Porady: Ogrzewanie podłogowe i grzejniki
Czym wyróżniają się grzejniki rewersyjne?
Na tle innych grzejników wyróżnia je wysoka sprawność, krótki czas dostępu do ciepła, łatwość kontrolowania emisji ciepła, czyli pełna kontrola nad komfortem cieplnym, kosztem produkcji ciepła, precyzją emisji ciepła, a to oznacza poszanowanie energii i korzyść dla środowiska.
Kocioł na paliwa stałe - jak zoptymalizować koszt eksploatacji?
Zakup kotła to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego urządzenia, spalane paliwo, aspekt ekologiczny jak i ekonomiczny to tylko niektóre z parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Jakie przesłony okienne minimalizują nagrzewanie się pomieszczeń?
Ciepłe powietrze, które znajduje się między szybą, a tkaniną prowadzi do wzrostu temperatury wewnątrz. Jaki rodzaj osłon okiennych skutecznie zminimalizuje to zjawisko?
Jakie są typy rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne dzielą się na elewacyjne, naokienne oraz podtynkowe. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innego zastosowania oraz do innego rodzaju budynków.
Wybieramy odpowiednie okno dachowe
Od stolarki zależy dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu, odpowiednia izolacja termiczna, funkcjonalność oraz spójność kompozycji całego pomieszczenia. Czym kierować się podczas jej wyboru?
Zalety i odpowiednia pielęgnacja parapetów z konglomeratu
Parapety z konglomeratu są co prawda wytrzymalsze i odporne na zarysowania, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bez niej stracą swój atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność.
Jakie funkcje powinny mieć okucia przeznaczone do dużych drzwi?
Producenci okuć do drzwi wyposażają je w wiele funkcji ułatwiających codzienne użytkowanie. Które są niezbędne i w jaki sposób przekładają się na komfort domowników?
Wybór systemu drzwi tarasowych - na co zwrócić uwagę?
Drzwi tarasowe stanowią wyjątkowe dopełnienie naszych wnętrz. Szczególnym rozwiązaniem są przeszklenia panoramiczne, które tworzą atmosferę relaksu, bliskości natury i bezpieczeństwa.
Jakie są najczęściej spotykane przyczyny awarii okien plastikowych?
Można zapobiec rozmaitym uszkodzeniom i awariom okien z tworzywa sztucznego poprzez regularne przeprowadzanie konserwacji. Istotnym jest wybór producenta, który oferuje wysokiej jakości wsparcie posprzedażowe.
Jakie parametry powinna mieć dobra membrana wstępnego krycia?
Tak jak w przypadku materiałów budowlanych cechy determinują o sposobie i efektywności zastosowania, tak w przypadku produktów zasady wykorzystania określane są przez jego parametry, wpływające później na konkretne cechy.
Właściwe zaizolowanie skośnych dachów krokwiowych
W przypadku izolowania dachu warto rozważyć zastosowanie izolacji grubszej, niż wymagają tego przepisy. Da to gwarancję obniżenia rachunków za ogrzewanie budynku zimą.
Izolacja termiczna i akustyczna - dlaczego warto wybrać wełnę?
Szklana wełna mineralna posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Jego wartość wynosi nawet 0,031 W/mK. Im wartość λ jest mniejsza, tym materiał jest lepszym izolatorem.
Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
Stropy gęstożebrowe wypierają z rynku stropy żelbetowe, ponieważ wykonanie ich jest łatwiejsze i tańsze. Na samą dostawę materiału nie trzeba także czekać wielu miesięcy.
Wpływ materiału na szybkość budowy domu
O tym, jak szybko zespół budowlany upora się z wybudowaniem domu w stanie surowym, nie decyduje jedynie jej sprawność i dobra organizacja pracy. W zależności od rodzaju materiału, jedna budowa będzie trwałą krócej lub dłużej.
