpracować z wymiennikami posiadającymi wężownice o większej powierzchni wymiany ciepła.

Firma KOSPEL ma w swojej ofercie kilka modeli wymienników właściwych do współpracy z pompami ciepła. Są to SWP 200 o powierzchni grzewczej wężownicy 2,1 m2 i SWP 300, gdzie wężownica ma powierzchnię grzewczą 2,6 m2. Posiadamy również wymiennik SWPC o największych możliwościach do średnich i dużych zastosowań domowych. Ma on pojemność 300 litrów i wężownicę o powierzchni 4,22 m2.

Arkadiusz Świerad
Ekspert ds. szkoleń KOSPEL
Na zdjęciu otwierającym: Wymiennik SWP/SWPC (fot. Kospel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!