Taras brukowany na gruncie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-03-05 06:13:34
Taras brukowany na gruncie

Tarasy na gruncie mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z lepszych i tańszych wariantów jest użycie kostki brukowej lub płyt tarasowych. Obecnie na rynku jest ogromny wybór takich nawierzchni, w związku z tym łatwo dopasować jej wygląd do charakteru budynku.

Taras na gruncie z kostki

Taras na gruncie możemy ułożyć z kostki betonowej, w kolorze szarym lub barwioną. Niewątpliwą zaletą takiego produktu jest niska cena – szarą kostkę kupimy już za 35 zł/m2. Więcej oczywiście zapłacimy za wyroby cieniowane lub o nietypowych kształtach.

Droższą nawierzchnią będzie bruk klinkierowy, jednak w jego przypadku nie musimy martwić się o utratę koloru lub zaplamienie. Jest on bardzo odporny na ścieranie, mrozoodporny oraz łatwo utrzymać go w czystości.

 

Przed ostatecznym wyborem nawierzchni należy przede wszystkim dowiedzieć się od producenta lub sprzedawcy, czy bruk jest impregnowany fabrycznie – takie produkty charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością, większą odpornością na ścieranie oraz są mniej podatne na powstawanie wykwitów.

Jeśli kostki nie są impregnowane, możemy zrobić to sami lub powierzyć to zadanie wykonawcy. Impregnat do bruku to koszt od 100 do 300 zł za opakowanie 5 l. Zwykle taka ilość wystarczy na jednowarstwowe zabezpieczenie tarasu o powierzchni 20 m2. Ale wydamy więcej jeśli producent danego wyrobu zaleca jego nanoszenie w dwóch warstwach.

a) (fot. Libet) b) (fot. Drewbet)

Jedną z najważniejszych zasad podczas budowy tarasu brukowanego jest odpowiednie zagęszczenie wszystkich warstw, uchroni to przed niestabilnością nawierzchni (zapadaniem się lub wysadzeniem) (a).

Istotne są też obramowania – podczas układania bruku nie można zapomnieć o ograniczeniu całości obrzeżami (betonowymi, z tworzywa lub ozdobnymi palisadami) (b). To one będą trzymać powierzchnię tarasu w ryzach.

Niektóre ekipy nie stosują obrzeży, a obmurowują kostkę betonem. Takie rozwiązanie jest tańsze i w pierwszej chwili wydaje się bardziej estetyczne – opaska zasypywana jest ziemią i widoczny jest tylko ostatni rząd kostek. Mało kto jednak wie, że może ona pękać oraz przy tak zakończonych brzegach tarasu nie będzie rosła trawa (nie ukorzeni się na cienkiej warstwie ziemi nad opaską)

Wykonanie tarasu na gruncie

Wykonanie brukowanego tarasu trzeba koniecznie zlecić zaufanej i wyspecjalizowanej ekipie, która będzie w stanie, z uwzględnieniem warunków gruntowych i ukształtowania terenu, zaproponować nam różne rozwiązania. Usytuowanie tarasu uzależnione jest od odległości pomiędzy progiem drzwi tarasowych a poziomem terenu na działce.

Kostkę można ułożyć płasko – na równi z powierzchnią działki, na niewielkim nasypie, którego zbocza obsiejemy trawą, lub na sporym podwyższeniu, wykonując z bruku również schody. Bez względu na wysokość posadowienia, każdy taras musi mieć zachowany spadek (około 2%) oraz starannie wykonaną podbudowę.

 

W pierwszej kolejności usuwa się ziemię urodzajną, następnie układa geowłókninę, która oddzieli podbudowę kostki od gruntu rodzimego. Kolejne warstwy to: 10–20 cm tłucznia lub pospółki, około 5-centymetrowa warstwa piasku stabilizowanego cementem oraz bruk, który na końcu fuguje się poprzez rozsypanie drobnego piasku.

Podczas układania kostek, należy je mieszać z różnych palet, zapobiegnie to powstaniu ewentualnych różnic kolorystycznych (szczególnie jest to ważne w przypadku bruku barwionego). Elementy układa się ciasno, dobijając każdy z nich gumowym młotkiem. Gdy ułożona zostanie cała powierzchnia tarasu, trzeba koniecznie ją zagęścić przy użyciu wibratora płytowego.

Prawidłowy układ warstw tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki brukowej.

 Monika Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny