Dlaczego warto magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego warto magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Produkcja energii z fotowoltaiki jest zależna od ilości światła, a  tym samym zmienia się w  zależności od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Są okresy, gdy energia produkowana jest z nadwyżką oraz takie, gdy prądu jest za mało w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki systemowi bilansowania nadwyżki energii można oddawać do sieci i odbierać w  momentach większego zapotrzebowania.

Trzeba pamiętać, że oddanie energii odbywa się to z pewną stratą dla właścicieli fotowoltaiki, ponieważ oddaną energię mogą odebrać w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od mocy instalacji. Magazyn energii pozwala zmniejszyć te straty. Wprowadzone do niego nadwyżki prądu można przechowywać i odbierać w dowolnym momencie, co pozwala na większe oszczędności.

Bardzo ważną zaletą magazynów energii jest niezależność od przerw w dostawie prądu czy awarii sieci elektroenergetycznej. Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które zużywają mało energii w ciągu dnia, kiedy produkcja z fotowoltaiki jest największa, a z kolei potrzebują jej najwięcej wieczorami. Systemy magazynowania doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu lub tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, jak domek na działce.

Już niebawem będziemy mogli spodziewać się dofinansowań do domowych magazynów energii. NFOŚiGW zapowiada uruchomienie dotacji w ramach najbliższej planowanej edycji Mój Prąd 4.0., która ma wystartować na początku 2022 r.

 Michał Kopyść
Ekspert w zakresie energetyki odnawialnej Columbus Energy S.A.
Fot. Columbus Energy S.A.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz