Superfunkcjonalny parterowy dom - nowoczesność pod szatą tradycji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Superfunkcjonalny parterowy dom - nowoczesność pod szatą tradycji

Dorota i Piotr wcześniej mieszkali w wielokondygnacyjnym segmencie i postanowili, że nowy dom zbudują tylko w parterze. Dla rozłożystego budynku poszukali odpowiedniej działki, a potem wyposażyli go w wiele nowoczesnych instalacji.

Dom murowany, parterowy z garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 24 cm i styropianu o gr. 15 i 20 cm; dach pokryty blachodachówką.

 

 • Powierzchnia działki: 1514 m2.
 • Powierzchnia domu: 213 m2.
 • Powierzchnia garażu: 46 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 11 518 zł.

Gdyby nie to, że para chciała mieć w strefie prywatnej aż 4 sypialnie (dla siebie, dwojga dzieci i gości) oraz bardziej obszerne wiatrołap z oddzielną szatnią, spiżarnię i garaż, pewnie postawiłaby dom według gotowego projektu "D24 z Wykuszami". Ale tak się nie stało, bo pierwowzór nie spełniał tych kilku ważnych dla Doroty i Piotra parametrów użytkowych.

Superfunkcjonalny parterowy dom - nowoczesność pod szatą tradycji

SUPERFUNKCJONALNOŚĆ NA JEDNEJ KONDYGNACJI

Po doświadczeniach z mieszkania w segmencie dokładnie wiedzieli, czego potrzebują. Naszkicowali swoją wizję na papierze w kratkę i przekazali ją architektce. Już na samym wejściu do budynku zaplanowali obszerny wiatrołap, którego integralną częścią stała się, oddzielona i oświetlona oknem, szatnia. Miała znajdować się za krótką ścianką, ale podczas prac wydłużyli tę ścianę i zamontowali w niej drzwi. Szatnia stała się przez to bardziej ustawna, no i nie widać jej zawartości z progu głównych drzwi wejściowych.

Przy kuchni zaprojektowali dostatecznie dużą spiżarnię, również ukrytą za drzwiami (w tym miejscu zamontowali skrzydło przesuwne). W pierwowzorze spiżarnia miała zaledwie 2,10 m2, natomiast u Doroty i Piotra ma 3,30 m2. Taka powierzchnia sprawdza się, bo zabudowa szafkowa w samej kuchni jest bardzo pojemna.

Kolejną strefą, nad którą właściciele drobiazgowo się pochylili, była strefa prywatna z sypialniami. Dla odcięcia jej od reszty domowych pomieszczeń przewidzieli ją w najcichszym skrzydle budynku i znowu… za ścianą z drzwiami. Po obu stronach długiego wąskiego korytarza rozlokowali 4 sypialnie (przy swojej zaplanowali garderobę) oraz dużą wspólną łazienkę z wanną, sedesem i bidetem, umywalką (drugą łazienkę, przylegającą do niej, dostępną z głównego holu w części dziennej, wyposażyli w prysznic, sedes i umywalkę). Przy dużym garażu (ma aż 46 m2) dali obszerny aneks z kotłownią o pow. 7,10 m2. Strefę gospodarczą zaopatrzyli w "brudny" zlew. Można śmiało powiedzieć, że szczególnie starannie zadbali o to, czego w zasadzie nie widać.

Już na etapie budowy zamontowano nad oknami podtynkowe kasety rolet zewnętrznych
Już na etapie budowy zamontowano nad oknami podtynkowe kasety rolet zewnętrznych. Okna z plastikowymi dziewięciokomorowymi profilami mają 3 szyby. Piotr wolałby, żeby przeszklenia wokół strefy dziennej były jeszcze większe, bo lubi patrzeć na zieleń w ogrodzie. Nieco mniejsze preferowała Dorota.
Niski parterowy dom ma tradycyjną bryłę i kolorystykę
Niski parterowy dom ma tradycyjną bryłę i kolorystykę. Przykrywa go wielospadowy dach, który wykończono blachodachówką w kolorze cegły. Ze względu na kurz z szutrowej drogi – wybrano tynk silikonowy, który myje deszcz. Jedynie kiedy dzieci pomażą go markerami, Piotr uruchamia myjkę ciśnieniową (i nakazuje im rysować kredą tylko na szerokim podjeździe do garażu).

