Wybór ogrzewania na etapie projektu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wybór ogrzewania na etapie projektu

Przyszli właściciele domów rozważając wymarzony projekt, muszą podjąć szereg ważnych decyzji. Obok powierzchni domu, liczby kondygnacji czy rodzaju dachu, pojawia się również zbiór zagadnień dotyczących energooszczędności. W tej kategorii wyszukiwarki projektów proponują tylko dwie pozycje: projekt energooszczędny lub pasywny. Nie ma obecnie innej drogi niż budownictwo spełniające rygorystyczne normy niskoemisyjności. Właściciele domów starający się o pozwolenie na budowę muszą realizować aktualne w danym momencie warunki techniczne (WT). Decyzje w zakresie ogrzewania są o tyle ważne, że determinują konstrukcję budynku, np. wyposażenie go w komin czy mniejszą lub większą kotłownię. Wskaźnikiem, który uwidacznia zmiany w zakresie energooszczędności budownictwa na przestrzeni ostatnich lat, jest Ep.

aktualizacja: 2023-07-11 13:21:24

Współczynniki energooszczędności ważne dla właścicieli nowych domów

Współczynnik Ep określa ilość energii nieodnawialnej, jaką może pozyskać budynek do ogrzania, chłodzenia czy oświetlenia. Energia nieodnawialna to taka, która bazuje na surowcach nieodnawialnych, np. węgiel, gaz czy ropa. Jeszcze w 2014 r. Ep wynosił standardowo 120 kWh/(m²/rok), ale już wg WT z 2021 r. jest to 70 kWh/(m²/rok). W dofinansowaniach premiowane są natomiast budynki o podwyższonym standardzie energetycznym, z Ep sięgającym 55 kWh/(m²/rok). Dynamicznym zmianom podlegają także maksymalne parametry przenikania ciepła dla ścian, podłóg, okien i drzwi. Oznaczane są przez producenta symbolem U na każdym z materiałów. Współczynnik U informuje, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 m² danej przegrody, gdy różnica temperatur po jej jednej i drugiej stronie wynosi 1 kelwin.

Dlaczego wszyscy to łączą?

Normy dotyczące urządzeń grzewczych również stają się coraz bardziej wymagające. Obecnie są spełniane wyłącznie przez nowoczesne kotły wysokiej klasy lub pompy ciepła. Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej, to inwestycja która szybko się zwróci przy rosnących cenach surowców. Obie instalacje to odnawialne źródła energii, które korzystają z niewyczerpalnych zasobów naszego środowiska. Prawidłowo działająca pompa ciepła aż 80% swojego zapotrzebowania na energię zaspokaja z odnawialnych źródeł, a tylko 20% uzupełnia energią elektryczną. Jeżeli dodatkowo jest to energia wyprodukowana we własnym zakresie (czyli o wiele tańsza niż dostarczana przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego nazywanego potocznie zakładem energetycznym), ogólny bilans ekonomiczny jest tym bardziej korzystny. Dlatego coraz większa liczba "budujących się" osób decyduje się na taki eko-duet.

Pompa ciepła Blaupunkt

Pompa ciepła jako produkt idealny dla nowych domów

Właściciel nowego, dobrze ocieplonego domu, który planuje ogrzewanie podłogowe, stwarza pompie ciepła optymalne warunki pracy. Gwarantuje to osiąganie przez nią sprawności wskazywanej przez producenta. Ucieczki ciepła są ograniczone do minimum, jeżeli do izolacji budynku stosuje się materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ważne jest również właściwe wykonanie izolacji, żeby nie tworzyły się tzw. mostki termiczne, zwiększające straty energii cieplnej. Powstają one najczęściej w miejscu łączenia materiałów tworzących przegrody, np. stropu ze ścianą zewnętrzną albo balkonu ze stropem. Jeżeli dom nie jest właściwie izolowany od środowiska zewnętrznego, urządzenie grzewcze wykonuje w zimie syzyfową pracę. Musi wciąż od nowa dogrzewać szybko wychładzające się powietrze.

Oprócz izolacji ważne jest, do jakiej temperatury pompa musi podgrzać wodę znajdującą się w układzie centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe nazywane jest niskotemperaturowym, ponieważ wystarczy mu 25-35°C, podczas gdy grzejniki wymagają najczęściej powyżej 45°C. W przypadku starszych grzejników żeliwnych współpraca z pompą ciepła może się okazać jeszcze bardziej kłopotliwa. Ich efektywna praca jest możliwa przy temperaturze ok. 60°C, co z kolei nie jest standardowym parametrem osiąganym przez pompy powietrze-woda. Podołać takim wymaganiom może specjalny rodzaj pompy – pompa wysokotemperaturowa. Nie muszą się tym przejmować właściciele nowych domów, z ogrzewaniem podłogowym w większości pomieszczeń. Jeżeli chcą umieścić pojedynczy grzejnik w garażu czy na poddaszu, nie będzie to stanowiło problemu. Nowoczesne pompy, np. urządzenia marki Blaupunkt, współpracują z systemami mieszanymi.

Oprócz dwóch powyższych kryteriów doboru mocy pompy, branych jest pod uwagę wiele innych szczegółowych parametrów domu, najczęściej zawartych w projekcie lub charakterystyce energetycznej. Pompy przeznaczone do nowych budynków mogą mieć o wiele mniejszą moc niż urządzenia dobierane do słabiej izolowanych domów, ze starszym systemem ogrzewania. Nawet jeżeli bierzemy pod uwagę podobną powierzchnię. Dlatego im bardziej wyśrubowane normy budowlane spełnia dom, tym mniej właściciel wyda na zakup i późniejszą eksploatację urządzenia. Warto wybierać producentów, którzy oferują szeroki zakres mocy pomp, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do przyszłych warunków pracy. Wspomniany już Blaupunkt proponuje Klientom rozwiązania w zakresie mocowym 6-23 kW, przy czym dostępne są moce co 1 kW. Dlatego nie ma obawy, że do domu o zapotrzebowaniu cieplnym 6,5 kW zostanie dobrana przewymiarowana pompa 10 kW.

Przygotowanie kotłowni i instalacji hydrauliczno-elektrycznej

Profesjonalne firmy zajmujące się montażem pomp ciepła świadczą swoje usługi kompleksowo, więc od inwestora nie jest wymagane przygotowanie kotłowni. Zwłaszcza gdy jest ona nowa i nie jest konieczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła. Ważne żeby pomieszczenie miało odpowiednie wymiary. Kompletny system, oprócz samej pompy ciepła, składa się ze zbiornika buforowego i zbiornika CWU. Standardowo mają one wysokość ok. 1,6 m. Żeby w pomieszczeniu zachowana była odpowiednia cyrkulacja powietrza, kotłownia powinna mieć ok. 2x2 m. W zależności od dostępności miejsca, wykonawca zaproponuje pompę monoblok, w której większość elementów zamknięta jest w jednym, głównym urządzeniu albo split – podzieloną na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Chociaż każda podłogówka "lubi się" z pompami, duży przekrój rur doprowadzających wodę i gęste rozłożenie ogrzewania podłogowego da tym bardziej zadowalające rezultaty. Zagęszczenie rurek grzewczych ułatwia ogrzewanie podłogi niską temperaturą, więc w efekcie zwiększy efektywność samej pompy. Jeżeli chodzi o zasilanie urządzenia, standardowo stosuje się pięciożyłowy przewód 4 mm². Ale warto kierować się indywidualnymi zaleceniami producenta. Większość firm rekomenduje trójfazowe zasilanie pompy, co nie powinno stanowić problemu w przypadku nowoczesnej instalacji elektrycznej.

Jak to się montuje?

Jedną z pierwszych czynności, które wykona ekipa montująca pompę ciepła będzie przygotowanie fundamentu i stojaka pod jednostkę znajdującą się na zewnątrz. Dlaczego pompa nie może stać bezpośrednio na gruncie? Z kilku powodów. Efektem ubocznym odszraniania parownika (tzw. defrostu) są skropliny, które powinny być odprowadzane, żeby nie zaburzać pracy układu. Takie ryzyko powstaje zwłaszcza zimą, kiedy skropliny mogą zamarzać. Dodatkowo pompa powoduje drgania i powinna mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Producenci urządzeń informują o odległościach, które powinny zostać zachowane pomiędzy pompą a gruntem oraz pompą a ścianą budynku.

Z kolei nieuzasadnione zwiększanie odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a kotłownią może powodować niepotrzebne straty ciepła w związku z jego transportem. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie jednostki zewnętrznej przy ścianie kotłowni. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nie wahajmy się odwołać do doświadczenia firmy monterskiej, która poleci rozwiązania dostępne dla konkretnego domu. Połączenie pompy ciepła z układem hydraulicznym i elektrycznym również najlepiej pozostawić specjalistom, aby zachowane zostały wszystkie kolejne etapy regulacji urządzeń, np. tak ważny w przypadku pomp typu split test szczelności połączenia.

Sterowanie pompą ciepła

Nowoczesne pompy są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Posiadają szereg funkcji umożliwiających zdalne sterowanie, korzystanie z automatycznych programów przewidzianych na wypadek dłuższej nieobecności czy też autodiagnostykę. Pompy renomowanych producentów, jak np. niemiecki Blaupunkt, można z powodzeniem łączyć z systemami smart home i wyposażać je w dodatkowe udogodnienia (np. licznik energii skonfigurowany z aplikacją monitorującą pracę pompy ciepła). Właściciele nowych domów mogą w pełni wykorzystać funkcjonalności i zoptymalizować pracę pompy. Oraz prezentować ją dumnie nawet od frontu budynku. Postęp obejmuje nie tylko parametry techniczne ale również design pomp ciepła. Grafitowa seria Blaupunkta doskonale komponuje się z nowoczesnymi elementami elewacji czy ogrodu.

Artykuł partnera serwisu

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!