Metody dbania o elektronarzędzia
Odpowiednia konserwacja, dbanie o czystość, korzystanie z oryginalnych akcesoriów i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem to najważniejsze z czynników, które pozytywnie wpływają na długi i bezproblemowy okres użytkowania każdego elektronarzędzia.
Jaki beton wybrać do ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej?
Wybór bloczków z betonu komórkowego jest duży, co sprawia, że inwestorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Wybór odpowiedniego rodzaju różni się w zależności od typu planowanej ściany.
Murowanie ścian jednowarstwowych - najczęstsze błędy
Gdy porównany ściany jednowarstwowe z murem z ociepleniem bez trudu wymienimy szereg zalet pierwszego rozwiązania - krótszy czas wykonawstwa, niższe koszty robocizny czy zwiększoną trwałość elewacji. Chcąc w pełni wykorzystać te zalety, podczas budowy należy zwrócić uwagę na kilka specyficznych detali.
Zmiany w w przyznawaniu kredytów hipotecznych od lipca 2021
Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wprowadziła pewne zmiany w kredytach hipotecznych. Od lipca 2021 roku we wszystkich bankach możemy skorzystać ze zmiennego oprocentowania bądź oprocentowania stałego na okres pięciu bądź siedmiu lat.
Jakie rozwiązania do sterowania oknami i roletami można zastosować w domu inteligentnym?
Możliwość zarządzania domem z poziomu aplikacji w smartfonie to nowy wymiar wygody dla inwestorów, którzy dziś poszukują głównie funkcjonalności, bezpieczeństwa i produktów energooszczędnych. Decydując się na naszą markę, automatykę i odpowiednie centrale, inwestorzy mają możliwość sterować stolarką już na etapie budowy.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii umywalkowych?
Wybór armatury łazienkowej to tylko pozornie proste zadanie - wybrać tę, która najbardziej się podoba i już. Oczywiście, wygląd produktu jest ważny, ale nie może być jedynym kryterium.
Jakie trendy obecnie dominują we wzornictwie odpływów?
Nowoczesne wzornictwo charakteryzuje się minimalizmem i uniwersalnością. Jeżeli przeniesiemy się do obszaru łazienki, która jest specyficzną strefą komfortu i higieny, to poza intymnością, z pewnością zapragniemy poczucia relaksu i chwili wytchnienia.
Jak dopasować elementy mocujące ocieplenie ścian?
Na co zwracać uwagę, dobierając łączniki mechaniczne do mocowania ocieplenia na ścianach?
Dlaczego warto zainwestować w dach solarny 2w1?
Czy budowa samowystarczalnego energetycznie domu zawsze musi być sztuką kompromisu? Wyborem między funkcjonalnością a designem, ekologicznym a komfortowym stylem życia? Niekoniecznie! Dziś możemy już korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które są odpowiedzią na tego typu wahania. To właśnie zapewnia SunRoof - dzięki najbardziej wydajnym, opartym na szwedzkiej technologii dachom solarnym 2w1.
Jak oczyścić wodę w studni głębinowej z piasku?
Jak oczyścić wodę w studni głębinowej z piasku? Mam bardzo dobre źródło, głębokość studni 31 m, ale woda jest brudna (piasek, muł). Próby oczyszczania przez wypompowanie wody nie pomogły.
Jak połączyć rury stalowe i plastikowe?
Muszę podłączyć się do stalowych rur z zimną i ciepłą wodą przebiegających po drugiej stronie ścianki działowej. Słyszałem, że takie podłączenie można zrobić z tzw. opaski po wywierceniu otworu w rurze stalowej i założeniu obejmy. Czy takie rozwiązanie jest dobre i jakie materiały należy zastosować?
Wywóz szamba bez wjazdu na posesję. Czy to możliwe?
Muszę zrobić szambo jednak nie chciałbym żeby opróżnianie go odbywało się koło mojego domu. Czy można ułożyć jakąś rurę lub wąż od szamba do linii ogrodzenia i dać na końcu złączkę, do której "podepnie się" wóz asenizacyjny? U mnie odległość wyniesie wówczas ok. 15 metrów. Czy nie jest ona zbyt duża? Gdzie szukać takich elementów i jakie rury zastosować?
Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela
Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?
Jak obliczyć izolacyjność ściany?
Izolacyjność termiczna, czyli ciepłochronność ściany jednowarstwowej, a więc jednorodnej, zależy od grubości ściany oraz przewodności cieplnej materiału użytego do jej zbudowania. Cechę tę określa współczynnik U, który oblicza się dzieląc współczynnik λ materiału ściany przez jej grubość d.
Jaka jest różnica między złączkami zaciskanymi i zaprasowywanymi do rur warstwowych PEX?
Jaka jest różnica między złączkami zaciskanymi i zaprasowywanymi do rur warstwowych PEX? Czy można je stosować zamiennie, gdyż nie ukrywam, że ze względu na niższe ceny i łatwiejszy montaż chciałbym zastosować złączki zaciskane.
Dobór ogrzewania przeciwoblodzeniowego do rynien i rur spustowych
Kable grzejne umieszcza się w rynnach, rurach spustowych i korytach odpływowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do pojawienia się lodu w rynnach i rurach spustowych i umożliwienie swobodnego odpływu wody z dachu. Dzięki systemowi kabli samoregulujących PROTEKTOR lub stałooporowych ECOFLOOR® woda spływa po ciepłym kablu grzejnym i nie zamarza.
Jaki termostat do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe zawsze powinno być sterowane termostatem. Wybór termostatu zależy od funkcji ogrzewania (podstawowe, komfortowe), rodzaju wykończenia podłogi (wykończenia zimne, podłogi drewniane), rodzaju taryfy (systemy dwutaryfowe) i oczywiście od zasobności portfela. Generalnie termostaty różnią się rodzajem czujnika temperatury oraz możliwością programowania.
Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę?
Drzewo sąsiada podczas burzy przewróciło się na mój płot i go poważnie uszkodziło. Czy sąsiad powinien go naprawić?
Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien?
Ciepły okres w roku to najlepsza pora na wymianę okien. Jeżeli wyregulowanie okuć nie poprawia ich szczelności, należy zastąpić okna nowymi. Usunięcie starych i osadzenie nowych w średniej wielkości domu zajmuje jeden lub dwa dni, ale od złożenia zamówienia do montażu zwykle mija minimum kilka tygodni. Warto to wziąć pod uwagę, planując takie prace.
Jakie rodzaje klimatyzatorów sprawdzają się w domach jednorodzinnych?
Lata mamy w Polsce coraz gorętsze, z temperaturą miejscami przekraczającą nawet 35°C. Przy takim upale w domach z modnymi, dużymi przeszkleniami na południowych ścianach, czy na użytkowych poddaszach, robi się po prostu za gorąco. Żeby dało się w nich komfortowo funkcjonować, wystarczy zamontować klimatyzator. W tym sezonie to już ostatni dzwonek na taką inwestycję!
Jakie jest zadanie uziomu?
Zorientowałem się, że podczas wykonywania fundamentów w moim domu nie wykonano uziomu. Czy ten element jest rzeczywiście niezbędny? Czy jest jakiś sposób, żeby go zrobić niewielkim kosztem w użytkowanym już budynku?
Którą pompę ciepła wybrać: gruntową czy powietrzną?
Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać system, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, tym bardziej że każdy z nas może mieć inne oczekiwania i wymagania. Dylematy, które rodzą się podczas wyboru optymalnego typu urządzenia, spośród pomp ciepła różnych marek, sprowadzają się do decyzji: pompa gruntowa czy powietrzna, dlatego warto przeanalizować najważniejsze różnice, zalety i wady tych dwóch najbardziej popularnych typów pomp ciepła.