Grzejnik z funkcją wentylacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-02-29 15:28:20
Grzejnik z funkcją wentylacji
Komfortową wentylację pomieszczeń, bez nieprzyjemnych przeciągów, uczucia chłodu i strat  ciepła oferuje Oxygen – nowatorski grzejnik belgijskiej firmy Jaga.

Panel sterowania systemem Oxygen na obudowie grzejnika Obudowa grzejnika skrywa nie tylko element grzewczy (wymiennik ciepła Low H2O), ale także system wymiany powietrza. Jednostka Oxygen pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku, oczyszcza je i wprowadza do pomieszczenia. Obudowa urządzenia została zaprojektowana została w taki sposób, aby tłumić hałasy dochodzące z zewnątrz.

 

Dlaczego obie funkcje – grzanie i wentylacja – połączone zostały w grzejniku?
- Zadecydowały o tym względy ekonomiczne i estetyczne. Pod obudową grzejnika najłatwiej ukryć dość pokaźną skrzynkę, w której znajduje się system wymiany powietrza. Jednak tylko grzejniki Jaga przystosowane są do montażu Oxygenu. Mają tu znaczenie nie tylko gabaryty grzejnika (m.in. głębokość obudowy), ale także rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Oczywiście Oxygen dostępny jest także w wersji do zamontowania osobno, bez grzejnika – mówi Dariusz Majchrzak, dyrektor handlowy firmy ANB, dystrybutora produktów marki Jaga na polskim rynku.

Elementy systemu Oxygen

System składa się z kilku elementów. W podstawowej wersji jego sercem jest jednostka Oxygen montowana pod obudową grzejnika, w której znajduje się urządzenie służące do pobierania powietrza.

 

Montaż urządzenia wymaga wykonania w ścianie budynku otworu o średnicy ok. 10 cm, przez który będzie doprowadzane do pomieszczenia świeże powietrze atmosferyczne. Od zewnątrz budynku otwór zabezpieczony specjalnymi maskownicami jest praktycznie niewidoczny. Urządzenie pobierające świeże powietrze wyposażone zostało w specjalne filtry, które zatrzymują pyły i drobne zanieczyszczenia.

 

W wersji bardziej rozbudowanej system wyposażony jest także w czujniki CO2  i wilgotności oraz moduł sterowania (programator), który zarządza całością systemu. Wymienione urządzenia należy zamontować na ścianie w dowolnym miejscu pomieszczenia.

 

Ostatnim elementem systemu Oxygen jest urządzenie odsysające zużyte powietrze, które  montowane jest w sąsiedztwie wywietrznika. Wszystkie elementy systemu komunikują się ze sobą drogą radiową.

Schemat rozmieszczenia urządzeń systemu Oxygen w pomieszczeniu. Zasada działania

Zasada działania jest następująca: gdy czujnik dwutlenku węgla wykryje w pomieszczeniu nadmiar CO2 lub wilgoci włącza się jednostka Oxygen, która dopompowuje do pomieszczenia świeże powietrze.

W tym samym czasie zaczyna działać także urządzenie odsysające, które odprowadza do kanału wentylacyjnego zużyte powietrze. Proces wymiany powietrza trwa do momentu, aż nie zostaną osiągnięte optymalne parametry zaprogramowane w systemie. Proces przebiega  automatycznie, bez ingerencji użytkownika.

Dla kogo Oxygen?

Oxygen najlepiej sprawdzi się w szkołach, salach konferencyjnych, biurach  oraz wszystkich innych miejscach, gdzie przez dłuższy czas przebywa duża liczba osób. System grzania zintegrowanego z wentylacją docenią także oraz osoby, które np. mają sypialnię czy salon przy hałaśliwej ulicy.

Grzejnik wyposażony w system Oxygen zapewnia przyjemne ciepło i świeże powietrze w komfortowy sposób - bez przeciągów, hałasu, zanieczyszczeń, wyziębiania pomieszczenia. Kontrolowana wentylacja oszczędza także ciepło i energię.

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!