Mąż chciał całkowicie otworzyć przestrzeń dzienną, ja wolałam zamknąć kuchnię – mówi Dorota. – Ostatecznie poszliśmy na kompromis – salon i kuchnię przedziela ściana z kominkiem. Taki układ się sprawdza, podobnie jak wielkość pomieszczeń dziennych. Dobrze, że są przestronne i połączone, bo w nich rzeczywiście przebywamy najczęściej – córki odrabiają lekcje i bawią się, Jula gra na gitarze klasycznej. Mamy tu naprawdę wygodną przestrzeń rodzinną. Latem powiększa się ona o taras za domem. W fazie projektu wydawało się nam, że może być trochę mniejszy, lecz go powiększyliśmy i teraz rozciąga się wzdłuż całego salonu i dotyka skrzydła z sypialniami. Zadaszyliśmy go konstrukcją z drewna i przezroczystych płyt poliwęglanu, więc w salonie jest zawsze jasno. Na zewnątrz mamy miejsce na wielki stół oraz hamaki i chętnie spędzamy tu w lecie wolny czas.

Układ wnętrz wyszedł wspaniale, a mieszkanie tylko na jednej kondygnacji jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych! Przy projektowaniu bryły domu poprzestaliśmy na tradycji i w tej kwestii przyznaję – zabrakło nam odwagi, żeby pójść w nowocześniejszą stronę. Bryła w kształcie litery T ma ukośny dach, który pokryliśmy blachodachówką w najbardziej klasycznym, ceglastym kolorze. Tynk jest żółty, słoneczny. Bryła i kolorystyka dobrze wpisują się w wiejski krajobraz, lecz są zachowawcze. Gdybyśmy budowali dzisiaj, pokusilibyśmy się o nowszą stylistykę.

Łagodnie wyprofilowany grunt pozwala wodzie opadowej odpływać spod rozłożystego budynku
Łagodnie wyprofilowany grunt pozwala wodzie opadowej odpływać spod rozłożystego budynku. Taras został powiększony i obecnie ma wymiary 11 x 5 m oraz posadzkę z betonowej kostki. Jego lokalizacja sprzyja relaksowi.
Konstrukcję nad tarasem, z klejonej kantówki sosnowej, wieńczy wygięty w łuk dach i pokrycie z przezroczystych płyt poliwęglanu
Konstrukcję nad tarasem, z klejonej kantówki sosnowej, wieńczy wygięty w łuk dach i pokrycie z przezroczystych płyt poliwęglanu. Wykonawcy dali na nią gwarancję aż na 25 lat. W wygodnym zewnętrznym pokoju właściciele wypoczywają we wszystkie ciepłe dni, nawet podczas deszczu. Rozważają wyposażenie go w pionowe rolety lub parawany.

Dla mnie liczyły się, oprócz obszernego garażu, szerokie ciągi komunikacyjne – dodaje Piotr. – Łącznie zajmują 29,8 m2 i bynajmniej nie jest to powierzchnia stracona. Ustawiliśmy w nich regały z książkami, szafki. Lubię, jak wszelkie rzeczy i produkty są łatwo dostępne, dlatego spiżarnia wydaje mi się za mała. W domu przydałby mi się aneks do majsterkowania. Ciągle coś trzeba skleić, przybić, naprawić. Zamierzam urządzić go na strychu, by wykorzystać wolną przestrzeń. W garażu zapewniłem wejście na strych z opuszczanymi schodami.

Parterowy dom - rzut parteru Parter

 

Projekt: arch. Teresa Firlej
Parter po modernizacji
Parterowy dom - rzut parteru po modernizacji

Zapraszamy do ogrodu bohaterów reportażu!

