Dlaczego warto magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego warto magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?

Produkcja energii z fotowoltaiki jest zależna od ilości światła, a  tym samym zmienia się w  zależności od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Są okresy, gdy energia produkowana jest z nadwyżką oraz takie, gdy prądu jest za mało w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki systemowi bilansowania nadwyżki energii można oddawać do sieci i odbierać w  momentach większego zapotrzebowania.

aktualizacja: 2021-07-29 07:18:30

Trzeba pamiętać, że oddanie energii odbywa się to z pewną stratą dla właścicieli fotowoltaiki, ponieważ oddaną energię mogą odebrać w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od mocy instalacji. Magazyn energii pozwala zmniejszyć te straty. Wprowadzone do niego nadwyżki prądu można przechowywać i odbierać w dowolnym momencie, co pozwala na większe oszczędności.

Bardzo ważną zaletą magazynów energii jest niezależność od przerw w dostawie prądu czy awarii sieci elektroenergetycznej. Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które zużywają mało energii w ciągu dnia, kiedy produkcja z fotowoltaiki jest największa, a z kolei potrzebują jej najwięcej wieczorami. Systemy magazynowania doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu lub tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, jak domek na działce.

Już niebawem będziemy mogli spodziewać się dofinansowań do domowych magazynów energii. NFOŚiGW zapowiada uruchomienie dotacji w ramach najbliższej planowanej edycji Mój Prąd 4.0., która ma wystartować na początku 2022 r.

 Michał Kopyść
Ekspert w zakresie energetyki odnawialnej Columbus Energy S.A.
Fot. Columbus Energy S.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA