Rządowy program Moje Ciepło - kto może skorzystać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rządowy program Moje Ciepło - kto może skorzystać?

Do wymiany starego kotła i docieplenia domu można dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. A czy będą jakieś dopłaty do domów nowych, właśnie budowanych?

aktualizacja: 2022-03-16 08:06:46
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kto skorzysta z rządowego programu Moje Ciepło?
  • Na jakich zasadach będzie funkcjonowała kolejna edycja rządowego programu Mój Prąd?

Dopłaty z rządowego programu Czyste Powietrze rzeczywiście są przeznaczone wyłącznie dla inwestorów remontujących dom. Właściciele domów dopiero co budowanych będą mogli skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd i z zupełnie nowego programu Moje Ciepło.

Moje Ciepło

To program przeznaczony dla właścicieli nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Ma zostać uruchomiony na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Dotację w wysokości od 7 do nawet 21 tys. zł będzie można uzyskać na zakup i montaż pompy ciepła (państwo chce wspierać ekologiczne, zeroemisyjne urządzenia grzewcze). Dopłaty będą przysługiwać inwestorom montującym powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, wykorzystywane do ogrzewania domu, albo do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wsparcie ma stanowić od 30 do 45 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że budżet programu wynosi 600 mln zł.

Montaż pompy ciepła
Dotychczas dofinansowanie do pomp ciepła przysługiwało tylko inwestorom modernizującym instalację grzewczą. Teraz się to zmieni. (fot. Nibe-Biawar)

Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja - potem wypłata. O dofinansowanie będą mogli wystąpić właściciele bądź współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych. Za nowy budynek mieszkalny w programie Moje Ciepło uznaje się taki, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Dopłaty będą przysługiwać także tym właścicielom domów jednorodzinnych, którzy złożyli już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, ale uczynili to po 1 stycznia 2021 r.

Potencjalni wnioskodawcy muszą wziąć pod uwagę dość istotne ograniczenie - warunkiem otrzymania dotacji jest wybudowanie domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Zgodnie z zapisami programu wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) ma wynosić maksymalnie 63 kWh na 1 m2 powierzchni domu w ciągu roku, dla wniosków składanych w 2022 r. Oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło (według planów ma on działać do końca 2026 r.).

Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 wskaźnik EP nowego domu jest obecnie dość wyśrubowany i może wynosić maksymalnie 70 kWh/m2/rok. Żeby go obniżyć, trzeba albo jeszcze bardziej zmniejszyć straty ciepła przez przegrody i wentylację (czyli zastosować jeszcze grubsze ocieplenie, jeszcze cieplejsze okna czy efektywniejszą rekuperację) albo zwiększyć udział energii z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w zaspokajaniu zapotrzebowania energetycznego budynku. To wszystko niestety kosztuje, trzeba zatem dokładnie policzyć, kiedy inwestycja się opłaci.

Pompa ciepła
Dopłatę można dostać na pompę ciepła każdego rodzaju. (fot. Iglotech)
Ocieplanie domu styropianem
Warunkiem otrzymania dotacji z programu Moje Ciepło jest budowa domu o podwyższonym standardzie energetycznym. (fot. A. Papliński)

Dobrym sposobem na zwiększenie udziału energii odnawialnej jest montaż instalacji fotowoltaicznej. I tak przechodzimy do kolejnego, dobrze już wszystkim znanego programu wsparcia, również skierowanego do właścicieli nowych domów. Czyli do programu Mój Prąd, a właściwie jego kolejnej, różniącej się od poprzednich, edycji.

Mój Prąd

Dopłaty z tego programu i szybko rosnące ceny paliw kopalnych to przyczyny prawdziwego boomu na instalacje fotowoltaiczne. Wojna na Ukrainie doprowadzi do kolejnych podwyżek cen węglowodorów. Samodzielna produkcja energii elektrycznej będzie zatem atrakcyjna ekonomicznie, nawet mimo zmiany zasad rozliczania prosumentów na zdecydowanie mniej korzystne.

Optymalne połączenie w trudnych czasach - pompa ciepła i fotowoltaika
Optymalne połączenie w trudnych czasach - pompa ciepła i fotowoltaika. (fot. Kratki)

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, od 1 kwietnia 2022 r. dla nowo przyłączanych prosumentów system opustów (net metering) zostanie zastąpiony przez net billing. Nowo przyłączani nie będą już rozliczać się z zakładami energetycznymi barterowo, bez opłat dystrybucyjnych. Teraz będą kupować prąd za pełną stawkę, wraz z tymi opłatami. Kwoty do zapłaty zostaną pomniejszone o wartość przekazanego przez nich prądu. Niestety, ta wartość będzie obliczana na podstawie giełdowych cen samej energii, z pominięciem opłat za przesył. W efekcie cena sprzedaży będzie wyraźnie niższa od ceny zakupu obciążonej opłatami dystrybucyjnymi. Nowe rozwiązanie będzie mniej korzystne dla prosumentów. Według Ministerstwa Klimatu, taki model rozliczeń ma zachęcić Polaków do większej autokonsumpcji energii oraz do jej magazynowania.

Dotychczas program Mój Prąd umożliwiał otrzymanie bezzwrotnej dotacji do instalacji fotowoltaicznej (paneli, inwerterów, okablowania, robocizny). Mogły z niego skorzystać osoby fizyczne, które zawarły umowę kompleksową z zakładem energetycznym i wytwarzają prąd na własne potrzeby. W latach 2019-2020 dotacja wynosiła do 50% kosztów i do 5 tys. zł. W ubiegłym roku były to już tylko 3 tys. zł (choć inwestorzy ubiegający się o dopłatę do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze wciąż mogą dostać 5 tys. - muszą jednak wymienić przestarzałe źródło ciepła).

Czwarta edycja programu Mój Prąd ma ruszyć jeszcze w I kwartale. Według zapowiedzi, inwestorzy którzy wybiorą tylko instalację PV, dostaną do 3 tys. zł wsparcia - czyli tak, jak dotychczas. Ci, którzy dodatkowo zainwestują w magazyn energii, albo ładowarkę samochodów elektrycznych zapewne będą mogli liczyć na więcej.

Panele fotowoltaiczne na dachu
W nowej edycji programu Mój Prąd dopłatę będzie można najpewniej dostać nie tylko do paneli PV, ale także do magazynów energii i ładowarek samochodowych. (fot. Columbus Energy)

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

10 May 2022, 09:10

Już jutro o 10:00 zapraszam na webinar o programie Moje Ciepło z udziałem przedstawiciela naszej firmy - Wykładowcy Akademii Viessmann: https://bit.ly/3KZucpq Udział jest bezpłatny

04 May 2022, 15:05

Jest oficjalna rządowa strona programu. Wnioski składamy w formie elektronicznej przez GWD

Gość Maciej

29 Apr 2022, 14:38

Program ,,,Moje ciepło "". Gdzie składać wnioski

Gość Aśka

05 Apr 2022, 15:23

skorzystałam z programu czyste powietrze, ja postawiłam na pellet - zasypuję i zapominam. Bardzo polecam. jak przypomnę sobie stary piec.. ciągłe wygaszanie, rozpalanie.. powrót po weekendzie do domu w którym było 13 stopni, brr! teraz i na tydzień wyjade i wracam do ciepłego. ...

Gość retro23

17 Mar 2022, 09:27

Samoobsługowy piec węglowy - ciekawe. Pierwszy raz o takim słyszę, a montuje piece już jakiś czas. Jeżeli kolega wsypuje eko - groszek i nie czyści popielnika to naprawdę fajny kociołek.

Gość gość sławek

17 Mar 2022, 09:24

tak czyste powietrze, ale jak się ciemno robi to już jest inaczej :) Nadal funkcjonuje stara zasada segregacji śmieci na nie palne i palne po zmroku.

16 Mar 2022, 21:22

34 minuty temu, Elfir napisał: Taaa, i pewnie popiół magicznie znika.   Się go ekologicznie wydmuchuje przez komin. Elektrycznie, żeby było bezobsługowo.

16 Mar 2022, 20:47

15 godzin temu, Gość Sławek napisał: Polecam bardzo skorzystanie z programu czyste powietrze! Ja dzięki temu mogłem wymienić stary piec węglowy na ekologiczny i bezobsługowy kocioł. Nie wyobrażam sobie już życia bez niego hehe zasypuję i zapominam, super wygoda! Taaa, ...

Gość Sławek

16 Mar 2022, 16:31

Polecam bardzo skorzystanie z programu czyste powietrze! Ja dzięki temu mogłem wymienić stary piec węglowy na ekologiczny i bezobsługowy kocioł. Nie wyobrażam sobie już życia bez niego hehe zasypuję i zapominam, super wygoda!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!