Nie mogę powiedzieć, że pompa ciepła to sprzęt bezawaryjny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie mogę powiedzieć, że pompa ciepła to sprzęt bezawaryjny

Mieliśmy pecha i trafiliśmy na usterkowy egzemplarz pompy ciepła. Jeszcze w okresie gwarancji z wbudowanego zasobnika c.w.u., na posadzkę w kotłowni, nieregularnie wyciekała woda. I zaczęła się zabawa z naprawami, bo ciągle zgłaszaliśmy kolejne usterki. Monter nie wychodził z naszej kotłowni - mówią Beata i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy pompę ciepła do c.w.u. użytkują od 2012 r., a pompę do wody w basenie od 2014 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. z garażem 450 m2. Ogrzewany też kotłem na gaz z sieci. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. Pięcioro użytkowników.

Pompa ciepła do c.w.u.:

 • Powietrzna, kompaktowa z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 270 l i grzałką elektryczną; COP do 4,3. 
 • Źródło dolne - powietrze zewnętrzne. 
 • Źródło górne - mieszane, wodne ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

Pompa ciepła do ogrzewania wody w zewnętrznym basenie: powietrzna.

Powietrzna pompa ciepła dla basenu
Powietrzna pompa ciepła dla basenu ma wymiary 910 x 380 x 650 mm.

Decyzja: Janusz - choć mamy w ulicy sieć z gazem ziemnym, chciałem zastosować w nowym domu pompę ciepła i przetestować, czy rzeczywiście jest tak świetna i daje tak duże oszczędności, jak się pisze. Spece od systemów grzewczych - z którymi rozmawiałem - radzili, żeby kotłem na gaz ogrzewać budynek, a powietrzną pompą - tylko wodę użytkową.

Konkretny powietrzny model wskazał mi sprzedawca urządzeń do całej kotłowni. Mówił, że jeśli kupię u niego do kompletu jeszcze pompę, zapłacę za całość jedynie 2000 zł więcej. Jednocześnie zapewnił, że dzięki niej znacznie taniej, niż gazem z sieci, ogrzeję wodę przez cały rok, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -10°C. W okresach zimniejszych będzie pracować grzałka. Poszedłem na to, ponieważ mamy troje dzieci i duży dom, zużywamy sporo wody. Sprzedawca dodał, że przy niskiej cenie urządzenia łączny koszt inwestycyjny o wiele szybciej się zamortyzuje, niż np. system z kolektorami słonecznymi.

Do technologii z taką pompą mnie samego przekonało jeszcze to, że w lecie działa jak klimatyzator - zassane powietrze zewnętrzne oddaje ciepło wodzie w zasobniku, po czym wychodzi zimne i można je skierować do instalacji wentylacji mechanicznej i rozprowadzić po budynku. Właśnie tak zrobiłem!

Kompaktowa powietrzna pompa ciepła
Kompaktowa powietrzna pompa ciepła jest przeznaczona tylko do przygotowania c.w.u. (ma wbudowany zasobnik o poj. 270 l).
Regulator z wyświetlaczem na pompie
Regulator z wyświetlaczem na pompie.

Użytkowanie pompy ciepła - rady i przestrogi:

 • Beata: W porównaniu z poprzednim, o połowę mniejszym, domem, uzyskaliśmy podobne koszty gazu i elektryczności. To oznacza, że stosowanie pompy ciepła rzeczywiście daje oszczędności.

  Ogólnie technologia ma sens, lecz mieliśmy pecha i trafiliśmy na usterkowy egzemplarz. Jeszcze w okresie gwarancji z wbudowanego zasobnika c.w.u., na posadzkę w kotłowni, nieregularnie wyciekała woda. I zaczęła się zabawa z naprawami, bo ciągle zgłaszaliśmy kolejne usterki. Monter nie wychodził z naszej kotłowni - rozbierał sprzęt na części, kilka nawet wymienił, odpowietrzał, likwidował bakterie Legionella, zastąpił anodę magnezową nową, wyprowadzał urządzenie z trybu "Błąd" itp. Przez 5 lat eksploatacji zebrałam kilkanaście kart napraw. Po tym wszystkim nie mogę powiedzieć, że to sprzęt bezawaryjny.

  Z niezaprzeczalnych zalet mogę podać - nigdy nie zabrakło nam ciepłej wody, nawet w okresie porannego i wieczornego intensywnego korzystania z łazienek. Po rachunkach za prąd wydaje się, że grzałka włącza się bardzo rzadko. Temperaturę wody ustawiliśmy na 46°C, ale dzięki grzałce możemy na chwilę podnieść temperaturę, aby zlikwidować bakterie. Obsługa przez elektroniczny sterownik jest prosta i czytelna, nie przysparza kłopotu laikowi.

 • Mimo problemu z pompą ciepła w kotłowni, po dwóch latach bez wahania kupiliśmy drugą, tym razem z myślą o podgrzewaniu wody w basenie w ogrodzie. Wiadomo - w naszym klimacie i przy tak dużym zbiorniku na powietrzu (o poj. 29 m3), podstawowym zadaniem, oprócz oczyszczania, jest podgrzewanie wody do komfortowej temperatury, bo przy głębokości niecki wynoszącej 160 cm samo słońce tego nie dokona. Pompa załatwia to prędko, na każde zawołanie, musimy tylko włączyć ją przełącznikiem na tarasie - zawsze chodzi razem z filtrami basenowymi. Robimy to ręcznie. Wystarcza nam, jeśli woda ma 28°C.

  Jak szybko woda po zimie osiąga taką temperaturę? Kiedy w tym roku uruchomiliśmy pływalnię w połowie kwietnia, woda miała 7°C. Pompa chodziła przez tydzień, a woda osiągnęła 23°C, noce były zimne. Potem nastały cieplejsze noce i dni, więc wystarczyło codziennie kilka godzin jej pracy, żeby temperatura skoczyła do poziomu komfortu. W lecie, przy codziennych kąpielach, włączamy ją najwyżej na 2-3 godziny. Kiedy nikt nie pływa, zasłaniamy ją folią solaryczną. Unikamy w ten sposób sporych strat ciepła. Pompa ciepła wydłuża okres kąpielowy o co najmniej 2 miesiące i do tej pory jest bezawaryjna! Przegląd instalacji polegał tylko na wymianie uszczelek i skontrolowanie szczelności rur.

 • Nieckę basenu z wyposażeniem budowała specjalistyczna firma i jej pracownicy sami dobrali cały osprzęt. Przygotowali na rabacie betonowy cokół, bo pompa waży 70 kg. Wiosną montują ją na nim i demontują jesienią (zimuje na antresoli w garażu, w którym założyliśmy małą windę do jej transportu).
Czerpnia powietrza
Czerpnia powietrza.
Na pompie - wyświetlacz temperatury wody w basenie
Na pompie - wyświetlacz temperatury wody w basenie.

Użytkowanie pompy ciepła - koszty:

 • Instalacja z pompą ciepła do c.w.u. - ok. 8000 zł, 
 • Pompa ciepła do basenu 7000 zł. 
 • Eksploatacja - coroczny serwis 300 zł (pompa do c.w.u.), 200 zł (pompa do basenu).
Element instalacji pompy ciepła
Winda w garażu
Przełączniki na tarasie
Basen w ogrodzie

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny