Czym się kierować przy wyborze dobrej pompy do szamba?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się kierować przy wyborze dobrej pompy do szamba?

Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i  terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania.

aktualizacja: 2021-07-29 07:33:32

Podstawowe kryterium doboru to rodzaj zanieczyszczeń, które będzie tłoczyło nasze urządzenie. W przydomowym szambie najczęściej stosowane są dwie konstrukcje: zbiorniki dwukomorowe (z osadnikiem wstępnym) oraz zbiorniki jednokomorowe.

W przypadku zbiorników dwukomorowych, pierwszy służy jako osadnik do zbierania zanieczyszczeń stałych, natomiast drugi do gromadzenia pozostałości płynnych. W takich warunkach sprawdzi się prosta pompa zatapialna do wody brudnej taka jak AM-AT lub BIC włoskiego producenta DRENO albo WE marki IBO PROFESSIONAL, ale będziemy musieli liczyć się z okresowym usuwaniem osadu z pierwszej komory przez wyspecjalizowane wozy asenizacyjne.

Inaczej wygląda to w zbiornikach jednokomorowych, w których brudna woda miesza się z frakcjami stałymi. Tu sprawdzą się pompy zatapialne do ścieków surowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy z tzw. rozdrabniaczem, umożliwiającym cięcie i  rozrywanie frakcji stałych (GRIX, GX, G2 – firmy DRENO). Innym rozwiązaniem są pompy z wirnikami typu Vortex (Compatta, Alpha, DNA – DRENO) i dużym swobodnym przelotem pod wirnikiem (przynajmniej 50 mm). Takie pompy wymagają większych średnic rurociągów, ale kompensują to znacznie mniejszą awaryjnością i zdecydowanie niższymi kosztami serwisowania.

mgr inż. Marcin Świątek
Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków PHU DAMBAT
Fot. PHU DAMBAT

Może cię zainteresować
Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Wszystko o rurach spustowych Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? System Master3Plus - kanalizacja wewnętrzna, która nie hałasuje ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!