Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki na tarasie pomogli nam brukarze. Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, dlatego kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę - mówi Halina, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2002 r.

Taras:

 • Wykonany na sucho, o pow. 35 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa. 
 • Zadaszenie - stałe, w formie wysuniętego stropu, oraz ruchome, w postaci markizy w kasecie, z napędem. 
 • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.
Zadaszenie tarasu elektryczną markizą
Połowę tarasu osłania wysunięty strop parteru, drugą - elektryczna markiza.

Decyzja: dom wznieśliśmy z mężem na tzw. jesień życia i trudno było sobie go wyobrazić bez wygodnego, zacisznego i zadaszonego tarasu. Architektka zaplanowała go we wnęce pod wysuniętym stropem, a my podczas budowy wylaliśmy pod niego betonową płytę, która się jednak nie przydała. Poleciliśmy skuć beton, ale go nie wyrzuciliśmy - gruz wykorzystaliśmy do utworzenia posadzki w altanie.

Zanim brukarze przystąpili do pracy, przymierzyliśmy stół i krzesła ogrodowe do rozmiaru planowanej powierzchni. Chcieliśmy mieć pewność, że nie będzie za mała. Ostatecznie nawierzchnia z kostki betonowej ma nieregularny kształt, szerokość 7 m, a odległość od ściany w najszerszym miejscu wynosi 5 m.

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki pomogli nam brukarze. Ułożyli podbudowę i samą kostkę prawidłowo. Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek! Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, ponieważ połowa płyty pozostała jednak pod chmurką. Po południu prażące słońce wdzierało się do umeblowanej strefy we wnęce, raziło w oczy, a nawet przeszkadzało w salonie. Kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę.

Komplet mebli ogrodowych na tarasie z kostki betonowej
Rozmiary miejsca do wypoczynku dopasowano do kompletu mebli.

Taras z kostki zadaszony markizą - rady i przestrogi:

 • Markiza ma szerokość 7 m, wysięg 2,7 m. Po całkowitym wysunięciu dobrze zacienia taras wzdłuż i wszerz, ale mogłaby się wysuwać dalej o ok. 0,5 m. Wtedy byłoby komfortowo. Starannie wybierałam poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w paski. Kolorystyka harmonizuje z dachem i tynkiem. Wygodną obsługę umożliwia sterowanie elektrycznie.

  Celowo nie zamówiłam czujnika wiatru - oboje z mężem zwijamy markizę zawsze, kiedy schodzimy z tarasu. Używając pilota, jest to łatwe. Czujnika wiatru nie brakuje! Różnie się o nim mówi, np. że reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie można korzystać z osłony, bo często się zwija. Poza tym to dodatkowy koszt.

  Osłona działa bezawaryjnie. Tylko raz wezwaliśmy serwisanta, po pół roku, gdy musieliśmy zwijać tkaninę ręcznie. Naprawił mechanizm w minutę i w ramach gwarancji. Materiał nie wypłowiał, w zasadzie wciąż nie jest brudny.

 • Stare typy kostki są fazowane i w szerokich fugach wysiewają się chwasty. Walczę z nimi, bo na tarasie wyglądają nieszczególnie. Na początku stosowałam chemię, jednak to niedobra metoda, zwłaszcza w miejscu wypoczynku. Teraz używam specjalnego nożyka z drapaczką. Aby jednorazowo pozbyć się z fug wszystkich chwastów, potrzebuję kilku godzin. Ale efekt jest dobry.

  Kostka nie była impregnowana i namawiam męża, żebyśmy ją porządnie umyli myjką ciśnieniową i wreszcie zaimpregnowali. Będzie wyglądała jak nowa.

Koszty kostki betonowej na taras oraz zadaszenia markizą:

 • kostka betonowa 40 zł/m2, 
 • markiza elektryczna z montażem 8500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość iza

02 Lis 2018, 22:47

ocet rozcienczony woda, 1/3 + szczypta soli i pare kropli plynu do mycia naczyn w butelce z rozpylaczem i chwasty za pate godzin sa przeszloscia i to bez dlubania uciazliwego miedzy kostka czy plytami na tarasie oraz na drogach, fantastycznie funkcjonuje, wyprobowane osobiscie...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje