Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu

Nasz taras miał jedną wadę - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras użytkują od 2013 r.

Taras:

  • Ułożony na sucho (2/3 na płycie betonowej); wym. 11 × 5 m, pow. 55 m2. 
  • Nawierzchnia - kostka betonowa o gr. 6 cm, 6 różnych rozmiarów; gotowe obrzeża. 
  • Zadaszenie - stałe, z płyt poliwęglanu; pergola z kantówki sosnowej. 
  • Położenie - przy salonie, wzdłuż tylnej ściany domu, ekspozycja na wschód.
Komplet mebli tarasowych, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła
Na posadzce swobodnie mieści się komplet mebli, hamaki, przenośny grill i promiennik ciepła

Decyzja: podczas budowy domu wylaliśmy pod taras, zgodnie z gotowym projektem, płytę z betonu. Po pewnym czasie powiększyliśmy jego powierzchnię do 11 × 5 m i wykończyliśmy go kostką betonową. Ściągnęliśmy brukarzy, a ci powiedzieli, że istniejąca betonowa podstawa znajduje się na tyle nisko, że zmieści się na niej warstwa podsypki z piasku i chudego betonu oraz kostka o gr. 6 cm. Odetchnęliśmy z ulgą! Poza obrębem płyty brukarze zastosowali metodę na sucho.

Obie zmiany bardzo podniosły funkcjonalność tarasu, lecz w ciągu pierwszego lata ujawniła się zasadnicza wada - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu, więc w salonie jest zawsze jasno. Z kilku propozycji wybraliśmy tę konstrukcję, która wydała się nam ładna, funkcjonalna i co najważniejsze - miała gwarancję producenta na 25 lat.

Najbardziej spodobało się nam, że jej dach ma łukowaty kształt, ciekawie wygląda z bliska i z daleka. Nasza pergola podoba się nie tylko nam - wielu przechodniów chciało ją obejrzeć i wziąć namiary na wykonawcę.

Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu, dobrze chroni przed deszczem (i można po nim chodzić)
Dach w łukowatym kształcie, wykonany z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu, dobrze chroni przed deszczem (i można po nim chodzić)
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów. Na obrzeżach osadzono gotowe kształtki
Cieniowana kostka betonowa ma grubość 6 cm i 6 różnych rozmiarów. Na obrzeżach osadzono gotowe kształtki

Zadaszenie tarasu - rady i przestrogi:

  • Piotr: producent zapewnił, że klejone, gięte i zaimpregnowane przemysłowo drewno jest odpowiednio wytrzymałe oraz że mogę wejść na grube płyty z poliwęglanu i umyć je myjką ciśnieniową. Rzeczywiście tak jest. Cieszę się, że po postawieniu zadaszenia, mamy na dworze wygodną przestrzeń wypoczynkową. Teraz korzystamy z niej nawet podczas deszczowej pogody. Powiększenie płyty okazało się super. Mieszczą się na niej - duży komplet mebli, hamaki, przenośny duży grill, promiennik ciepła tzw. parasol.
  • Dorota: lokalizacja tarasu wzdłuż tylnej ściany domu, u zbiegu dwóch prostopadłych skrzydeł, daje nam zaciszność i prywatność. Usytuowanie od strony wschodniej sprawia, że po południu jest tutaj przyjemny cień i córki chętnie odrabiają tu lekcje. Wciąż zastanawiamy się, czy przy drewnianej konstrukcji potrzebne będą rolety poziome i pionowe. Na razie wstrzymaliśmy się z ich montażem. Obsługa posadzki z kostki betonowej nie jest kłopotliwa, ale kiedy grillujemy - niekiedy brudzi się od tłuszczu. Wtedy myję kostki gorącą wodą, albo mąż robi to myjką ciśnieniową. Kostka nie wyblakła, nie jest śliska, lecz w fugach wysiewają się chwasty i trawa.
Hamaki na zadaszonym tarasie

Koszty budowy zadaszenia tarasu:

  • pergola 18 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rok po powiększeniu i wykończeniu nawierzchni kostką z betonu, właściciele dodali pergolę z klejonego drewna sosnowego

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

To najpewniej płyty układane na zakład, więc problemu z rozszczelnieniem połączeń pod wpływem ruchów wynikających ze zmian temperatury nie ma. Sposób mocowania też musi uwzględniać to zjawisko.
Dnia 10.06.2018 o 14:51, Gość mi napisał: 1. Czy podczas upałów i późniejszego stygnięcie tych płyt poli... nie zaczynają strzelać (hałas)? 2. Czy podczas nagrzewania nie gdy zaczynają pracować nie rozszczelniają się miejsca łączące? Przy wykorzystaniu ...
Gość mi
10-06-2018 14:51
1. Czy podczas upałów i późniejszego stygnięcie tych płyt poli... nie zaczynają strzelać (hałas)? 2. Czy podczas nagrzewania nie gdy zaczynają pracować nie rozszczelniają się miejsca łączące?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz