Taras na płycie z betonu wykonany samodzielnie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras na płycie z betonu wykonany samodzielnie

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek - mówi Janusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje taras od 4 lat.

Powierzchnia: tarasu 24 m2 (wymiary 8 x3 m); domu 180 m2; działki 3062 m2. Taras w nieforemnym kształcie, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu.

Zadaszenie: ¾ tarasu we wnęce pod dachem domu. Dodatkowe zadaszenie markizą z elektrycznym napędem i czujnikiem wiatrowym, wymiary 570 x 350 cm.

 

Położenie: od południowego-zachodu, przy salonie i kuchni.

 

Decyzja: na tarasie spędzamy z żoną połowę życia. Tu od wiosny do jesieni jemy, wypoczywamy, przyjmujemy gości. Projektując dom dla dwojga, celowo umieściliśmy taras blisko kuchni, we wnęce pod dachem. Zwróciliśmy go na południe i zachód, by cieszyć się słońcem o każdej prze roku. Już w lutym i marcu, ciepło ubrani, grzejemy się w jego promieniach. Późną jesienią też nam służy. Kupiliśmy komplet mebli z technorattanu, żeby wytrzymywały słotę i mróz, i nie trzeba ich było sprzątać na zimę.

 

Zdecydowaliśmy się wybudować taras tradycyjnie, na płycie z betonu. Trzy lata niczym nie wykańczaliśmy płyty tarasu. Dopiero teraz zająłem się układaniem na niej mrozoodpornych płytek gresu. Dopasowaliśmy je kolorystycznie do budynku. Postanowiłem samodzielnie ułożyć płytki, z zachowaniem wszelkich rygorów technologicznych, bo wiem że tarasy budowane na płycie z betonu zwykle wymagają po kilku latach remontu. Chcę się przekonać, czy można uniknąć odpadania płytek, restrykcyjnie stosując się do zaleceń producentów zapraw klejowych i fug.

Jasne płytki mrozoodpornego gresu 30 x 30 cm mają fakturę worka jutowego, ciemne – desek 15 x 60 cm Markiza z elektrycznym napędem zacienia całą płytę tarasu

Taras wykonany samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Wylałem grubą solidną płytę z betonu ze szczelinami dylatacyjnymi co 80 cm i spadkiem 3 cm na 1 m. Płyta nie popękała i nie osiadła. Miałem szczęście, bo mogłem oprzeć ją na naturalnym podłożu z piasku, bez konieczności wybierania gruntu, wsypywania piasku i zagęszczania go. Zaoszczędziłem sporo czasu, pieniędzy i wysiłku. Na prośbę żony wylałem obrzeże w kształcie fali. Pomogły mi w tym szalunki z blachy.

   

  Obecnie kończę układanie płytek, ale trwało to kilka miesięcy. Fale nie ułatwiły mi zadania, bo miałem więcej mierzenia i cięcia płytek, ale jesteśmy oboje zadowoleni z efektu końcowego. Zastosowałem mrozoodporne i wodoodporne produkty: zaprawę klejową, fugę, utrwalacz. Na tym elemencie wykończenia nie oszczędzałem! Prace przeciągnęły się, ponieważ układam płytki tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje temperatura wskazana przez producenta zaprawy i fugi.

   

  Jestem bardzo dokładny podczas prac. Kupiłem nawet plandeki, żeby klej i fugi za szybko nie wysychały, kiedy zaświeci słońce. Słupy na tarasie, podpierające dach, wykończę matą szklaną i mozaiką. To prawda, że wykonanie tarasu w takiej technologii trwa długo i jest drogie, jednak liczę że przy tak dużej staranności będzie trwałe. Ceramiczna posadzka nawiązuje do wystroju wnętrza domu i jest przytulna. Na tarasie czujemy się jak w pokoju. I o to nam głównie chodziło.

   

  Płytki z fakturą worka jutowego rzeczywiście są antypoślizgowe, ale nabija się w nie brud. Odkurzamy je na razie odkurzaczem przemysłowym, potem umyjemy szczotką ryżową.

   

 • Markiza z elektrycznym napędem przydaje się w upalne dni. Bez niej nie mogliśmy wysiedzieć na tarasie między godziną 14 a 16. Zamontowaliśmy ją w 2008 r. i wkrótce musieliśmy naprawiać napęd, bo spalił się podczas burzy. Monterzy zrobili to w ramach gwarancji. Radzimy zamontować czujnik wiatrowy.

   

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z mebli ze sztucznego rattanu. Znakomity zakup pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Warto poszukać ich po sezonie, kiedy cena spada.

Taras wykonany samodzielnie - koszty:

 • Tarasowe płytki gresu 3800 zł. 
 • Klej, fugi, utrwalacz 800 zł. 
 • Robocizna własna. 
 • Markiza 6300 zł. 
 • Meble 1900 zł, zakupione po sezonie (cena przed upustem 3900 zł).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Lis 2017, 23:12

18 minut temu, anpi napisał:     Konsultowałem się z wieloma płytkarzami w sprawie ponownego ułożenia - wszyscy twierdzą, że płytki na tarasie wcześniej czy później ale ZAWSZE odpadną.  A ja zauważyłem że nawet wewnątrz, jesli chce się odspoić ...

time image

16 Lis 2017, 22:52

Mam niezadaszony taras betonowy od południa, jakieś 5 lat temu ułożony został na nim gres, po 2 latach pierwsze płytki zaczęły "głucho odpowiadać", w tym roku skułem całość (w zasadzie wszystkie same odeszły). Konsultowałem się z wieloma płytkarzami w sprawie ponownego ...

time image

Gość Trapp

16 Lis 2017, 22:45

Koszty to takie tylko w przypadku kiedy cement i piasek komuś "z ciężarówki spadną"

time image

Gość ewa wolak

09 Cze 2015, 12:18

gdzie można kupic taką markize

time image

Gość Krzysztof Poznań

09 Kwi 2014, 07:20

Również mam taras 24 m2 prostokąt typowo od południa, latem w pełnym słońcu nie da się wysiedzieć ale wieczorami płytki są ciepłe do 1 w nocy. tak było 7 lat i odłożyłem na markizę, rok temu siedziałem całe lato na tarasie ale zauważyłem ze płytki dają głuchy odgłos ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny