Co pod rury w wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co pod rury w wodnym ogrzewaniu podłogowym?

Podłoże, na którym ułożone będzie ogrzewanie musi być równe, czyste i suche. Ewentualne nierówności, np. resztki zapraw należy usunąć. W pomieszczeniu powinny także być ułożone pozostałe instalacje sanitarne i elektryczne. Zaleca się, aby zakończone były wewnętrzne prace tynkarskie i sztukatorskie.

aktualizacja: 2019-09-26 10:11:03

Bezpośrednio na stropie układa się izolację cieplną. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant na podstawie wymagań cieplnych budynku oraz przewidywanych obciążeń. Izolacja cieplna musi spełniać warunek, aby ilość ciepła przepływającego w dół (w strop lub podłogę na gruncie) była dziesięciokrotnie mniejsza od ilości ciepła przekazywanego podłodze w ogrzewanym pomieszczeniu.

W domach jednorodzinnych jako izolację termiczną stosuje się styropian – odpowiedniej grubości lub złożony z kilku warstw. Oprócz płyt styropianowych stosuje się również płyty z poliuretanu, wełnę mineralną, keramzyt. Grubość warstwy na stropie międzypiętrowym wynosi zwykle około 5 cm. Dla stropów nad piwnicami, nieogrzewanymi pomieszczeniami, nad powietrzem zewnętrznym oraz dla stropów na gruncie – izolacja musi być odpowiednio grubsza – wynosi około 8-9 cm.

Na izolacji cieplnej należy ułożyć folię polietylenową (to izolacja przeciwwilgociowa). Ma ona zabezpieczać strop przed przedostawaniem się wilgoci z jastrychu, którym pokrywa się rury. Ma ona grubość około 0,2 mm i dostarczana jest w rolkach o szerokości 110 cm. Arkusze foli trzeba układać tak, aby zachodziły na siebie na około 10 cm.

Stosowane są też płyty styropianowe pokryte fabrycznie folią polietylenową lub cienką warstwą aluminium z naniesioną podziałką – zwykle co 10 cm. Ułatwia to układanie rur w odpowiednich odstępach. Są to tak zwane izolacje systemowe.

Redakcja BD
Na zdjęciu: sposoby montażu ogrzewania podłogowego (fot. KAN)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!