INSTALACJE – ISTOTNE ELEMENTY BUDYNKU

Właściciele starannie szukali ekipy do postawienia domu. Ale – jak to sami przyznali – "nie mieli ciśnienia", żeby budować szybko. Ostatecznie budowa rozciągnęła się na 5 lat. Mając tak dużo czasu, na każdym etapie starali się przygotować dom do ułożenia wybranych instalacji. Przykładowo, w wylewkach betonowych zalali rurociąg do systemu centralnego odkurzania, w otworach okiennych obsadzili kasety podtynkowe do rolet zewnętrznych, rozprowadzili kanały systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Kuchnia, urządzona na planie kwadratu, ma zabudowę w kształcie litery O, wykonaną z polakierowanych płyt MDF
Kuchnia, urządzona na planie kwadratu, ma zabudowę w kształcie litery O, wykonaną z polakierowanych płyt MDF. Jest bardzo pojemna, a liczne szuflady otwierają się na click. Piotr uwielbia, gdy wszelkie niezbędne przedmioty i produkty są łatwo dostępne. Tę zasadę zastosował również, wybierając z żoną obszerną, podłużną płytę indukcyjną. Blaty z klejonego drewna celowo zostały podniesione od strony jadalni, żeby utworzyły bufet i odgradzały obie przestrzenie.
Kominek z wkładem o mocy 14 kW i z narożną, podnoszoną szybą
Właściciele urządzali pomieszczenia samodzielnie. Strefę dzienną wyposażyli we wkład kominkowy o mocy 14 kW i z narożną, podnoszoną szybą. Ciepło, w jego najbliższym otoczeniu, rozprowadza się grawitacyjnie, ale dzięki elektrycznemu wentylatorowi w rurach DGP kieruje się również do oddalonego skrzydła z sypialniami.

Zależało mi, żeby nasz pierwszy własny dom miał instalacje, które ułatwiają nam życie oraz ograniczają koszty użytkowania – opowiada Piotr. – Każdą z nich najpierw rozważałem pod różnymi kątami, a potem kosztorysowałem u kilku wykonawców. Przed wdrożeniem jeszcze raz negocjowałem cenę, co niejednokrotnie przynosiło dobry efekt.

System grzewczy i solarny kupiłem w pakiecie, bo razem łatwiej się je montuje i możliwa jest niższa cena. Uznałem, że dla naszego czteroosobowego gospodarstwa domowego przydadzą się kolektory próżniowe, bo zużywamy spore ilości ciepłej wody. W zimie tego rodzaju kolektory wstępnie podgrzewają wodę w instalacji grzewczej, w skład której u nas wchodzą grzejniki na ścianach i podłogówka, ułożona na połowie powierzchni wnętrz.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Sumiennie pilnowałem termoizolacji budynku, bo zależało mi na osiągnięciu w pomieszczeniach stabilnej temperatury w zimie i w lecie. Okna i drzwi są ciepłe i bardzo szczelne, więc dodałem instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem krzyżowym, zapewniającą dopływ świeżego powietrza i odzysk ciepła. W trakcie budowy przygotowałem system klimatyzacji, bo podejrzewałem, że w nasłonecznionej strefie dziennej może być konieczna. I rzeczywiście, jeden mocny klimatyzator przydaje się podczas dłuższych upałów.

Na etapie układania instalacji elektrycznej pokusiłem się o nietypowe rozwiązania. Na przykład, w posadzce pod stołem w jadalni oraz niektórych otworach okiennych, przy parapetach, zamontowałem gniazdka. Bardzo się przydają do małych lamp i laptopów, albo ładowania telefonów. Wprowadziłem również inteligentne elementy, np. w niskonapięciowej instalacji oświetlenia, z tym że moje rozwiązania są proste i tanie, nie wykorzystujące modułów za nie wiadomo jakie pieniądze. Znalazłem ich opisy w Internecie.

Domową automatykę będę sukcesywnie rozbudowywać. Do podtrzymania pracy kotła gazowego w trakcie awarii prądu, mam zamiar wprowadzić mocny awaryjny zasilacz UPS. Na wczesnym etapie budowy położyłem przewody elektryczne do agregatu prądotwórczego, tyle że jeszcze go nie kupiłem. Z instalacji elektrycznej jesteśmy wyjątkowo zadowoleni! Tuż przed przeprowadzką kupiłem, z żoną, cały osprzęt do centralnego odkurzania.

Budowę zamknęliśmy w kwocie 600 000 zł. Trwała długo, więc pracowało na niej kilka kolejnych ekip. Najbardziej w kość dali nam glazurnicy. Nie potrafili ułożyć mozaiki i ją zniszczyli. Skończyło się kuciem i robotą od nowa.

Przestrzeń dzienna jest połączona, lecz o wyraźnie zaakcentowanych funkcjach
Przestrzeń dzienna jest połączona, lecz o wyraźnie zaakcentowanych funkcjach. Spójna jest w niej stylistyka i kolorystyka.
Przestrzeń wypoczynkowa w parterowym domu
Dorota i Piotr starannie zadbali o dostateczną ilość okien w przestrzeni wypoczynkowej, lecz jednocześnie taką, która nie przeszkodzi im w ustawianiu wygodnych mebli. Posadzki wykończyli, tam gdzie nie ma podłogówki, laminowanymi panelami przemysłowymi o wysokiej odporności na ścieranie. W strefach z podłogówką, m.in. w kuchni – polerowanymi płytami gresu o wymiarach 60 x 60 cm.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Wykopanie studni o gł. 8 m – 1500 zł.
 • Przyłączenie do sieci wodociągowej – 1500 zł.
 • Instalacja c.o. i solarna – 50 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 11 518 zł.

Dzięki nowoczesnemu układowi grzewczemu z kondensacyjnym kotłem, podłogówką i kolektorami próżniowymi, łączne opłaty za gaz z sieci oscylują wokół 4000 zł. Kominek z DGP o mocy 14 kW właściciele wykorzystują w okresach przejściowych i spalają 4 mp. drewna grabowego – za 800 zł (4 x 200 zł).

Tam, gdzie tylko jest to możliwe, wprowadzono energooszczędne rozwiązania, więc rachunki za zużycie elektryczności nie przekraczają 200 zł/m-c, czyli rocznie 2400 zł. Natomiast za zużycie wody z sieci – 400 zł rocznie. Usługę wywozu segregowanych śmieci wyceniono na 39 zł/m-c (rocznie 468 zł), wywozu ścieków z przydomowego szamba (o poj. 11 m3) – jednorazowo na 170 zł (rocznie daje to koszt 2040 zł), zaś monitorowania budynku – na 59 zł/m-c (708 zł rocznie). Dom ubezpiecza się za 500 zł, a za podatek od nieruchomości płaci 202 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Wybierając działkę, głównie szukaliśmy ciszy i nielicznych sąsiadów. Warunkiem koniecznym był dostęp do elektryczności. Postanowiliśmy stawiać dom parterowy, więc liczył się kształt parceli – musiał być prostokątny. Nasza ma wymiary 38 x 42 m, bez problemu pomieściła rozłożysty budynek w kształcie litery T.

  Kolejny ważny parametr to usytuowanie względem stron świata – taras planowaliśmy od wschodu, jadalnię od południa, a front domu i kuchnię – od zachodu. Na początku podobało się nam, że działka znajduje się "z brzegu", czyli najbliżej głównej wewnętrznej drogi. Lecz odkąd przybyło sąsiadów, ruch się zwiększył i zaczyna nam przeszkadzać. Żałujemy, że nie wybraliśmy parceli położonej w głębi. Nie chcieliśmy zdawać się tylko na komunikację samochodami, dlatego kupiliśmy ziemię niedaleko stacji podmiejskiej kolei. Pieszo dochodzi się do niej 15 minut. Bardzo zadowoleni jesteśmy z ceny działki – kosztowała 70 zł/m2.

 • Przesadziliśmy z wielkością naszej sypialni, a niedoszacowaliśmy wielkości garderoby. Rzeczy Piotra z braku miejsca teraz są w garderobie przy głównym holu, co nie jest wygodne. Przy pierwszym poważniejszym remoncie domu, skrócimy po prostu długość sypialni, stawiając ściankę na obecnej wysokości 2/3 łóżka, przestrzeń za nią przeznaczymy na nową część garderoby.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje