Czy budynek można ogrzać jedynie ogrzewaniem podłogowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy budynek można ogrzać jedynie ogrzewaniem podłogowym?

Szeroka dostępność energii elektrycznej powoduje, że da się ją wykorzystać do ogrzewania w niemal każdym budynku. Warunkiem prawidłowej i wydajnej eksploatacji jest właściwe zaprojektowanie elementu grzejnego.

aktualizacja: 2021-07-27 09:04:01

Najprostsza odpowiedź na tak postawione w tytule pytanie brzmi: TAK. Coraz niższe zapotrzebowanie energetyczne nowo projektowanych budynków, rozpowszechnienie instalacji fotowoltaicznych zapewniających tanią energię elektryczną i zmiany materiałów wykończeniowych podłóg oraz aranżacji wnętrz wręcz promują zastosowanie tego typu systemów ogrzewania.

Niskie koszty inwestycyjne, łatwość montażu i dostępność szerokiej gamy rozwiązań elementów grzejnych, które można dopasować do właściwie każdej konstrukcji podłogi sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które budowę własnego domu taktują jako osobiste wyzwanie. Brak dodatkowego pomieszczenia typu kotłownia, brak konieczności doprowadzania np. dodatkowego przyłącza gazowego i związanych z tym dodatkowych uzgodnień to dodatkowe oszczędności i ułatwienia na etapie budowy.

Energia elektryczna dostępna jest właściwie w każdym budynku więc jej wykorzystanie do celów grzewczych wydaje się naturalną tendencją. Oczywiście podstawowym warunkiem prawidłowej eksploatacji instalacji elektrycznego ogrzewania jest jej prawidłowe zaprojektowanie i wybór właściwego elementu grzejnego. Warto więc skorzystać przy doborze ogrzewania z pomocy doświadczonych firm oferujących szeroką gamę rozwiązań. Uleganie reklamom promującym jeden system grzejny „emitujący promieniowanie podczerwone” jako rozwiązanie dla każdej podłogi to idealny sposób na kłopoty i utratę zaufania do tego typu ogrzewania.

 

mgr inż. Dariusz Zapiórkowski
Dyrektor ds. technicznych FENIX POLSKA Sp. z o.o.
fot. Feniz Polska

 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA