Bez zadaszenia nasz taras był mniej funkcjonalny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Bez zadaszenia nasz taras był mniej funkcjonalny

Mając pięcioro dzieci, czynię różne zabiegi, żeby powiększyć przestrzeń mieszkalną. Dodatkowy pokój na powietrzu uzyskaliśmy po zbudowaniu drewnianego tarasu, ale stał się on bardziej funkcjonalny dopiero wtedy, gdy zrobiliśmy nad nim stałe zadaszenie - mówi Monika, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2009 r.

Taras:

  • Z drewna, podniesiony na wys. 52 cm; legary z drewna modrzewiowego ułożone na stopach z lekkiej żywicznej masy montażowej.
  • Nawierzchnia - nieryflowane deski z modrzewia o gr. 27 mm i szer. 150 mm, zabezpieczone barwionym olejem.
  • Zadaszenie - stałe, przezroczyste; konstrukcja i balustrada z kantówki dębowej o gr. 16 cm (balustrada o wys. 1 m); dach pokryty płytami z poliwęglanu o gr. 20 mm.
  • Położenie - przy bocznej i tylnej ścianie domu, przy salonie, skierowany na zachód.
Taras z zadaszeniem i balustradą
Drewniany podniesiony podest o wymiarach 7,7 x 4 m na początku nie miał zadaszenia, ani balustrady.

Decyzja: Mając pięcioro dzieci, czynię z mężem różne zabiegi, żeby powiększyć przestrzeń mieszkalną. Dodatkowy pokój na powietrzu uzyskaliśmy po zbudowaniu drewnianego tarasu, ale stał się on bardziej funkcjonalny dopiero wtedy, gdy zrobiliśmy nad nim stałe zadaszenie.

Oboje wolimy naturalne materiały, dlatego podest i pergolę postawiliśmy z drewna - kilka lat wcześniej zbudowaliśmy energooszczędny dom z tzw. ciężkiego prefabrykatu drewnianego, czyli wszystkie materiały do siebie pasują. Dach musiał być przezroczysty, ponieważ w ścianie, przylegającej do tarasu, znajdują się 2 duże okna w salonie i zależało nam, żeby nadal wpadało przez nie do środka jak najwięcej dziennego światła.

Mocowanie zadaszenia tarasu
Jeden koniec krokwi oparli na słupkach, drugi - na belce, przykręconej do ściany.
Zadaszenie tarasu z płyt z poliwęglanu
Na dachu przykręcili płyty z poliwęglanu, które łączyli na uszczelki.

Taras z zadaszeniem - rady i przestrogi:

Najpierw mąż ze swoim tatą zbudowali sam podest, który podnieśli do poziomu podłogi w pomieszczeniach na parterze - nieryflowane deski przykręcali do legarów na wkręty do drewna. Dzięki temu, że jest dostępny z jadalni i z aż trzech stron od ogrodu - frontu i obu boków - powstał wygodny ciąg komunikacyjny między domem i ogrodem. Sam podest nie był jednak dostatecznie funkcjonalny, bo brakowało balustrad i zadaszenia. Mnie marzyła się tu osłonięta przed deszczem jadalnia na powietrzu, dzieciom - miejsce do różnych gier.

Dach pojawił się 3 lata później i odkąd go mamy, wszyscy częściej korzystamy z tarasu. Drewnianą konstrukcję daszka wykonawcy postawili wzdłuż dłuższego brzegu podestu, potem oparli krokwie na niej i na belce, przykręconej długimi wkrętami do ściany domu. Od góry umocowali płyty z poliwęglanu. Przezroczyste elementy łączyli na uszczelki, które od spodu maskują krokwie, od góry - listwy. Podest z trzech stron otoczyli ażurową balustradą. Kantówkę na pergoli i balustradzie pomalowali białym lakierem. Jest prosto, jasno i estetycznie.

Pod względem funkcjonalności zadaszeniu z poliwęglanu niczego nie mogę zarzucić. Zachowuje szczelność, nie odkształca się. Mąż raz w roku wchodzi na nie - swobodnie stąpa, bo konstrukcja jest solidna, krokwie co 70 cm - i myje poliwęglan myjką ciśnieniową. Jestem bardzo zadowolona z zachodniej ekspozycji tarasu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Taras z zadaszeniem - koszty:

  • drewno na podest za darmo i robocizna własna, zadaszenie 14 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny