Pompy ciepła i ich zalety nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompy ciepła i ich zalety nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania

W roku 2006 jako pierwszy producent w Europie Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu cieplej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych do obiektów rezydencyjnych wzrosła ogromnie. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

aktualizacja: 2020-01-23 14:00:01

Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną, które pobierają energię z dolnego źródła ciepła, dzięki czemu mogą zapewnić grzanie pomieszczeń. Dolnym źródłem ciepła może być grunt albo powietrze zewnętrzne, każdy z tych zasobów jest traktowany jako odnawialne źródło energii. W przypadku pomp ciepła powietrznych praca na potrzeby ogrzewania możliwa jest nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Pompy gruntowe natomiast, wykorzystują stabilną temperaturę gruntu, która nawet w zimie wynosi kilka stopni.

Ogólnie rozróżniamy pompy ciepła typu powietrze-powietrze, powietrze-woda lub gruntowe. Pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe są często wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku, np. domu jednorodzinnego. Pełnią wówczas funkcję ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zdarza się, że również chłodzenia.

Pompy ciepła, aby pracować, wymagają tylko zasilania elektrycznego, co różni je od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, czy stałopalne, które oprócz energii elektrycznej wymagają także dostarczenia paliwa gazowego, albo stałego (węgiel, drewno, itp.). Ilość energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła nie jest duża, ponieważ w dużym stopniu wykorzystują darmową energię z powietrza zewnętrznego, czy gruntu. Mówi o tym sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP. Jeżeli wynosi np. 5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej możemy wyprodukować aż 5 kW energii cieplnej. Upraszczając im wyższa wartość SCOP tym lepiej. Dla porównania maksymalna efektywność ogrzewania elektrycznego wynosi 1 - pompa ciepła jest więc 5 razy bardziej wydajna.

Inną różnicą pomiędzy pompą ciepła, a tradycyjnym źródłem ogrzewania jest to, że pompy nie produkują spalin do otoczenia, czyli nie wymagają posiadania w domu komina. Już podczas budowy domu decydując się na zastosowanie pompy ciepła, możemy zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych, i nie budować systemu odprowadzania spalin. Co więcej, jeżeli rezygnujemy z kotła gazowego, na rzecz pompy, to nie musimy wprowadzać gazu do budynku (korzystamy tylko z usług dostawcy energii elektrycznej) oraz wykonywać przyłącza gazowego, które wymaga wykonania projektu i jest związane z poniesieniem opłaty. Przy rezygnacji z kotła stałopalnego, na rzecz pompy ciepła, oszczędzamy przestrzeń, ponieważ nie musimy przewidzieć miejsca na składowanie opału. Przestrzeń wymagana na montaż pompy ciepła to ok 1,5m2. Zyskujemy także więcej czasu i komfort, ponieważ pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga rozpalania, podrzucania paliwa do pieca, ani naszej uwagi.

Jednostka wewnętrzna powietrznej pompy ciepła Daikin Altherma 3 - model ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 230l.
Jednostka wewnętrzna powietrznej pompy ciepła Daikin Altherma 3 - model ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 230l.

W porównaniu do tradycyjnych systemów pompa ciepła ma jeszcze jedną zaletę - może być wyposażona w funkcję chłodzenia. Zamiast montować np. kocioł gazowy do ogrzewania i c.w.u. oraz dodatkowy system chłodzenia w postaci klimatyzacji, pompą ciepła zrealizujemy obie te funkcje. Do urządzenia możemy podłączyć klimakonwektory, czyli odbiorniki które mogą grzać lub chłodzić i wymagają zasilania gorącą lub zimną wodą w zależności od trybu pracy - poprzez jeden system zrealizujemy oba potrzebne nam tryby pracy.

W przypadku pomp ciepła mamy większą elastyczność jeżeli chodzi o wybór odbiorników ciepła, ponieważ oprócz klimakonwektów pompy ciepła świetnie sprawdzają się współpracując z ogrzewaniem podłogowym, a nawet z grzejnikami (np. najnowszy model pompy ciepła Daikin Altherma 3 lub pompa ciepła wysokotemperaturowa Daikin Altherma HT).

Pompy ciepła to urządzenia energooszczędne. Przykładem może być pompa ciepła Daikin Altherma 3 z najnowszego typoszeregu urządzeń Daikin Bluevolution. Decydując się na zakup klient otrzymuje urządzenie najwyższej jakości, które charakteryzuje się:

  • klasą efektywności sezonowej aż A+++
  • współczynnikiem efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35)
  • współczynnikiem efektywności dla ciepłej wody użytkowej COP aż do 3,3 (EN16147)

Powyższe właściwości pompy ciepła gwarantują mniejsze rachunki za prąd dla inwestora. Dodatkowo urządzenia Daikin Altherma 3 wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim. Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne pomp ciepła często wyróżnia nowoczesny i atrakcyjny design.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu takim jak np. pomieszczenie techniczne, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia, czy pralnia. W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia, czy pralnia wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Jednostki wewnętrzne pompy ciepła Daikin Altherma komponują się z każdym wystrojem pomieszczenia, dzięki nowoczesnemu, prostemu designowi, w kolorystyce neutralnych barw. Natomiast urządzenie Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę "IF design award" i "Reddot Product Design Award 2018" za innowacyjny projekt. Te nagrody przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Daikin Altherma 3 H HT - produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży na przełomie 2019/2020 r.
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Daikin Altherma 3 H HT - produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży na przełomie 2019/2020 r.

Pompy ciepła zmieniły się od czasu wprowadzenia do sprzedaży pierwszych urządzeń - zyskały między innymi wysokie współczynniki efektywności, nowoczesny wygląd. W tej chwili to dopracowana technologia, której zaufało wielu inwestorów indywidualnych. Korzyści z jej stosowania w stosunku do tradycyjnych źródeł ogrzewania przekonują coraz więcej polskich rodzin.

Podsumowując decyzja o zastosowaniu pompy ciepła to inwestycja w nowoczesny, bezobsługowy i wielofunkcyjny system ogrzewania, chłodzenia i cieplej wody użytkowej, to inwestycja w przyszłość.

Jednostka wewnętrzna powietrznej pompy ciepła Daikin Altherma 3 - model naścienny, wiszący.
Jednostka wewnętrzna powietrznej pompy ciepła Daikin Altherma 3 - model naścienny, wiszący.

Magdalena Sawicka-Balcerzak
Manager ds. Produktów Grzewczych i Klimatyzacyjnych, firma Daikin

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny