Kiedy sadzić mieczyki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy sadzić mieczyki?

Mieczyki to przepiękne kwiaty o wielu różnych kolorach i dość charakterystycznym i wyjątkowym kształcie. Wiele osób chciałoby mieć te kwiaty w swoim własnym ogrodzie, stąd też zdecydowanie warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Kiedy najlepiej jest sadzić mieczyki i w jaki sposób powinno się to robić, by kwiaty wyglądały najpiękniej?

aktualizacja: 2022-10-10 12:07:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?
  • Czy moczyć cebulki mieczyków przed sadzeniem?
  • Po jakim czasie wschodzą mieczyki?
  • Kiedy sadzić cebulki mieczyków do gruntu?
  • Co można posadzić obok mieczyków?

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Mieczyki są dość wysokimi kwiatami i przy niewłaściwym posadzeniu mogą się niestety delikatnie przewracać. Żeby tego uniknąć, wystarczy sadzić je na odpowiedniej głębokości gleby.

Najlepiej jest sadzić mieczyki na głębokości, która odpowiada trzykrotnej wysokości samych bulw. Sadząc te kwiaty, należy zachowywać nie mniej niż 15 cm odległości między wszystkimi cebulkami.

Mieczyki najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale radzą sobie także na stanowiskach lekko zacienionych.

Czy moczyć cebulki mieczyków przed sadzeniem?

W wielu przypadkach roślin dobrze jest zaprawiać najpierw cebulki, by kwiaty piękniej wyglądały po wyrośnięciu. Tak samo jest w przypadku mieczyków.

Zanim posadzimy cebulki mieczyków do ziemi, najlepiej jest najpierw ściągnąć ich łuski okrywowe, a następnie moczyć je przez około pół godziny w specjalnym płynie służącym do zaprawiania, który ma właściwości grzybobójcze. Dzięki temu kwiaty urosną przepiękne i zdrowe.

Po jakim czasie wschodzą mieczyki?

Mieczyki zazwyczaj wschodzą w połowie maja, w pełni kwitną latem.

Kiedy sadzić cebulki mieczyków do gruntu?

Mieczyki najlepiej sadzić na przełomie kwietnia i maja. Ziemia powinna być wtedy wyschnięta i lekko nagrzana, do około 10°C. Absolutnie nie powinno się sadzić mieczyków w zimnej, bądź mokrej ziemi.

Kwiaty potrzebują od 70 do 130 dni, by zakwitnąć.

Cebulki mieczyków zdecydowanie nie mogą zimować w gruncie, gdyż nie są one po prostu odporne na tak niskie temperatury. Dobrze jest każdego sezonu zmieniać miejsce sadzenia mieczyków. Jeżeli chcemy zasadzić mieczyki ponownie w tym samym miejscu, najlepiej jest odczekać przynajmniej kilka lat od poprzedniego zasadzenia.

Co można posadzić obok mieczyków?

Sadząc mieczyki należy pamiętać, by na rabatkach z innymi roślinami zapewniać im miejsce raczej w głębi, bądź też przynajmniej w ich towarzystwie sadzić wysokie byliny, takie jak na przykład jeżówki, czy też liliowce.

Nie powinno się sadzić mieczyków w towarzystwie tych kwiatów, które mogą być nosicielami różnych chorób grzybowych lub wirusowych. Są to takie kwiaty jak na przykład pelargonie, astry, petunie, czy też bratki.

Nie warto również sadzić mieczyków w miejscach, w których w poprzednim roku rosły takie rośliny jak buraki, groch, fasola, truskawki, pomidory, ogórki lub dynie.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!