Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Mam ułożoną w łazience podłogówkę, ale chciałbym podłączyć też grzejnik drabinkowy zasilany z instalacji c.o., dodatkowo z grzałką na prąd. Jest tam dostęp do rur grzewczych, lecz nie wiem jak się do nich podłączyć. Czy lepiej wstawić trójniki czy włączyć grzejnik w szereg na powrocie z ogrzewania podłogowego?

aktualizacja: 2017-06-06 08:20:46

Odpowiedź eksperta: Sposób podłączenia zależeć będzie od funkcji jaką ma pełnić grzejnik drabinkowy – czy wspomagać ogrzewanie podłogowe czy służyć tylko np. do suszenia ręczników. Oczywiście, zakładamy, że podłogówka jest wykonana prawidłowo i pętle są zabezpieczone przed przepływem wody o zbyt wysokiej temperaturze (za pomocą zaworu mieszającego lub typu RTL).

 

Włączenie grzejnika w szereg z podłogówką nie jest zalecane, bo uzależni temperaturę grzejnika od intensywności przekazywania ciepła przez rury wężownicy i praktycznie nie wpłynie na zwiększenie mocy grzewczej instalacji. Trzeba też uwzględnić obniżenie temperatury wody na powrocie z pętli podłogowych o ok. 10°C, zatem powierzchnia grzejnika osiągnie jedynie 25–30°C, a jego moc grzewcza będzie znikoma.

 

Lepszym rozwiązaniem będzie równoległe podłączenie grzejnika. Pozwala to w pewnym zakresie na niezależną regulację jego temperatury. Standardowo, można zamontować do niego zawór i głowicą termostatyczną reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Poza sezonem grzewczym zamontowana grzałka elektryczna pozwoli na czasowe dogrzanie łazienki lub wysuszenie ręczników.

 

Przy takim trybie pracy podłączenie grzejnika powinno umożliwiać jednostronnie odcięcie go od przepływu wody. Zapobiega to ucieczce ciepła z grzejnika do reszty instalacji, równocześnie pozwalając na przejmowanie przyrostu objętości wody w wyniku jej ogrzewania. W praktyce, zależnie od układu króćców w grzejniku, grzałkę przyłączamy albo do dodatkowego króćca, albo przez trójnik do króćca powrotnego. Kiedy korzystamy z grzałki, zamykamy przepływ wody głowicą termostatyczną na króćcu zasilającym.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Grzałkę elektryczną podłączamy na powrocie z grzejnika przez trójnik lub do osobnego króćca, jeżeli grzejnik jest w niego wyposażony. (fot. Enix)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny