Beton do wypełnienia pustaków ogrodzeniowych dostarczony na budowę jest produktem gotowym do użycia, ale musimy przypilnować, aby posiadał klasę wytrzymałości nie niższą niż C30/37 oraz klasę ekspozycji XC1. Odbiór betonu z betoniarni nie zwalnia kupującego/wykonawcy od jego prawidłowej zabudowy i pielęgnacji, zgodnie z wymogami normy PN-EN 13670:2011 „Wykonywanie konstrukcji z betonu”.
W szczególności:
- niewłaściwe zagęszczenie mieszanki betonowej,
- niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak,
- samowolna modyfikacja składu tej mieszanki,
- dodanie zwiększonej ilości wody do mieszanki,
- przekroczenie czasu rozładunku i zabudowy ponad 45 minut od chwili wjazdu na budowę - powodują obniżenie trwałości i jakości betonu.
Pielęgnacja betonu jest niezbędnym, ale często zaniedbywanym lub wręcz całkowicie pomijanym procesem technologicznym, a przecież gwarantuje ona uzyskanie projektowanej wytrzymałości oraz trwałości betonu. Jedną z najczęściej stosowanych metod pielęgnacji świeżego betonu jest okrywanie słupków ogrodzenia włókniną, którą należy zraszać wodą, aby utrzymać ją w stanie wilgotnym. Pielęgnację betonu należy rozpocząć niezwłocznie po zalaniu słupków betonem. Zaniechanie tego etapu może skutkować brakiem uzyskania odpowiedniego stopnia hydratacji cementu, powstaniem rys skurczowych w rdzeniu betonowym, a tym samym brakiem wymaganej trwałości i niezawodności betonu.
Wiesław Łubik
Dyrektor Produkcji firmy JONIEC®
Fot. JONIEC®
- Jak otworzyć szlaban bez pilota?
- Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym terenie?
- W jaki sposób działa fotokomórka do bramy?
- Jak dobrać napęd do bramy przesuwnej?