Podstawowe kryterium doboru to rodzaj zanieczyszczeń, które będzie tłoczyło nasze urządzenie. W przydomowym szambie najczęściej stosowane są dwie konstrukcje: zbiorniki dwukomorowe (z osadnikiem wstępnym) oraz zbiorniki jednokomorowe.
W przypadku zbiorników dwukomorowych, pierwszy służy jako osadnik do zbierania zanieczyszczeń stałych, natomiast drugi do gromadzenia pozostałości płynnych. W takich warunkach sprawdzi się prosta pompa zatapialna do wody brudnej taka jak AM-AT lub BIC włoskiego producenta DRENO albo WE marki IBO PROFESSIONAL, ale będziemy musieli liczyć się z okresowym usuwaniem osadu z pierwszej komory przez wyspecjalizowane wozy asenizacyjne.
Inaczej wygląda to w zbiornikach jednokomorowych, w których brudna woda miesza się z frakcjami stałymi. Tu sprawdzą się pompy zatapialne do ścieków surowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy z tzw. rozdrabniaczem, umożliwiającym cięcie i rozrywanie frakcji stałych (GRIX, GX, G2 – firmy DRENO). Innym rozwiązaniem są pompy z wirnikami typu Vortex (Compatta, Alpha, DNA – DRENO) i dużym swobodnym przelotem pod wirnikiem (przynajmniej 50 mm). Takie pompy wymagają większych średnic rurociągów, ale kompensują to znacznie mniejszą awaryjnością i zdecydowanie niższymi kosztami serwisowania.
mgr inż. Marcin Świątek
Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków PHU DAMBAT
Fot. PHU DAMBAT
- Pompa samozasysająca. Jak działa, jakie ma zalety i gdzie się sprawdzi?
- Kiedy i gdzie należy stosować zawory antyskażeniowe? Opcja czy konieczność?
- Jakie wybrać pompy do odprowadzania i wykorzystywania wody deszczowej?
- Wszystko o rurach spustowych