Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Przepompownie ścieków

Czym się kierować przy wyborze dobrej pompy do szamba?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Każdego dnia, przeciętny użytkownik gospodarstwa domowego wytwarza ok 150 litrów ścieków. Składają się na to fekalia z toalet, woda z prysznica, wanny, mycia rąk, prania, zmywania, etc. W większości przypadków ścieki te, zwane bytowo-gospodarczymi spływają grawitacyjnie do kanalizacji sieciowej gminnej lub miejskiej. Brak dogodnego podłączenia do kanalizacji grawitacyjnej może powodować spore niedogodności.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przydomowe szambo. Oczywiście zbiornik wymaga okresowego opróżniania i najekonomiczniej wykorzystać do tego celu zatapialną pompę ściekową. Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy do ścieków?

Podstawowe kryterium doboru pompy to rodzaj zanieczyszczeń. W przydomowym szambie najczęściej stosowane są dwie konstrukcje:

  • Zbiorniki dwukomorowe (z osadnikiem wstępnym)
  • Zbiorniki jednokomorowe

W przypadku zbiorników dwukomorowych, pierwszy służy jako osadnik do zbierania zanieczyszczeń stałych, natomiast drugi do gromadzenia pozostałości płynnych.

Pompy zatapialne do ścieków ZWE i WES marki IBO. fot. Dambat
Pompy zatapialne do ścieków ZWE i WES marki IBO. fot. Dambat

Pompy w zbiornikach dwukomorowych

W takich warunkach sprawdzi się prosta pompa zatapialna do wody brudnej taka jak AM-AT lub BIC włoskiego producenta DRENO albo WE marki IBO PROFESSIONAL, ale za to będziemy musieli liczyć się z okresowym usuwaniem osadu z pierwszej komory przez wyspecjalizowane wozy asenizacyjne.

Pompy w zbiornikach jednokomorowych

Inaczej wygląda kwestia zbiorników jednokomorowych, w których gromadzone są mieszaniny brudnej wody zawierające frakcje stałe (resztki z kuchni czy odpływy z toalet). Do takich ścieków przeznaczone są pompy zatapialne do ścieków surowych (Compatta, Alpha, DNA, GRIX, GX, G2 - firmy DRENO).

Pompy zatapialne Compatta I DNA z wolnym przelotem marki DRENO. fot. Dambat
Pompy zatapialne Compatta I DNA z wolnym przelotem marki DRENO. fot. Dambat

W zależności od warunków instalacyjnych stosu-jemy różne rozwiązania np.: najpopularniejszym (ale nie koniecznie najlepszym) są pompy z tzw. rozdrabniaczem, umożliwiającym cięcie i rozrywanie frakcji stałych a dzięki małym szczelinom pod wirnikiem uzyskujące wysokie podnoszenia. Niestety ze względu na nienormatywne zawartości ścieków (piasek, kamienie, szmaty, mopy, chusteczki z tworzywa) pompy te często zapychają się a ich serwisowanie bywa kłopotliwe i kosztowne.

Pompy zatapialne Alpha z wolnym przelotem marki DRENO. fot. Dambat
Pompy zatapialne Alpha z wolnym przelotem marki DRENO. fot. Dambat

Pompy z wirnikami typu Vortex i dużym swobodnym przelotem pod wirnikiem

Znacznie lepszym rozwiązaniem są pompy z wirnikami typu Vortex i dużym swobodnym przelotem pod wirnikiem (przynajmniej 50 mm). Zaletą takich pomp jest przepływ większości typowych frakcji stałych pod wirnikiem przy niewielkim kontakcie z nim, a co za tym idzie znacznie mniejsza podatność na zatykanie i uszkodzenia pompy.

Pompy z wirnikami Vortex wymagają większych średnic rurociągów tłocznych i stosowania większych mocy silników pomp w porównaniu z pompami rozdrabniającymi, ale kompensują to mniejszą wrażliwością na zawartość ścieków, znacznie mniejszą awaryjnością i zdecydowanie niższymi kosztami serwisowania.

Pompy z rozdrabniaczem

Generalnie, pompy z rozdrabniaczem sprawdzają się w przypadku przepompowni należącej do jednego użytkownika (jeden dom, posesja, etc.) gdzie właściciel jest w stanie zapanować nad domownikami i „kulturą ścieków” lub w trudnych warunków terenowych, gdzie stosowanie wolnych przelotów jest ekonomicznie nieuzasadnione (długie wąskie rurociągi w górzystym terenie, przy jednocześnie małym napływie ścieków).

W pozostałych przypadkach najbezpieczniej i najekonomiczniej jest stosować wolne przeloty, przy czym nie należy obawiać się większych mocy tych pomp, ponieważ ich zużycie energii jest relatywnie niskie. Dla przykładowej 4 osobowej rodziny pompa o wydajności zaledwie 1l/s (przy założeniu, że jej wysokość podnoszenia spełnia wymagania tłoczenia) pracuje zaledwie 600s na dobę.

Nie zalecałbym stosowania pomp o mocy mniejszej niż 1kW, ze względu na odpowiedni moment rozruchowy potrzebny do startu pompy w gęstych ściekach.

Istotne kryteria wyboru pompy - parametry, budowa i serwis

Przy wyborze pompy oprócz parametrów wydajności i podnoszenia warto również zwrócić uwagę na ich budowę, czy posiadają np. podwójne uszczelnienie mechaniczne jak Compatta EVO z wirnikiem Vortex włoskiej firmy DRENO (zmniejszające znacznie ryzyko przecieku do silnika i wystąpienie poważnej awarii), czy podwójne sondy wilgoci w komorze silnika i komorze olejowej w pompach rozdrabniających WES i ZWE marki IBO.

Czy producent zapewnia odpowiedni serwis i czy dana pompa jest w ogóle naprawialna, bo czę-sto pompy tanie w zakupie bywają drogie w utrzymaniu i serwisie. Przy zakupie warto sprawdzić dostępność i koszt podstawowych części eksploatacyjnych jak: korpus pompy, wirnik, uszczelnienia czy odpowiedni kabel sygnałowo-zasilający oraz gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki w razie awarii.

Firma PHU DAMBAT to polski producent i dystrybutor urządzeń do wody i ścieków. W swoim portfolio ma pompy marki IBO, IBO PROFESSIONAL oraz cenionego na świecie włoskiego producenta DRENO. Są to urządzenia projektowane specjalnie z myślą o pompowaniu ścieków bytowo-gospodarczych zarówno przez dużych odbiorców komunalnych jak i użytkowników małych pompowni przydomowych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Porady udzielił:

mgr inż. Marcin Świątek

Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków w PHU DAMBAT. OD 14 lat buduje doświadczenie w projektowaniu pomp i przepompowni ściekowych, zrealizował ponad 1100 projektów sanitarno-kanalizacyjnych.

źródło i zdjęcia: DAMBAT

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA