Ekologiczne ogrzewanie domu - czy to jest w ogóle możliwe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ekologiczne ogrzewanie domu - czy to jest w ogóle możliwe?

Na głównego rozgrywającego w walce o czyste powietrze, bez wątpienia wyrasta: KOCIOŁ INDUKCYJNY serii π. Ponieważ kocioł indukcyjny serii π zasilany jest prądem elektrycznym, czyni to z niego urządzenie przyjazne dla środowiska. Nie emituje tlenków siarki, azotu, dwutlenku węgla, pyłów czy benzopirenów. Jest nie tylko urządzeniem: eksploatacyjnie najbardziej ekonomicznym spośród wszystkich dostępnych rozwiązań na rynku, ale przede wszystkim ekologicznym.

aktualizacja: 2019-10-07 06:53:45

KOCIOŁ INDUKCYJNY... CO TO TAKIEGO ?

Kocioł indukcyjny serii π to światowej klasy osiągnięcie inżynieryjne pozwalające w prosty, bezpieczny, ekologiczny i bezobsługowy sposób ogrzać cały dom. Energia cieplna jest wygenerowana przez pole elektromagnetyczne bezpośrednio w komorze grzewczej, która z kolei jest usytuowana na kolumnach transformatora. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie strat pola elektromagnetycznego. Komora wykonana jest z wysokiej jakości stali kwasoodpornej przeznaczonej do kontaktu z produktami spożywczymi. Kocioł jest wyprodukowany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i osiągnięć nowoczesnej technologii, co zapewnia żywotność kotła do 50 lat.

Podstawą konstrukcji kotła π jest trójfazowy suchy transformator ze zwartym uzwojeniem wtórnym. Uzwojenie wtórne w tej konstrukcji staje się komorą grzewczą. Cała moc cieplna wytwarzana w komorze grzewczej jest oddawana przepływającej wodzie. Konstrukcja komory została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić obciążenie termiczne powierzchni komory grzewczej O ≤ 3 W/cm². Dzięki indukcji elektromagnetycznej proces podgrzania wody jest bardzo szybki.

INDUKCJA ELEKTRO-MAGNETYCZNA... BRZMI ZNAJOMO. ALE JAK TYM TANIO OGRZAĆ DOM?

Aby w pełni wykorzystać fakt szybkiego podgrzewania wody przez kocioł indukcyjny, czyniąc swoją instalację grzewczą jedną z najbardziej ekonomicznych z dostępnych na rynku, należy zastosować się dodatkowo do dwóch poniższych punków:

  • Wykupić u swojego dostawcy energii elektrycznej tak zwaną taryfę nocną - G12 lub G12w.
  • Doposażyć kocioł w zbiornik akumulacyjny, tak zwany zbiornik buforowy - CO, oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową - CWU.

Kocioł w ciągu doby działa przez bardzo krótki czas. Sterownik urządzenia dopuszcza pracę kotła wyłącznie w godzinach nocnych, obarczonych niższą stawką za kWh w zadanej taryfie G12. Aby ogrzać wodę skumulowaną w zbiorniku buforowym, wystarczy, że kocioł pracuj przez 1 do 3 godzin na dobę, w szybkim tempie ogrzewając ją. Te dwa wyjątkowe aspekty wyróżniające kocioł indukcyjny serii π, świadczą o tym, że łączny koszt związany z poborem energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania domu, kształtuje się na bardzo niskim poziomie.

Aby jeszcze bardziej obniżyć te już i tak niskie wartości, rekomendujemy zakup tak zwanej taryfy G12 lub G12w u swojego dostawcy energii elektrycznej. Dzięki "Taryfie nocnej" (G12), koszty poboru prądu są 2-krotnie niższe aniżeli te ze standardowej oferty. Sterownik programuje się tak, aby pozwalał na załączanie się kotła i dogrzewanie wody w zbiorniku buforowym CO wyłącznie w godzinach z niższą stawką za kWh - czyli wyłącznie w nocy pomiędzy 22:00 a 6:00 oraz w ciągu dnia w godzinach od 13:00 do 15:00. Zbiornik buforowy przechowuje wodę, utrzymując przez długi czas jej wysoką temperaturę co również, ma odzwierciedlenie w tym, że kocioł indukcyjny nie załącza się często.

CZY TO NA PEWNO PRODUKT DLA MNIE?

Bardzo dobrym narzędziem pozwalającym jednoznacznie określić to, czy kocioł indukcyjny jest urządzeniem spełniającym swoje funkcje w gospodarstwie domowym, jest tabela opisująca klasyfikację energetyczną budynków. Zgodnie z tabelą, wyróżniamy 8 klas energetycznych. Każda klasa energetyczna posiada swój przedział wartości współczynnika efektywności energetycznej - EP, określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do jednostki powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza: wyrażony jest w: [kWh/m²/rok].

Klasa energetyczna Rodzaj budynku Wskaźnik EU [kWh/m²/rok] Sposób ogrzewania Źródło
Media Sprawność [%]
A++ Zero-energetyczny ≤ 10 Prąd 100 Fotowoltaika, energia wiatru, dystrybutor energii elektrycznej
A+ Pasywny 10-15
A Nisko-energetyczny 15-45
B Energooszczędny 45-80 Prąd, gaz ziemny 98-100 Fotowoltaika, energia wiatru, dystrybutor energii elektrycznej, dystrybutor gazu ziemnego
C Średnio energooszczędny 80-100
D Minimum prawne (spełniający aktualne wymagania prawne) 100-150 Prąd, gaz ziemny, węgiel, drewno 68-100
E Energochłonny 150-250 Gaz ziemny, węgiel, drewno 68-98
F Wysoko energochłonny ≥ 250 Węgiel, drewno 68 -

Jak widać, zaleca się stosowanie kotła indukcyjnego w budynkach o niskich wartościach tego współczynnika, ponieważ w takich przypadkach ogrzewanie będzie najbardziej efektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Tak więc produkt skierowany jest przede wszystkim do właścicieli budynków w klasie energetycznej od A++ do C (w większości przypadków, także D)

A FOTOWOLTAIKA? JEŚLI MAM TAKĄ INSTALACJĘ, ZWIĘKSZĘ OSZCZĘDNOŚCI?

Koszty związane z ogrzewaniem można zmniejszyć jeszcze bardziej! Właściciele domowych farm fotowoltaicznych mogą używać sieci elektrycznej OSD jako akumulatora, który gromadzi nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej w instalacji domowej PV, gdy nie jest ona zużywana w domu i pozwala ją pobierać wieczorem lub w dni, kiedy jest większe zapotrzebowanie na energię. Zatem, połączenie: taryfy G12, akumulacyjnego zbiornika buforowego oraz fotowoltaiki czyni kocioł indukcyjny bezkonkurencyjnym, jeżeli chodzi o koszty związane z ogrzewaniem budynku.

KOTŁOWNIA - CZY MUSZĘ JĄ W JAKIŚ SPOSÓB DOPOSAŻAĆ I MODYFIKOWAĆ?

Na dobrą sprawę nie potrzebujesz kotłowni! Instalacja i podłączenie urządzenia są bardzo proste, tym bardziej że pomieszczenia, w którym zostanie zlokalizowany kocioł nie trzeba doposażać w komin, oddzielne miejsce przeznaczone do składowania opału czy np. systemy zabezpieczające przed szkodliwym dla życia i zdrowia tlenkiem węgla jak to ma miejsce, chociażby przy eksploatacji kotła gazowego. Urządzenie jest niewielkich wymiarów. Wystarczy je podłączyć do sieci 3-fazowej, wpiąć w dostarczaną w zestawie skrzynkę bezpiecznikową i podłączyć zbiorniki buforowe CO i CWU.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

TO ZAPEWNE NIE WSZYSTKO? JAKIE DODATKOWE ZALETY POSIADA KOCIOŁ INDUKCYJNY π?

  • Sprawność kotła indukcyjnego wynosi ponad 98%.
  • Wartość ta utrzymywana jest niezmiennie przez cały czas pracy kotła, przez cały okres jego użytkowania.
  • Prostota w podłączeniu, uruchomieniu ale co najważniejsze, kocioł jest całkowicie bezobsługowy.
  • Praca kotła zapobiega powstaniu ogniwa elektrolitycznego i korozji galwanicznej przez pasywacje metali przez co wydłuża żywotność systemów C.O.
  • Kocioł przeznaczony jest do instalacji CO wykonanej z rur o dowolnym materiale z wykorzystaniem wszystkich typów grzejników dostępnych na rynku.
  • Współpracuje ze wszystkimi kotłami CO.
  • Na kocioł indukcyjny serii π udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Envo Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny