Z gazu płynnego na ziemny i z powrotem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Z gazu płynnego na ziemny i z powrotem

Przejście z gazu płynnego na ziemny i odwrotnie, jest szybkie, niekłopotliwe i stosunkowo tanie. Warto jednak o tym pomyśleć już na etapie budowy domu, a właściwie podczas projektowania ogrzewania.

aktualizacja: 2022-09-21 10:13:11

Gaz to wciąż jeden z najwygodniejszych i najbardziej ekologicznych paliw do ogrzania domu i podgrzewania wody użytkowej, a także do przygotowywania posiłków. Jednak gaz ziemny nie jest wszędzie dostępny. Przed decyzją o zaprojektowaniu ogrzewania warto więc zasięgnąć informacji o możliwościach przyłączenia się do sieci gazowej. Brak perspektyw na rozbudowę sieci nie oznacza wcale, że trzeba rezygnować z ogrzewania na gaz.

Warto wówczas skorzystać z gazu płynnego. Na działce należy przewidzieć co prawda posadowienie zbiornika, ale samą instalację i kocioł grzewczy bez problemu można przestawić kiedyś na gaz ziemny lub na odwrót. Wewnętrzna instalacja c.o. nie wymaga żadnego przerabiania. Wystarczy kosmetyka, bo za taką uznać można wymianę dysz oraz drobną regulację kotła gazowego. Natomiast część instalacji zewnętrznej z powodzeniem wykorzystamy przy budowie przyłącza gazu ziemnego.

Wykonanie instalacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej wraz z posadowieniem zbiornika na pewno warto powierzyć fachowcom. I to już na etapie projektowania. Dlatego skontaktuj się z firmą BAŁTYKGAZ, gdy planujesz budowę domu.

Umowa z dostawcą gazu

Firmy zajmujące się dostawami gazu płynnego konkurują ze sobą o klienta. Zdarzają się oferty z promocyjną ceną na montaż instalacji i prace dodatkowe. Za to klient zobowiązany jest umową do zakupów gazu przez określony czas. Może się okazać, że długość obowiązywania umowy związana jest z ilością gazu zakupionego w określonym czasie, a rozwiązanie umowy przed jej upływem spowoduje naliczenie kar. Zalecana jest więc ostrożność, a także negocjowanie oferty przed podpisaniem umowy. Nasza firma zapewnia kompleksową usługę równoznaczną z komfortem dla klienta: od projektu, poprzez montaż instalacji i posadowienie zbiornika, konieczne odbiory i przeglądy, aż po dostawę gazu. Jako jedyna firma na rynku gazu płynnego dysponujemy własną grupą serwisantów, którzy są do dyspozycji naszych klientów praktycznie przez 7 dni w tygodniu.

Instalacja zewnętrzna

Często zasypany przewód gazowy od zbiornika gazu płynnego do kurka głównego można wykorzystać w trakcie przyłączania gazu ziemnego. Ułatwi to uprzednie usytuowanie zbiornika po tej stronie działki, na której planowany jest również przebieg późniejszej instalacji gazu ziemnego, zaprojektowany na podstawie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Zalecamy upewnić się u lokalnego dostawcy gazu ziemnego, jakie warunki techniczne powinna spełniać zewnętrzna instalacja gazowa. Można ją wówczas zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Gdy pojawi się możliwość przyłączenia do sieci gazu ziemnego, wystarczy umówić demontaż zbiornika. Po zakończeniu procedury opróżnienia zbiornika z gazu i odłączeniu instalacji, dostawca zabiera zbiornik i wywozi, najczęściej wraz z płytą fundamentową.

Opłaty za gaz płynny

Klient firmy Bałtykgaz ma kilka możliwości rozliczania się za dostawy gazu:

  • jednorazową płatnością za zatankowane paliwo, 
  • systemie ratalnym,
  • a także według zużycia, czyli w cyklu miesięcznym.

Licznik rejestrujący zużycie gazu dodatkowo monitoruje jego poziom poprzez system telemetrii w zbiorniku.

Dlaczego gaz?

Po pierwsze gaz jest paliwem o wiele bardziej ekologicznym niż węgiel, czy olej opałowy. Nie obciąża środowiska naturalnego. Szersze wykorzystanie gazu w celach grzewczych bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia smogu. Ogrzewanie gazowe oznacza czyściejsze powietrze, szczególnie zimą. Gaz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i ma wszechstronne zastosowanie.

Po drugie daje możliwość pełnej automatyzacji procesu ogrzewania. Instalacja c.o. zasilana gazem jest praktycznie bezobsługowa.

Po trzecie mamy obecnie ogromny wybór kotłów gazowych: od kotłów z zamkniętą komorą spalania, pieców dwufunkcyjnych, nowoczesnych wysokosprawnych kotłach kondensacyjnych sterowanych z telefonu przy pomocy aplikacji, a skończywszy na gazowych pompach ciepła.

Po czwarte kocioł gazowy nie potrzebuje osobnego pomieszczenia, czyli tzw. kotłowni, można go zlokalizować, po spełnieniu odpowiednich wymagań, które określają polskie przepisy, w kuchni, czy w łazience. Dodatkowo nie jest potrzebne zadaszone miejsce do składowania opału, jak również nie mamy problemów z popiołem. Zbiornik LPG sytuowany jest na zewnątrz, w dogodnym miejscu na działce. Do wyboru są zbiorniki o różnej pojemności, 2700, 4850 lub 6400 litrów, wszystkie w wersjach naziemnych lub podziemnych.

Wybór wielkości zbiornika uzależniony jest od łącznej mocy urządzeń pobierających gaz w budynku. Przykładowo, jeśli łączny pobór mocy nie przekroczy 30 kW, to wystarczy zbiornik o pojemności 2700 l. Mamy także możliwość zdecydowania o sposobie jego posadowienia. Możemy wybrać opcję naziemną i obsadzić zbiornik zielenią, bądź pokusić się o wersję podziemną skrytą pod trawnikiem. Przy czym montaż zbiornika naziemnego jest opcją prostszą i tańszą, również w przypadku jego późniejszego demontażu.

Najlepiej jednak skontaktować się z przedstawicielem firmy BAŁTYKGAZ, który pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania. Nasza firma działa na terenie całego kraju od 30 lat. Z naszym gazem dojedziemy wszędzie i na czas.

Ziemny, czy płynny?

Gaz płynny, czyli przeważnie mieszanina propanu z butanem stanowi związki węglowodorowe. Ich cząsteczki złożone są z atomów węgla i wodoru, nie zawierają siarki, która obecna jest w spalinach gazu ziemnego i odpowiada za niszczenie komina. Nie można także zapominać o tym, że wartość opałowa dla gazu ziemnego wynosi ok. 36 MJ/m3 a dla gazu płynnego ok. 92 MJ/m3. Zaletą gazu płynnego jest także łatwość skraplania, co zmniejsza jego objętość pozwalając na magazynowanie go w butlach i zbiornikach.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, gaz płynny możemy dowieźć wszędzie. Natomiast korzystanie z gazu ziemnego ograniczone jest dostępem do sieci i możliwościami wybudowania przyłącza.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Piotr Nowak
Specjalista ds. Technicznych, BHP, PPoż. i Ochrony środowiska BAŁTYKGAZ sp. z o. o.

wartości opałowe:
Gaz ziemny: https://www.gaz-system.pl/pl/dla-klientow/uslugi-w-sgt/przesyl-gazu-sgt/jakosc-paliwa-gazowego-sgt.html
Gaz płynny: http://www.lncc.ch/surowce/wlasciwosci-gazu-plynnego

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!