Ogrzewanie pompą ciepła ma same zalety!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrzewanie pompą ciepła ma same zalety!

Przed zakupem pompy poczytałem o tej technologii w Internecie, rozmawiałem z użytkownikami. Obecnie sam polecam innym to rozwiązanie, bo ma same zalety - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r.

Dom: parterowy, powierzchni 110 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przeciwprądowym.

Pompa ciepła:

  • Powietrzna typu split, system powietrze-woda; modulowana moc grzewcza 3-9 kW, COP 4,44.
  • Używana do - ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u.
  • Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe i dodatkowo grzejniki w łazienkach.

Decyzja: Technologia z powietrzną pompą ciepła wybawiła mnie z poważnego kłopotu, dotyczącego systemu ogrzewania domu i c.w.u. na terenie bez sieci gazowej. Dzięki niej nie dźwigam teraz ekogroszku i nie "hajcuję" w kotle przez okrągły rok. Model pompy wybrałem z fachowcem - skosztorysował dla mnie opcję gruntową i powietrzną typu split.

Ta pierwsza była droższa o kilkanaście tysięcy złotych, a drugiej początkowo obawiałem się ze względu na surowy polski klimat i głośną pracę jednostki zewnętrznej. Niepotrzebnie! Cztery lata temu w sprzedaży były już zaawansowane technologicznie i ciche urządzenia powietrzne, dające radę nawet przy temperaturze -20°C. Jedno z nich trafiło pod mój dach.

Powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła - rady i przestrogi:

Przed zakupem pompy poczytałem o tej technologii w Internecie, rozmawiałem z użytkownikami. Obecnie sam polecam innym to rozwiązanie, bo ma same zalety. Moje, oprócz taniego ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej, ma funkcję chłodzenia powierzchniowego przez ogrzewanie podłogowe. Ta bardzo przydatna funkcja jest tańsza od klimatyzatorów. W okresie upałów zimna podłoga powoduje obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach - kiedy temperatura na zewnątrz osiąga 30-35°C, wewnątrz budynku utrzymuje się na poziomie 23-24°C. Rewelacja!

Jesienią miną 4 lata od rozruchu pompy, a ja przez ten czas ani razu nie ingerowałem w ustawienia. Fachowiec na samym początku zadał jej automatyczne tryby pracy, później co roku przeprowadzał przegląd techniczny. To wszystko. Temperatura wody użytkowej to 42°C, a w zimie powietrza wewnątrz domu 23°C.

W małym parterowym budynku nie sprawdziły się jedynie pokojowe regulatory, bo temperatura uśrednia się - 1250 zł za ten osprzęt mogłem przeznaczyć na co innego. Po zbadaniu panelu elektroniki serwisant powiedział, że dotąd ani razu nie włączyła się grzałka wbudowana w urządzenie. To skutek ciepłych zim i dobrej termoizolacji domu - ocieplenia ścian warstwą 15 cm styropianu grafitowego i dachu pianką PUR oraz wstawienia okien i drzwi zaprojektowanych do obiektów pasywnych.

Regulator pokojowy
Regulatory pokojowe nie są przydatne w małym domu.

Z ciekawości założyłem osobny licznik zużycia prądu przez pompę, więc wiem, ile wydajemy na jej pracę w zimie i w lecie.

Koszty ogrzewania parterowego domu powietrzną pompą ciepła:

  • Cała instalacja c.o. z robocizną 35 000 zł, w tym pompa ciepła 25 000 zł.
  • Eksploatacja: prąd na samo ogrzewanie średnio w zimie 300 zł miesięcznie, w lecie 100 zł na c.w.u. i chłodzenie powierzchniowe.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Iza

08 Lut 2021, 11:08

Jaką krzywą grzewczą ma Pan ustawioną

time image

Gość TETE

27 Wrz 2020, 21:12

Witam, pozwolę odpowiedzieć na pytanie dotyczące bakterii - otóż bakterie takie rozwijają się w wodach stojących. Przy zasobnikach o pojemności +- 180 litrów taki efekt nie występuje - z powodu wymiany wody w takim zbiorniku na poziomie co najmniej raz na dobę :) - sam używam ...

time image

Gość Nibe

31 Lip 2020, 12:12

Jeśli pompa ani razu nie włączyła grzałki, a woda użytkowa ma 42 stopnie, to jak to się ma do zagrożenia chorobą legionistów, i zaleceń o temperaturze użytkowej wody 55-60 stopni, z okresowym podgrzaniem do około 70 stopni Celsjusza. A w takim układzie grzałka załącza się ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje