Czy budynek można ogrzać jedynie ogrzewaniem podłogowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy budynek można ogrzać jedynie ogrzewaniem podłogowym?

Szeroka dostępność energii elektrycznej powoduje, że da się ją wykorzystać do ogrzewania w niemal każdym budynku. Warunkiem prawidłowej i wydajnej eksploatacji jest właściwe zaprojektowanie elementu grzejnego.

aktualizacja: 2021-07-27 09:04:01

Najprostsza odpowiedź na tak postawione w tytule pytanie brzmi: TAK. Coraz niższe zapotrzebowanie energetyczne nowo projektowanych budynków, rozpowszechnienie instalacji fotowoltaicznych zapewniających tanią energię elektryczną i zmiany materiałów wykończeniowych podłóg oraz aranżacji wnętrz wręcz promują zastosowanie tego typu systemów ogrzewania.

Niskie koszty inwestycyjne, łatwość montażu i dostępność szerokiej gamy rozwiązań elementów grzejnych, które można dopasować do właściwie każdej konstrukcji podłogi sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które budowę własnego domu taktują jako osobiste wyzwanie. Brak dodatkowego pomieszczenia typu kotłownia, brak konieczności doprowadzania np. dodatkowego przyłącza gazowego i związanych z tym dodatkowych uzgodnień to dodatkowe oszczędności i ułatwienia na etapie budowy.

Energia elektryczna dostępna jest właściwie w każdym budynku więc jej wykorzystanie do celów grzewczych wydaje się naturalną tendencją. Oczywiście podstawowym warunkiem prawidłowej eksploatacji instalacji elektrycznego ogrzewania jest jej prawidłowe zaprojektowanie i wybór właściwego elementu grzejnego. Warto więc skorzystać przy doborze ogrzewania z pomocy doświadczonych firm oferujących szeroką gamę rozwiązań. Uleganie reklamom promującym jeden system grzejny „emitujący promieniowanie podczerwone” jako rozwiązanie dla każdej podłogi to idealny sposób na kłopoty i utratę zaufania do tego typu ogrzewania.

 

mgr inż. Dariusz Zapiórkowski
Dyrektor ds. technicznych FENIX POLSKA Sp. z o.o.
fot. Feniz Polska

 

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!