Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki na tarasie pomogli nam brukarze. Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, dlatego kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę - mówi Halina, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2002 r.

Taras:

 • Wykonany na sucho, o pow. 35 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa
 • Zadaszenie - stałe, w formie wysuniętego stropu, oraz ruchome, w postaci markizy w kasecie, z napędem. 
 • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa południowo-zachodnia.

Decyzja: dom wznieśliśmy z mężem na tzw. jesień życia i trudno było sobie go wyobrazić bez wygodnego, zacisznego i zadaszonego tarasu. Architektka zaplanowała go we wnęce pod wysuniętym stropem, a my podczas budowy wylaliśmy pod niego betonową płytę, która się jednak nie przydała. Poleciliśmy skuć beton, ale go nie wyrzuciliśmy - gruz wykorzystaliśmy do utworzenia posadzki w altanie.

Zanim brukarze przystąpili do pracy, przymierzyliśmy stół i krzesła ogrodowe do rozmiaru planowanej powierzchni. Chcieliśmy mieć pewność, że nie będzie za mała. Ostatecznie nawierzchnia z kostki betonowej ma nieregularny kształt, szerokość 7 m, a odległość od ściany w najszerszym miejscu wynosi 5 m.

W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki pomogli nam brukarze. Ułożyli podbudowę i samą kostkę prawidłowo. Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek! Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, ponieważ połowa płyty pozostała jednak pod chmurką. Po południu prażące słońce wdzierało się do umeblowanej strefy we wnęce, raziło w oczy, a nawet przeszkadzało w salonie. Kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę.

Zadaszenie tarasu elektryczną markizą
Połowę tarasu osłania wysunięty strop parteru, drugą - elektryczna markiza.

Taras z kostki zadaszony markizą - rady i przestrogi:

 • Markiza ma szerokość 7 m, wysięg 2,7 m. Po całkowitym wysunięciu dobrze zacienia taras wzdłuż i wszerz, ale mogłaby się wysuwać dalej o ok. 0,5 m. Wtedy byłoby komfortowo. Starannie wybierałam poszycie z impregnowanej akrylowej tkaniny w paski. Kolorystyka harmonizuje z dachem i tynkiem. Wygodną obsługę umożliwia sterowanie elektrycznie.

  Celowo nie zamówiłam czujnika wiatru - oboje z mężem zwijamy markizę zawsze, kiedy schodzimy z tarasu. Używając pilota, jest to łatwe. Czujnika wiatru nie brakuje! Różnie się o nim mówi, np. że reaguje na każdy silniejszy powiew, więc niekiedy w słoneczny dzień nie można korzystać z osłony, bo często się zwija. Poza tym to dodatkowy koszt.

  Osłona działa bezawaryjnie. Tylko raz wezwaliśmy serwisanta, po pół roku, gdy musieliśmy zwijać tkaninę ręcznie. Naprawił mechanizm w minutę i w ramach gwarancji. Materiał nie wypłowiał, w zasadzie wciąż nie jest brudny.

 • Stare typy kostki są fazowane i w szerokich fugach wysiewają się chwasty. Walczę z nimi, bo na tarasie wyglądają nieszczególnie. Na początku stosowałam chemię, jednak to niedobra metoda, zwłaszcza w miejscu wypoczynku. Teraz używam specjalnego nożyka z drapaczką. Aby jednorazowo pozbyć się z fug wszystkich chwastów, potrzebuję kilku godzin. Ale efekt jest dobry.

  Kostka nie była impregnowana i namawiam męża, żebyśmy ją porządnie umyli myjką ciśnieniową i wreszcie zaimpregnowali. Będzie wyglądała jak nowa.

Taras z kostki zadaszony markizą - koszty:

 • kostka betonowa 40 zł/m2, 
 • markiza elektryczna z montażem 8500 zł.
Zadaszony taras z kostki betonowej
Rozmiary miejsca do wypoczynku dopasowano do kompletu mebli.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość iza

02 Lis 2018, 22:47

ocet rozcienczony woda, 1/3 + szczypta soli i pare kropli plynu do mycia naczyn w butelce z rozpylaczem i chwasty za pate godzin sa przeszloscia i to bez dlubania uciazliwego miedzy kostka czy plytami na tarasie oraz na drogach, fantastycznie funkcjonuje, wyprobowane osobiscie...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny