Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-26 07:48:32
Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Opłaca się z wielu powodów.  Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązujące w Polsce wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków są bardzo małe w porównaniu do innych krajów o podobnym klimacie.

Po prostu oznacza to, że obowiązujące prawo nie nadąża za postępem w dziedzinie budownictwa i jest nieadekwatne do ciągle wzrastających cen energii. Zatem w interesie każdego inwestora powinno być wybudowanie domu o jak najlepszym standardzie energetycznym, ponieważ zwiększone nakłady zostaną dość szybko zrekompensowane.

KRAJ  OKRES BUDOWY DOMU WARTOŚĆ E0 [kWh/m²rok]
Niemcy Domy budowane od 1995 r. 50-100
Domy planowane 30-70
Szwajcaria Domy budowane obecnie 55-85
Domy energooszczędne max 55
Kanada Domy typu R 2000 max 55


Na przykład szacuje się, że obecnie koszt budowy domu pasywnego jest wyższy o 15-25% w stosunku do budynku „normatywnego”. Jednak za kilka lat ta różnica będzie mniejsza od 10%. Podobnie bowiem było w Niemczech. Jeszcze w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku budynki pasywne były tam droższe o ponad 30 % od typowych, ale obecnie różnica wynosi zaledwie 8% kosztów budowy.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak wymierne są korzyści z inwestowania w domy energooszczędne lub pasywne. Najlepiej posłużyć się przykładem.  Do rozważań przyjęto typowy współczesny dom jednorodzinny o powierzchni 150 m² ogrzewany za pomocą gazu.

Dom z wentylacją grawitacyjną to przeżytek
Dom z wentylacją grawitacyjną to przeżytek, ponieważ straty energii cieplnej są niekontrolowane i zbyt duże w stosunku do obecnych wymagań
Struktura zużycia energii w zmodernizowanym budynku z przykładu
Struktura zużycia energii w zmodernizowanym budynku z przykładu

Struktura zużycia energii, a tym samym kosztów eksploatacji jest dość standardowa, czyli:      

  • na ogrzewanie zużywa się 144 kWh/ m²rok – przyjmując cenę 0,60 zł/ kWh to 12 960 zł/rok,
  • na przygotowanie ciepłej wody zużywa się 30 kWh/m²rok – przy cenie 0,60 zł/kWh to 2700 zł/rok,
  • na gotowanie, oświetlenie i zasilanie urządzeń  elektrycznych zużywa się 26 kWh/m²rok – przy średniej cenie gazu i energii elektrycznej 0,70 zł/kWh to 2730 zł/rok.

Roczny koszt utrzymania takiego domu wynosi więc 18 390 zł i wymaga dostarczenia, aż 30 000 kWh energii (200 kWh/m²rok). Zobaczmy teraz co się zmieni, gdy będziemy rozważać podobny dom ale o standardzie budynku energooszczędnego.

Dla uproszczenia na przygotowanie ciepłej wody, gotowanie oraz zasilanie urządzeń elektrycznych przyjęto takie samo zużycie energii, jak poprzednio. Wtedy struktura kosztów przedstawia się następująco:    

  •  na ogrzewanie trzeba 44 kWh/m²rok – przyjmując cenę 0,60 zł/kWh to 3960 zł/rok,
  • przygotowanie ciepłej wody bez zmian, czyli 30 kWh/m²rok – to 2700 zł/rok,
  • gotowanie, oświetlenie i zasilanie urządzeń  elektrycznych bez zmian, czyli 26 kWh/m²rok – to 2730  zł/rok.

Roczny koszt eksploatacji domu energooszczędnego wyniesie więc 9390 zł i będzie niższy o 9000 zł od budynku standardowego. Przy tym ilość zużywanej energii zmniejszy się o połowę i wyniesie  15 000 kWh (100 kWh/m²rok). A to przecież oznacza, że modernizując budynek mieszkalny można zaoszczędzić aż 48% na kosztach jego utrzymania.

Na dodatek struktura zużycia energii będzie bardzo zbliżona do optymalnej.  To tylko przykład i każdy właściciel domu lub przyszły inwestor powinien sam dokonać podobnych obliczeń oczywiście uaktualniając dane wyjściowe.

Dom z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła
Tylko dom z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła może zyskać standard budynku energooszczędnego a nawet pasywnego

 

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość danuta

22 Sty 2016, 18:11

dziwne te wypociny o energooszczędności. mam dom 150m2 z pustaka 40cm ściana jednowarstwowa- podróbka ytonga. koszt ogrzania domu gazem kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny rocznie około 2500zł, ciepła woda- 50złx12miesięcy, kuchnia gazowa też 50złx12miesięcy.czyli za GAZ płacę ...

time image

Gość Artur Rybka

26 Cze 2015, 17:41

tak, trzeba budować energooszczędnie, każdy to rozumie i czuje;tylko nie każdego stać na modelowe rozwiązania;zmierzyłem się z tematem artykule dom idealny i doszedłem do takiego wniosku:1/ ściany zewnętrzne to podstawa (lepiej przyoszczędzić na kuchni, meblach, itp - bo można ...

time image

Gość Skąd się wzięło 0,6zł za kWh

08 Lut 2010, 21:37

Ogrzewanie elektryczne(najdroższe!!) to ok. 0,41zł, węglowe - ok. 0,2zł za kWh

time image

02 Paź 2009, 08:51

Skuteczna zdrowa, wentylacja jest konieczna niezależnie od rodzaju ogrzewania i jakości izolacji. A domy izolowane są tańsze. Założenie najnowocześniejszego ogrzewania na 150m2 dom to 5000 zł (materiał + robocizna) natomiast lepsza izolacja to 10 000 zł. Co więc powodować ma wzrost ceny budowy?

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny