Mam w planach budowę domu z grubego bala, a więc wykorzystanie w nim pompy ciepła wydaje się niemożliwe. Dla pompy ciepła najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest podłogowe ogrzewanie niskotemperaturowe, którego nie da się zastosować w podłodze z drewna, a innej podłogi w domu z bali sobie nie wyobrażam. A może jest jakieś rozwiązanie?
Odpowiedź eksperta: Po pierwsze, niekoniecznie trzeba stosować ogrzewanie podłogowe. Mogą też być grzejniki niskotemperaturowe, choć sprawność COP będzie mniejsza niż dla ogrzewania podłogowego, gdyż trzeba podnieść temperaturę wody w instalacji grzejnej z ok.30°C do ok. 40°C.
Można też ogrzewać nie wodą , a powietrzem – klimakonwektory lub nadmuch ciepłego powietrza kanałami nawiewnymi (jak w systemie z rekuperatorem). Jeśli ściany od wewnątrz są wykończone suchym tynkiem (płyty g-k), to można pomyśleć o zastosowaniu ogrzewania ściennego, równie niskotemperaturowego jak podłogowe.
Po drugie, ogrzewanie podłogowe pod deskami jest możliwe, choć mniej wydajne niż w przypadku płytek ceramicznych. Jest ono dość powszechne w Szwecji. Znalazło zastosowanie w przypadku remontów i modernizacji domów drewnianych oraz drewnianych podłóg.
Przykładowym rozwiązaniem jest zastosowanie w domu z bali rurek miedzianych z czynnikiem roboczym R407, przy czym na rurki nakłada się odpowiednio wyprofilowane płyty aluminiowe, spełniające funkcję radiatorów, a całość umieszcza się bezpośrednio pod drewnianą podłogą. Znany jest nawet przypadek ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą o grubości 5 centymetrów (informacja z firmy Thermo-Golv).
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
- Montaż podłogówki jeszcze nigdy nie był taki prosty - z aplikacją InstallPRO360