Ekologiczne ogrzewanie domu - czy to jest w ogóle możliwe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ekologiczne ogrzewanie domu - czy to jest w ogóle możliwe?

Na głównego rozgrywającego w walce o czyste powietrze, bez wątpienia wyrasta: KOCIOŁ INDUKCYJNY serii π. Ponieważ kocioł indukcyjny serii π zasilany jest prądem elektrycznym, czyni to z niego urządzenie przyjazne dla środowiska. Nie emituje tlenków siarki, azotu, dwutlenku węgla, pyłów czy benzopirenów. Jest nie tylko urządzeniem: eksploatacyjnie najbardziej ekonomicznym spośród wszystkich dostępnych rozwiązań na rynku, ale przede wszystkim ekologicznym.

aktualizacja: 2019-10-07 06:53:45

KOCIOŁ INDUKCYJNY... CO TO TAKIEGO ?

Kocioł indukcyjny serii π to światowej klasy osiągnięcie inżynieryjne pozwalające w prosty, bezpieczny, ekologiczny i bezobsługowy sposób ogrzać cały dom. Energia cieplna jest wygenerowana przez pole elektromagnetyczne bezpośrednio w komorze grzewczej, która z kolei jest usytuowana na kolumnach transformatora. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie strat pola elektromagnetycznego. Komora wykonana jest z wysokiej jakości stali kwasoodpornej przeznaczonej do kontaktu z produktami spożywczymi. Kocioł jest wyprodukowany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i osiągnięć nowoczesnej technologii, co zapewnia żywotność kotła do 50 lat.

Podstawą konstrukcji kotła π jest trójfazowy suchy transformator ze zwartym uzwojeniem wtórnym. Uzwojenie wtórne w tej konstrukcji staje się komorą grzewczą. Cała moc cieplna wytwarzana w komorze grzewczej jest oddawana przepływającej wodzie. Konstrukcja komory została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić obciążenie termiczne powierzchni komory grzewczej O ≤ 3 W/cm². Dzięki indukcji elektromagnetycznej proces podgrzania wody jest bardzo szybki.

INDUKCJA ELEKTRO-MAGNETYCZNA... BRZMI ZNAJOMO. ALE JAK TYM TANIO OGRZAĆ DOM?

Aby w pełni wykorzystać fakt szybkiego podgrzewania wody przez kocioł indukcyjny, czyniąc swoją instalację grzewczą jedną z najbardziej ekonomicznych z dostępnych na rynku, należy zastosować się dodatkowo do dwóch poniższych punków:

  • Wykupić u swojego dostawcy energii elektrycznej tak zwaną taryfę nocną - G12 lub G12w.
  • Doposażyć kocioł w zbiornik akumulacyjny, tak zwany zbiornik buforowy - CO, oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową - CWU.

Kocioł w ciągu doby działa przez bardzo krótki czas. Sterownik urządzenia dopuszcza pracę kotła wyłącznie w godzinach nocnych, obarczonych niższą stawką za kWh w zadanej taryfie G12. Aby ogrzać wodę skumulowaną w zbiorniku buforowym, wystarczy, że kocioł pracuj przez 1 do 3 godzin na dobę, w szybkim tempie ogrzewając ją. Te dwa wyjątkowe aspekty wyróżniające kocioł indukcyjny serii π, świadczą o tym, że łączny koszt związany z poborem energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania domu, kształtuje się na bardzo niskim poziomie.

Aby jeszcze bardziej obniżyć te już i tak niskie wartości, rekomendujemy zakup tak zwanej taryfy G12 lub G12w u swojego dostawcy energii elektrycznej. Dzięki "Taryfie nocnej" (G12), koszty poboru prądu są 2-krotnie niższe aniżeli te ze standardowej oferty. Sterownik programuje się tak, aby pozwalał na załączanie się kotła i dogrzewanie wody w zbiorniku buforowym CO wyłącznie w godzinach z niższą stawką za kWh - czyli wyłącznie w nocy pomiędzy 22:00 a 6:00 oraz w ciągu dnia w godzinach od 13:00 do 15:00. Zbiornik buforowy przechowuje wodę, utrzymując przez długi czas jej wysoką temperaturę co również, ma odzwierciedlenie w tym, że kocioł indukcyjny nie załącza się często.

Może cię zainteresować
Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora
Zobacz więcej Zwiń

CZY TO NA PEWNO PRODUKT DLA MNIE?

Bardzo dobrym narzędziem pozwalającym jednoznacznie określić to, czy kocioł indukcyjny jest urządzeniem spełniającym swoje funkcje w gospodarstwie domowym, jest tabela opisująca klasyfikację energetyczną budynków. Zgodnie z tabelą, wyróżniamy 8 klas energetycznych. Każda klasa energetyczna posiada swój przedział wartości współczynnika efektywności energetycznej - EP, określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną w odniesieniu do jednostki powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza: wyrażony jest w: [kWh/m²/rok].

Klasa energetyczna Rodzaj budynku Wskaźnik EU [kWh/m²/rok] Sposób ogrzewania Źródło
Media Sprawność [%]
A++ Zero-energetyczny ≤ 10 Prąd 100 Fotowoltaika, energia wiatru, dystrybutor energii elektrycznej
A+ Pasywny 10-15
A Nisko-energetyczny 15-45
B Energooszczędny 45-80 Prąd, gaz ziemny 98-100 Fotowoltaika, energia wiatru, dystrybutor energii elektrycznej, dystrybutor gazu ziemnego
C Średnio energooszczędny 80-100
D Minimum prawne (spełniający aktualne wymagania prawne) 100-150 Prąd, gaz ziemny, węgiel, drewno 68-100
E Energochłonny 150-250 Gaz ziemny, węgiel, drewno 68-98
F Wysoko energochłonny ≥ 250 Węgiel, drewno 68 -

Jak widać, zaleca się stosowanie kotła indukcyjnego w budynkach o niskich wartościach tego współczynnika, ponieważ w takich przypadkach ogrzewanie będzie najbardziej efektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Tak więc produkt skierowany jest przede wszystkim do właścicieli budynków w klasie energetycznej od A++ do C (w większości przypadków, także D)

A FOTOWOLTAIKA? JEŚLI MAM TAKĄ INSTALACJĘ, ZWIĘKSZĘ OSZCZĘDNOŚCI?

Koszty związane z ogrzewaniem można zmniejszyć jeszcze bardziej! Właściciele domowych farm fotowoltaicznych mogą używać sieci elektrycznej OSD jako akumulatora, który gromadzi nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej w instalacji domowej PV, gdy nie jest ona zużywana w domu i pozwala ją pobierać wieczorem lub w dni, kiedy jest większe zapotrzebowanie na energię. Zatem, połączenie: taryfy G12, akumulacyjnego zbiornika buforowego oraz fotowoltaiki czyni kocioł indukcyjny bezkonkurencyjnym, jeżeli chodzi o koszty związane z ogrzewaniem budynku.

KOTŁOWNIA - CZY MUSZĘ JĄ W JAKIŚ SPOSÓB DOPOSAŻAĆ I MODYFIKOWAĆ?

Na dobrą sprawę nie potrzebujesz kotłowni! Instalacja i podłączenie urządzenia są bardzo proste, tym bardziej że pomieszczenia, w którym zostanie zlokalizowany kocioł nie trzeba doposażać w komin, oddzielne miejsce przeznaczone do składowania opału czy np. systemy zabezpieczające przed szkodliwym dla życia i zdrowia tlenkiem węgla jak to ma miejsce, chociażby przy eksploatacji kotła gazowego. Urządzenie jest niewielkich wymiarów. Wystarczy je podłączyć do sieci 3-fazowej, wpiąć w dostarczaną w zestawie skrzynkę bezpiecznikową i podłączyć zbiorniki buforowe CO i CWU.

TO ZAPEWNE NIE WSZYSTKO? JAKIE DODATKOWE ZALETY POSIADA KOCIOŁ INDUKCYJNY π?

  • Sprawność kotła indukcyjnego wynosi ponad 98%.
  • Wartość ta utrzymywana jest niezmiennie przez cały czas pracy kotła, przez cały okres jego użytkowania.
  • Prostota w podłączeniu, uruchomieniu ale co najważniejsze, kocioł jest całkowicie bezobsługowy.
  • Praca kotła zapobiega powstaniu ogniwa elektrolitycznego i korozji galwanicznej przez pasywacje metali przez co wydłuża żywotność systemów C.O.
  • Kocioł przeznaczony jest do instalacji CO wykonanej z rur o dowolnym materiale z wykorzystaniem wszystkich typów grzejników dostępnych na rynku.
  • Współpracuje ze wszystkimi kotłami CO.
  • Na kocioł indukcyjny serii π udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Envo Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image