Dom z dwoma basenami i dwiema pompami ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom z dwoma basenami i dwiema pompami ciepła

– Pompę ciepła zamontowaliśmy w czasach kiedy nie było to jeszcze źródło tak popularne, jak obecnie – podkreśla pani Aleksandra. – Ideę takiego właśnie ogrzewania przywiózł ze sobą mój mąż Folke, który jest Szwedem. W Skandynawii oszczędność i ekologia są bardzo ważnymi elementami kultury.

Dom z dwiema pompami ciepła

Współczesny budynek mieszkalny to nie tylko mury. To również wiele instalacji, które muszą ze sobą harmonijnie współpracować. Aby tak się działo, powinien je dobierać fachowiec. Warto o tym pamiętać. Szczególnie ważne jest to w budynkach, w których pracuje pompa ciepła.

 

Współczynnik efektywności COP takiego urządzenia w poważnym stopniu zależy od decyzji, które inwestor najczęściej rezerwuje niestety dla siebie – chociażby wybór górnego źródła. Tymczasem pompa ciepła jest urządzeniem najsprawniejszym, jeżeli działa z wodnym ogrzewaniem podłogowym! Warto zatem dobrze przemyśleć wszelkie inne rozwiązania.

Dom z basenem odkrytym

Dom Aleksandry i Folkego w miejscowości Koleczkowo w pobliżu Gdańska został ukończony w 2002 roku. Jest to budynek o konstrukcji szkieletowej, drewnianej, ocieplony wełną mineralną. Jego projekt właściciele sprowadzili ze Szwecji. W trakcie realizacji inwestycji zdecydowali, iż zwiększą termoizolacyjność domu dzięki ułożeniu dodatkowej warstwy wełny mineralnej (10 cm) na nośnej ścianie zewnętrznej i ukryją ją pod murkiem z cegły elewacyjnej.

 

Parterowy dom ma powierzchnię 190 m2. W części dachowej zastosowano ocieplenie z wełny mineralnej (25 cm). Ułożono je na stropie nad pomieszczeniami mieszkalnymi. W całym budynku zastosowano drewniane okna z szybą zespoloną. Dzięki temu dom bardzo dobrze trzyma ciepło. Dwustanowiskowy garaż jest obiektem wolno stojącym o powierzchni 50 m2. Tuż przy domu powstał duży odkryty basen.

 

Jeden z anemostatów znajdujący się w części mieszkalnej domu. System wentylacyjny obsługuje bowiem nie tylko pomieszczenie basenowe, ale również pozostałą część budynku Jeden z anemostatów znajdujący się w części mieszkalnej domu. System wentylacyjny obsługuje bowiem nie tylko pomieszczenie basenowe, ale również pozostałą część budynku

 

Czerpnia dla powietrznej pompy ciepła o mocy 33 kW znajduje się w ścianie pomieszczenia gospodarczego, które zostało dobudowane do garażu Czerpnia dla powietrznej pompy ciepła o mocy 33 kW znajduje się w ścianie pomieszczenia gospodarczego, które zostało dobudowane do garażu


W budynku od początku zamontowana była pompa ciepławspółpracująca z dolnym źródłem w postaci kolektora poziomego o długości 450 m (w dwóch pętlach) oraz źródłem górnym, ogrzewaniem podłogowym.

 

Niestety pompa ciepła, która została zamontowana pierwotnie, nie była najlepszym egzemplarzem – podkreśla pani Aleksandra. – Od początku nie pracowała w sposób zadowalający. I nie chodzi tu o osiągane parametry, ale o awaryjność. Było w tym zapewne trochę naszej winy, gdyż zdecydowaliśmy się na egzemplarz, który był wcześniej eksponatem wystawienniczym. Stanowczo odradzam! Takie urządzenia mają przeważnie bardzo atrakcyjną cenę, ale... w sumie trudno mówić, że zrobiliśmy dobry interes. Awarie pierwszej pompy ciepła nie zmieniły jednak naszego przekonania, iż decyzja o zamontowaniu takiego źródła ciepła była jak najbardziej słuszna. Na przyszłość postanowiliśmy jednak zmienić markę oraz wykonawcę.

Dom z basenem krytym

Po kilku latach eksploatacji przydomowego odkrytego basenuwłaściciele domu doszli do wniosku, że w polskich warunkach klimatycznych sezon na korzystanie z uroków kąpieli jest niestety bardzo krótki. Do budynku dobudowane zostało zatem duże (250 m2) przeszklone pomieszczenie o lekkiej konstrukcji. Aby osiągnąć pełną funkcjonalność nowej części domu, należało ją efektywnie ogrzać. Musiało pojawić się zatem drugie źródło ciepła.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

 

W czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu W czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu
W czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu


Zaproponowałem powietrzną pompę ciepła, Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW – mówi Jacek Suchecki z gdańskiej firmy instalacyjnej. – Została ona umieszczona w niewielkim pomieszczeniu technicznym dobudowanym do garażu. W tym samym miejscu zainstalowano również serce systemu wentylacyjnego z rekuperacją, niezbędnego przy krytym basenie, który obsługuje obie części domu. Zastosowany został w nim wymiennik spiralny o sprawności sięgającej 80%.

 

Powietrzna pompa ciepłaodpowiadała za ogrzanie wody basenowej oraz budynku basenowego, w którym zastosowano fundament grzewczy oraz grzejniki kanałowe z wentylatorami przy oknach.

 

Ponieważ płyta grzewcza wykorzystuje ciepłe powietrze, niezbędne było zastosowanie wymiennika – stwierdza Jacek Suchecki. – Takie rozwiązanie nie jest optymalne, gdyż pojawiają się zawsze straty energii i zmniejsza się sprawność instalacji. Ale decyzja inwestorów o zastosowaniu Legalettu niejako wymusiła zainstalowanie takiego wymiennika. Gdyby ułożone zostało klasyczne wodne ogrzewanie podłogowe, możliwe byłoby uzyskanie w pomieszczeniu basenowym wyższych temperatur.

 

Warto również pamiętać, że spore przeszklenia, choćby były doskonale wykonane i miały znakomite parametry, są zawsze miejscem wzmożonej ucieczki ciepła. W przypadku bardzo niskich temperatur oraz pomieszczeń, w których panuje bardzo duża wilgotność, takich jak baseny, szyby są ponadto miejscem intensywnego wykraplania się wilgoci. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy instalacja wentylacyjna działa bardzo sprawnie.

 

Jeśli na zewnątrz domu temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, różnica temperatur jest zbyt duża, aby ten proces zatrzymać w konwencjonalny sposób. Dlatego w opisywanym domu zastosowano przy oknach grzejniki kanałowe z wentylatorami. Ciepły nawiew skutecznie ogranicza zjawisko rosy na oknach. Jeszcze skuteczniej działałyby kurtyny ciepłego powietrza.

Nowa pompa

Mniej więcej po roku działania basenowej pompy ciepła doszliśmy z mężem do wniosku, że mamy już dosyć męki ze starą pompą ogrzewającą dom – mówi pani Aleksandra. – Zdecydowaliśmy się na nowe urządzenie Alpha InnoTecWZS 80 H o mocy 8 kW, które podłączone zostało do starego kolektora poziomego. Poprzednia pompa ciepła miała zewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej. Nowa ma zasobnik wbudowany i dzięki temu w pomieszczeniu, gdzie urządzenie zostało zamontowane, zrobiło się więcej miejsca.

 

Pompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H o mocy 8 kW odpowiedzialna jest za ogrzewanie domu i współpracuje z ogrzewaniem podłogowym Pompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H o mocy 8 kW odpowiedzialna jest za ogrzewanie domu i współpracuje z ogrzewaniem podłogowym


Trudno jest mi określić w sposób precyzyjny koszty eksploatacyjne związane z pracą obu pomp ciepła. Nie są one bowiem podłączone do osobnych liczników energii. Mogę natomiast powiedzieć, że miesięczne rachunki za prąd zużywany w gospodarstwie domowym i przez urządzenia grzewcze, nawet podczas srogiej zimy, nie przekraczają kwoty 3000 zł. Myślę, że nie jest to dużo, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę powierzchnię domu oraz zadania, jakie stoją przed pompą basenową.

 

Powietrzna pompa ogrzewająca wodę basenową oraz pomieszczenie, w którym znajduje się basen, to Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW. Ustawiona jest w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do garażu Główne elementy systemu wentylacyjnego z wymiennikiem spiralnym również zostały umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu
Powietrzna pompa ogrzewająca wodę basenową oraz pomieszczenie, w którym znajduje się basen, to Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW. Ustawiona jest w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do garażu Główne elementy systemu wentylacyjnego z wymiennikiem spiralnym również zostały umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu

 

Koszty inwestycyjne

  • pompa ciepła Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW (ogrzewanie wody w basenie oraz pomieszczenia basenowego) – 70 000 zł (netto),
  • pompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H (ogrzewanie domu) – 30 000 zł (netto).

Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Matix88

03 Kwi 2018, 08:04

Jakieś kosmiczne urządzenia jak do basenów publicznych. Nie można było rozwiązać tematu jakąś tańszą pompą do basenu i osobną pompą do ogrzania budynku ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje