Chciałbym zmodernizować przydomowy przedsionek. Aktualnie jest to konstrukcja drewniana, która cała jest do demontażu.
Mam plan wymurować ściany i wstawić dwa okna. Wysokość około 2,6 m i plus dach. Z jakich materiałów mam wybudować ściany i jaka powinna być grubość tych ścian? Następnie chciałbym je ocieplić styropianem a na koniec położyć tynk. W przedsionku chciałbym zrobić ogrzewanie - zainstalować grzejnik, tak więc musi to być solidna konstrukcja. Czy do takiej modernizacji potrzebuje jakieś pozwolenia?
Odpowiedź eksperta:
Jeśli nowy przedsionek zastąpi stary i będzie miał takie same wymiary, to można to zrobić w ramach remontu. Prace remontowe to takie, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Można w nich stosować inne wyroby budowlane niż te, które zostały użyte w stanie pierwotnym budynku. Zgłoszenia remontu należy dokonać na 30 dni przed rozpoczęciem prac w starostwie lub urzędzie miasta. To najmniej uciążliwa procedura.
Jeśli jednak zmiany będą większe, np. zmienią się parametry użytkowe budynku (powierzchnia, kubatura, wysokość, liczba kondygnacji), to należałoby wystąpić o pozwolenie na budowę.
Jeśli ma to być przedsionek ogrzewany, to należałoby go wykonać uzyskując odpowiednie parametry dla przegród zewnętrznych. Posadzka, ściany i dach powinny mieć odpowiednią izolacyjność cieplną.
Proponuję do ścian zastosować bloczki z betonu komórkowego o klasie gęstości 400 murowanych na zaprawę murarską do cienkich spoin. To lekki i łatwy w wykonawstwie materiał. W ten sposób uzyska Pan ściany, które będą ciepłe, których nie będzie trzeba ocieplać.
Tomasz Rybarczyk
Solbet
fot. Adam Nawrot – Żary
- Jak zamocować słup drewniany do betonu?
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
- Jak stworzyć zacienione miejsce wypoczynku na tarasie i w ogrodzie?